montako nuhteetonta

avioliittoa saa papilla olla? Yhtäaikaa? Luetaanko hänelle eduksi josko hän hulehtii kaikista perheistään nuhteettomasti?

Kummallisia asioita, ei mahdu järkeen!

Tässä on jotain hyvin outoa.
12604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Papilla voi olla vain yksi vaimo ja yksi perhe. Ei myöskään tule olla tyttöystäviä ja muutenkin tulee elää oikein. Jos ei elä niin joutaa pois palliltaan.

Äänestä
  • Onko todella?

    Äänestä

  • koko ajan. Siis naimattomia, eronneita ja leskiä.

    Se näyttäisi olevan oikein seurakuntien tauti ja harrastus.

    Äänestä

  • jokaisen kohdalla? kirjoitti:

    Onko todella?

    näin tulee olla ja tämä on edellytys. Jos pappi ei elä kirkon edellytämällä tavalla, neuvoston tulee puuttua asiaan ja jos ei soveliaan ajan puitteissa ole tullut muutosta, pappi voidaan erottaa toimestaan. Seiska-lehden kaltainen juoruilu ei ole asiallista. Mitähän ajat kysymyksilläsi takaa?

    Äänestä

  • miksi pappeja kytätään kirjoitti:

    koko ajan. Siis naimattomia, eronneita ja leskiä.

    Se näyttäisi olevan oikein seurakuntien tauti ja harrastus.

    Tämän palstan raivopääkirjoittajat kyttäävät pappeja vain silloin kun aikaa jää homojen kyttäämiseltä...

    Äänestä

Vajaaälyinenkin tietää, että ortodoksinen pappi on vain yhdessä liitossa. Hän ei voi erota, tai jos eroaa niin hän ei voi mennä uusiin naimisiin ilman että joutuu luopumaan pappeudestaan.

Kinkkisempi kysymys on se jos pappi on eronnut ja mennyt uusiin naimisiin ennen pappisvihkimystä...

Mutta haloo... yksi avioliitto on papilla.

Mikä tää nuhteettomuuskampanja nyt on täällä?? Liittyykös tämä jotenkin vaikkapa... eteläisen Suomen juttuihin???

Panettelua...

Äänestä
  • totta puhuen ei kiinnosta yhtään nämä pappien naimiset tai naimatta jättämiset. Kuka nyt moista haluaisi tietää. Ja mitä sillä tiedollatehdään.

    Äänestä

todistamaan, että pappi on kaksinnainut niin sehän on rikos SUomessa.

Ja jos pystyy vedenpitävästi todistamaan, että pappi on naimisissa ja samaan aikaan hoitelee toista perhettä (vaimoa??) niin kyllähän silloin on piispallekantelun paikka.

Joku roti pitää olla papeilla.

Tosin... aika uskomattomia väitteitä..

Äänestä
  • venyvä käsite. Oiskohan peräti persoonakohtainen kysymys?

    Tällä palstalla on ankara fiilis, etten sanoisi tuomitseva.

    Keskustelua kuulee kahviloissa. Pakostakin tulee mieleen että: " se on pappi minun etujeni mukaan ja nuhteettomuus minun tapajeni mukaan."

    Äänestä

  • taitaa olla kirjoitti:

    venyvä käsite. Oiskohan peräti persoonakohtainen kysymys?

    Tällä palstalla on ankara fiilis, etten sanoisi tuomitseva.

    Keskustelua kuulee kahviloissa. Pakostakin tulee mieleen että: " se on pappi minun etujeni mukaan ja nuhteettomuus minun tapajeni mukaan."

    oli miten oli, mutta tämä palsta ei edusta mitenkään ortodoksista kirkkoa, eikä edes täällä ilmenevä ankara ja tuomitseva fiilis ole ortodoksisuutta, kyllä ne tuomitsijat ovat aivan oikeita protestantteja tai sitten mieleltään protestantteja, sanatarkkaan lakihenkisyyteen jämähtäneitä "ortodokseja".

    Äänestä

harrasteta. Taitaa olla islamiin sekoitettua tietoa.

Äänestä

seksistävapaa henkilö, heittäköön ensimmäisen tomaatin! hups!Mitä te minua heitätte, naapuri on lähempänä...Ties mikä monen avion alainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pölöjöinen kirjoitti:

avioliittoa saa papilla olla? Yhtäaikaa? Luetaanko hänelle eduksi josko hän hulehtii kaikista perheistään nuhteettomasti?

Kummallisia asioita, ei mahdu järkeen!

Tässä on jotain hyvin outoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu