kaverini luulee, siis luulee ja taas luulee ja kuvittelee osaavansa kuskeja koskevat laki- ja merkkijutu 100%. Todellisuudessa yhtä pihalla kuin 99% peruskuskeista.
Totesin tämän itsestäni, kun oli aikkarissa jatkokoulutuksessa. Kukaan ei läpäissyt 100 kysymystä käsittävää perustestiä. Kaikki olimme kuiteski ns. ammattikuskeja.
Moni vastasi oikein alle 30%. Keskitasolle ylsi 2 kuskia. Alko hävettämää.
Kirjoitin siksi, että asia on tosi ja arka juttu. Tossa ylempänä autokoulupalstalla on kivantuntuinen kysymyssarta 7 testi. Kannattais kattoo ja testata ittens.
Jos on alle puolet oikein, jätä ajokorttis kotiin ja mee julkisella tai pyörällä-
Totesin tämän itsestäni, kun oli aikkarissa jatkokoulutuksessa. Kukaan ei läpäissyt 100 kysymystä käsittävää perustestiä. Kaikki olimme kuiteski ns. ammattikuskeja.
Moni vastasi oikein alle 30%. Keskitasolle ylsi 2 kuskia. Alko hävettämää.
Kirjoitin siksi, että asia on tosi ja arka juttu. Tossa ylempänä autokoulupalstalla on kivantuntuinen kysymyssarta 7 testi. Kannattais kattoo ja testata ittens.
Jos on alle puolet oikein, jätä ajokorttis kotiin ja mee julkisella tai pyörällä-
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siinäpä se!
ammattikuskeilla on mennyt kusi päähän kun ovat aina tien päällä.
Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että he olisivat kertaakaan lukeneet sääntökirjaa autokoulun jälkeen.
Ammattikuskien "amattitaito" ilmenee enimmäkseen kykynä syödä grillin makkaraperunoita joka ainut työpäivä ja vielä vapaa-ajallakin !
että taidat olla melkoinen pilkunnussija! Yllättävän vähän tuntuu kolareita tulevan, jos sinun mielestäsi 99% autoilijoista ei tunne liikenteen peruspykäliä. Itseäni ei ole ajokortin saatuani voinut vähempää kiinnostaa jotkut parittomien päivien pysäköintikiellot sun muut hömpötykset.
Kävin katsomassa nuo kysymykset ja ei niistä kyllä yksikään ollut PERUSPYKÄLÄ! Eiköhän ne peruspykälät liity sulkuviivoihin, nopeusrajoituksiin, etuajo-oikeuksiin yms. joilla on oikeasti vaikutusta tieturvallisuuteen.
Yhden kysymyksen kohdalla nimim. Trukkikuski E. paljasti olevansa katkeroitunut autonkoulunopettaja, jota ei arvosteta tarpeeksi :D
enpä ole liikenneope, mutta eräs sukulaiseni on. Siitä se kiinnostus ja uteliaisuus.
Työni on pankissa ja olen elämääni tyytyväinen.
Myös sukulaiseni, sillä hän omistaa p.o. autokoulun ja on mielestäni varsin hyvissä varoissa.
Hellettä vaan sinullekin. Lienet itse autokouluope ja loppuun palanut. Kannattaisi opiskella lisää, niin tulis sitä mania.
;(
autokoulunopettaja, vaan pankissa töissä.
koulutuskin on peruskoulupohjaisille peräti 12 tuntia 30 min. Ole ylpeä ja hoida hommasi hyvin.
Uskon, että vahtimestarin työsi on jännää, mutta ei kiitos. Pysyn nykyisessä työssäni pankissa.
Eihän suurin osa normaali autoilijoista osaa ihan perusjuttuja, kuten "oikealta tulevaa pitää väistää tasa-arvoisessa risteyksessä". Huomaa heti, kun ajaa mihijn tahansa Citymarketin tms. pihaan ja lähes kaikki luulee, että parkkipaikalla ei tarvitse ko. säännöistä välittää, vaan ajetaan surutta parkkipaikalla olevilla teillä risteysten ohi kun luullaan, että se keskellä parkkipaikkaa menevä "pääväylä" on jotenkin etuoikeuttu verrattuna parkkiruutujen välissä kulkeviin teihen nähden. Joskus tekee mieli aina säkäyttää näitä dorkia ja ajaa kylmästi eteen oikealta. On siinä käsiä ohjaamossa, kun tyrmistyneenä jäädään suu auki tollamaan ihan kuin oikealta tuleva olisi vähintään Paavin tasoinen nähtävyys.