Miten toimitaan...kun....

Miten toimitaan kun vanhemmat eivät kuuulu kirkkoon ja on tulossa lapsi, jos lapsi jostain syystä menehtyy, mikä tulee hätäkasteen tilasta??
Täytyykö minun ilmoittaa nimiä sairaalaan ollenkaan?

Onko kirkkoon kuulumattomilla eri tapa?
6689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ilmoittanut sairaalaan ollenkaan nimeä hätäkastetta varten, ja sanoin kysyttäessä, ettei lasta tarvitse hätäkastaa missään tilanteessa.

Äänestä

Lapsi tarvitsee kaiken avun mutta ei taikakuskoista poppamiesten heiluntaa ympärilleen. Yhtä hyvin voisit huolehtia miten tehdään hammaskeijun tyynynaluslahjojen kanssa jos lapsi kuolee ...

Äänestä

"Miten toimitaan kun vanhemmat eivät kuuulu kirkkoon ja on tulossa lapsi, jos lapsi jostain syystä menehtyy, mikä tulee hätäkasteen tilasta??"

lähettää perisyntiin syyyllistyneen lapsen erään enkelin hoivattavaksi....

Äänestä

Lapsikaste ja hätälapsikaste eivät ole Jumalan ja Jeesuksen tahto vaan sen harhautuksen on saatanallisuuden instituutio keksinyt. Niitä ei ole raamatussakaan mutta raamatussa on Jeesuksen osoitukset kuinka lapsia tulee kohdella, Jeesus siunasi lapsia.
Sen lisäksi raamatussa on todistettu että kastamatomuus ei johda kadotukseen, ryvärikin oli kastamaton.
Sen lisäksi aikuisillekkin kaste on valinnan oikeus raamatullisesti jos niin välttämättä tahtoo:
"... joka tahtoo, ottakoon elämän vettä lahjaksi" (Ilm. 22.17).
Kastamattomuus ei johda ketään kadotukseen:
Mark. 16:16. Joka sen uskoo ja saa kasteen, on pelastuva. Joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

Jeesuskin valitsi kasteensa ja kastajansa aikuisena. Kristinusko rikkoo älä vaasta käskyä varastaessaan lapsikasteella lapselta oikeuden itse valita kasteensa.

Äänestä

ajatellaan, että kirkko kuuluu joka asiaan ihmisen elämässä. Hätäkastehan oli aikoinaan sitä varten, että ajateltiin ettei lapsi pääse taivaaseen, jos ei ole kastettu. Järkyttävää taikauskoa. Miksi kuolleella vastasyntyneellä pitäisi olla nimi ja mitä tekemistä sillä on kirkon kanssa? Joskus ihmetyttää ihmisten tietämättömyys ja oman järjen käyttö. Kirkkoa tungetaan joka paikkaan, eikä tajuta, että kirkolla itsellään ei ole mitään laillista oikeutta sen enempää nimenantoon, vihkimisiin, kuin hautauksiinkaan. Se on ihmisen oma asia minkä instanssin kautta asiansa haluaa hoitaa.

Äänestä

Ensiksi ihmistä ei taritse kastaa nimen saamiseen. Ihmistä ei tarvitse kastaa jotta hän "pelastuisi". Ainoa asia jonka takia pitäisi kastaa joku on siksi että se joku haluaa OIKEASTI kirkkoon... Minusta on väärin kastaa lapsia... Eivät he ole kertoneet haluavansa kuulua kirkkoon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamma07 kirjoitti:

Miten toimitaan kun vanhemmat eivät kuuulu kirkkoon ja on tulossa lapsi, jos lapsi jostain syystä menehtyy, mikä tulee hätäkasteen tilasta??
Täytyykö minun ilmoittaa nimiä sairaalaan ollenkaan?

Onko kirkkoon kuulumattomilla eri tapa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu