eikö uutta autoa saa kohtuuhintaan

Ei voi muuta kun ihmetellä Suomen hintatasoa.
Miten kellään on aikuisten oikeasti varaa ostaa UUTTA autoa? ostavatko kaikki sen velkarahalla, ovat perineet tai pappa maksaa?
Jos olet alle 2000€ kk tuloa saava, yhden ihmisen taloudessa elävä, tiukkaa on.

Muutenkin käsittämätöntä, että jos kädessä on 10.000€, eli 59.000 mummon markkaa, sillä et saa Suomessa mitään uutta ja käyttämätöntä autoa!
Missä muussa maassa on näin? Mitä järkeä näissä utopistisissä hinnoissa on? Veroa valtiolle, mutta toisaalta maksetaan laskua vanhojen romujen saasteesta, onnettomuuksista, korjauksista.
Fillaroin ilmeisesti lopun ikäni tai muutan pois Suomesta.
162485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kannattaa käydä ne koulut loppuun niin se palkka ei enää jää sinne 2000 euron alapuolelle..

Äänestä
  • Ilman mitään koulutusta voi ansaita miljoonia, jos osaa tehdä rahaa.

    Äänestä

  • kljhlkjh kirjoitti:

    Ilman mitään koulutusta voi ansaita miljoonia, jos osaa tehdä rahaa.

    Mutta silti ei ole varaa uuteen autoon?

    Äänestä

  • Ikävä tuottaa sinulle pettymys, mutta koulutukseni on akateeminen, eli olen todennäköisesti käynyt kouluja jopa sinua enemmän.
    Mutta palkat meillä valtion viroissa olevilla naisilla on surkeat ja eläminen Hgissä kohtuuttoman kallista yhden ihmisen taloudessa...
    No niin, mutta se ei ollut pääasia,

    vaan kyse oli MIKSI AUTOJEN hinnat ovat naurettavia? Miten 59.000 mummoa ja 10.000 euroa ei voi riittää edes uuden pikkuauton ostoon? Jossain muualla sillä ostat lähes kolme autoa!

    Äänestä

  • koulutus on akateeminen kirjoitti:

    Ikävä tuottaa sinulle pettymys, mutta koulutukseni on akateeminen, eli olen todennäköisesti käynyt kouluja jopa sinua enemmän.
    Mutta palkat meillä valtion viroissa olevilla naisilla on surkeat ja eläminen Hgissä kohtuuttoman kallista yhden ihmisen taloudessa...
    No niin, mutta se ei ollut pääasia,

    vaan kyse oli MIKSI AUTOJEN hinnat ovat naurettavia? Miten 59.000 mummoa ja 10.000 euroa ei voi riittää edes uuden pikkuauton ostoon? Jossain muualla sillä ostat lähes kolme autoa!

    Oikeastaan vastasit kysymykseesi jo itse työpaikkasi kautta: Meil on hanki ja jää, meil on halla ja yö, meil on ankarat verot byrokratian..

    Autot maksavat koska valtio tarvitsee rahaa myös sinun palkkasi maksamiseen ja valtionhallinnon kankean ja tehottoman koneiston pyörittämiseen. Autothan itsessään eivät Suomessa niin kohtuuttoman paljoa maksa.

    Toisaalta. Jos valtion virassa palkka on surkea niin mikä estää siirtymästä yksityiselle sektorille jossa vastaavan koulutusasteen työstä maksetaan arvonsa mukaista palkkaa... ?

    Äänestä

Faija osti mulle keväällä ihan uuden VW Golfin, aivan ihanaa.
On mulla yksi muutaman vuoden ikäinen tuunauskohdekin.

Muuta ihmeessä vaikka Saksaan, päästään yhdestä köyhästä ruikuttajasta eroon.

Äänestä
  • Kelaa mitä puhut!

    Mun isi osti mulle auton. Ikävä kyllä, Suomessa se on niin, että kun kasvetaan aikuiseksi niin joutuu itse maksamaan lystinsä.

    Kirjoituksesi sisällöstä huomaa ette ole Munaa/pillua saanut.

    Äänestä

Autot todellakin maksavat täällä kotimaassa naurettavia summia, siitä olen aivan samaa mieltä.
Jos minulla ei olisi perhettä ja auto näin välttämätön jälkikasvun kuljettamiseen, ei meillä todellakaan olisi autoa.
Hankintahinta kun on vasta ensimmäinen menoerä, sen päälle tulevat vakuutukset, bensat ja korjaukset, eli koko ajan on juoksevia kuluja.

Jos asuu yksin eikä autoa tarvitse pakolla työmatkaan, todella monta bussi- ja junamatkaa tekee jo tuolla kymppitonnilla.
Ja näkeehän sen suomessa olevasta autokannasta, täällä ajetaan vanhoilla romuilla, koska uudet maksaa tyhjää sen toisen puolen.

Äänestä
  • ostaa uutta autoa vaan joku edullinen käytetty. Uudessa autossa kun nuo pääomakulut muodostavat merkittävän menoerän käyttökulujen lisäksi. Eli vaikka et ajaisi uudella autolla yhtään niin sen arvo alenee helposti pari kolme tonnia vuodessa.

    Joku 2000-mallinen 5-6 tonnin peli on paljon parempi vaihtoehto koska A) saat isomman ja turvallisemman auton ja B)sen arvo laskee luokkaa 500 euroa vuodessa.

    Äänestä

on vielä pahemmin asiat. Mitä siis valitat? Muuta pois jos noin kyrsii. Mikset valita ettei kaikilla ole varaa ostaa 5h k Hesan Eirasta. Ja miksi pitäisi ostaa uusi auto? Itse en ole koskaan ostanut uutta autoa ja ajokortti on vasta ollut 25 v. vaikka varaa olisi ollut (ja on).

Äänestä
  • koska jossakin on asiat vielä huonommin... pessimisti ei pety.

    Äänestä

Pakko saada uusi auto, tai mä fillaroin koko ikäni? Sen kun fillaroit, miksi sen auton pitää olla uus? Kun ostat uuden auton ja ajat sen kotiisi, se on käytetty. 10k€:lla saa he**etin hyviä käytettyjä autoja, jotka vanhattaa tullen mennen tuollaisen vähän yli kymppitonnin uuden auton.

Äänestä

Jos saat karvan alle 2 donaa bruttona kuussa, ja nettona joku 1500-1600 e/kk, niin ihme on jos et reilun kymppidonan uutta (siis jos haluaa upouuden) autoa pysty hommaamaan! Passeleita ovat mm. Fiat Punto, Getz, Yaris jne, muun muassa eräällä siivooja-naistutulla on Punto, uusii sen 3 v välein. Itse hankin b 2700 ja n 1900 ja ajan noin 30 tonnin uutena ostamallani autolla ja rahat riittää muuhunkin -ja kiva asuntokin on.

Huonoa taloudenpitoa jos ei uutta autoa työssäkäyvä aikuinen pysty ostamaan!

Äänestä

Huomaa taas tämän palstan tason...
Eikö tuossa ketjussa ollut kyse siitä, miksi autot maksavat Suomessa naurettavasti, eikä aloittajan taloudenpidosta, surkeasta ammatista ja palkasta tai miksi joku hullu asuu yksinään Helsingissä ja on kykenemätön vaihtamaan duuninsa 6K€/kk duuniin.

Syy autojen naurettaviin hintoihin on se, että
valtio haluaa pitää kansan köyhänä, kukaan ei saa olla varakkaampi kun joku toinen ja autojen on oltava Euroopan romuimmasta päästä.
Ainoastaan entisessä itäblokissa ajetaan vanhemmilla autoilla kun Suomessa, todella käsittämätöntä että valtio ylläpitää tätä järjestelmää.
Toivottavasti EU-lait pakottavat pian autojen hinnat ja verot täällä alas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


10.000 euroa on 59.000 mummoa kirjoitti:

Ei voi muuta kun ihmetellä Suomen hintatasoa.
Miten kellään on aikuisten oikeasti varaa ostaa UUTTA autoa? ostavatko kaikki sen velkarahalla, ovat perineet tai pappa maksaa?
Jos olet alle 2000€ kk tuloa saava, yhden ihmisen taloudessa elävä, tiukkaa on.

Muutenkin käsittämätöntä, että jos kädessä on 10.000€, eli 59.000 mummon markkaa, sillä et saa Suomessa mitään uutta ja käyttämätöntä autoa!
Missä muussa maassa on näin? Mitä järkeä näissä utopistisissä hinnoissa on? Veroa valtiolle, mutta toisaalta maksetaan laskua vanhojen romujen saasteesta, onnettomuuksista, korjauksista.
Fillaroin ilmeisesti lopun ikäni tai muutan pois Suomesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu