Visuaalisesti hienoimmat

diapolos

Mitkä elokuvat sykähdyttävät kauneudellaan?

tässä oma top 10 elokuvista, jotka saivat pelkällä ulkoasullaan "Vau" tunteen aikaiseksi.

1: Blade Runner - yhä sykähdyttää synkällä kauneudellaan

2: Immortel - Jos elokuvan takana luuhaa Enki Bilal niin ei voi muuta odottaakaan

3: Constantine - Ei voisi uskoa ohjaajansa ensityöksi pitkien elokuvien saralla

4: Metropolis - siis joku 20-lukulainen elokuva näyttää yhä julmetun upealta? Joku mättää nykyelokuvissa kun jäävät jalkoihin. Tai sitten vain suttuneinen mustavalko tekee elokuvasta niin kauniin.

5: Final fantasy 7 Advent Children - Ei ehkä niin upea kuitenkaan, mutta pelisarjan fanina nostattaa kylmät väreet.

6: Animatrix - outoa että tällainen jenkkien inspiroima anime voi olla niin upeaa. Mutta tuomion päivän torvien soidessa tapahtuva sotiminen on visuaalisesti julmetun kaunista ja tyyli on hauska. Lisäksi elokuva yhdistää monta erianimetyyliä, jotka kaikki ovat kauniita. En pane listalle muita anime-elokuvia, kun olen niitää nähnyt ehkä reilu 10 kpl vain, joten en siis tiedä mitkä niistä ovat hienon näköisiä verrattuna muuhun genreen.

7: Kill Bill 1 ja 2 - Tämä elokuva kaksikko on sellainen sekasikiö tyylien suhteen ettei voi kuin nostaa hattua. Mukana on hienoa animea, valaistus ja värit on valittu tarkkaan, ja hahmojen ulkoasut ja koreografiat ovat ensiluokkaiset. Kenelle muulle väristä keltainen tulee ensin mieleen ensimmäinen Kill Bill?

8: Suspiria - Muuten olisi vain tavallista parempi kauhuelokuva, mutta visuaalinen hienous nostaa mestarisajaan. Punainen tausta yhdessä Goblinin musiikin kanssa luovat uniikin tunnelman.

9: Atlantis (Disney) - 1800/ 1900 luvun alun miljööt yhdistettynä aivan ihanaan visuaaliseen tyyliin tekevät tästä yhden suosikki Disneyelokuvistani. Muutenhan tämä on ika keskinkertainen tuotos Disney-piirretyksi.

10: Kellopeliappelsiini - Alun miljööt ja taustat ovat jotenkin ihanaa karkkia silmille. Seksuaaliet aiheet tuluissa ja patsaissa, sekä oudon kliininen värimaailma tekevät tästä visuaalisesti yhden hienoimmista elokuvista koskaan. Mestariteoshan tämä on, koska visuaalisen hienouden mukana vaikuttavat yksi parhaista elokuvateemoista ikinä, outo puhekieli, sekä ihmisen pahuutta ja vapautta pohdiskeleva juoni.

7

985

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Max T W
    • -Blade Runner
      -Metropolis
      (noista annettiin jo ihan hyvät kommentit, ettei minun enää tarvitse.)

      -Das Kabinett Des Doktor Caligari
      http://imdb.com/title/tt0010323/
      (Tämän elokuvan lavastus hakee edelleen vertaistaan. En muista tämän jälkeen tulleen yhtään elokuvaa, joka ylittäisi Caligarin unenomaisuuden. Caligarin todellisuus on samanaikaisesti painajaismainen, että suurta unelmaa.)

      -Bride Of Frankenstein
      http://imdb.com/title/tt0026138/
      (Ei hirveästi eroa visuaalisesti edellisestä. Ehkä enemmän jatko-osaperinteisesti on hieman hionut vanhoja juttuja, ja siten teknisesti näyttävämpi. Mutta Bride sisältää sen "kuolleiden metsän" joka oli selkeä tien viitta myöhempään Tim Burtonin maailmaan. Ja tuo metsä on edelleen hienointa mitä elokuvaan on luotu.)

      -Tron
      http://imdb.com/title/tt0084827/
      (Toisin kuin Mortal Kombatit ja muu pelimaailmaleffat, niin Tron ei näytä vanhalta. Tronissa on samanlaista ajattomuutta kuin Tähtien Sodissa (alkuperäisissä tietenkin.) Hiusmallit ja vaatteet muuttuvat ajan myötä, mutta henki pysyy koko ajan nykyisenä ja futuristisena. Tottakai efektit ovat ottaneet suuria harppauksia sitten Tronin, mutta edelleen Tron on jotain aivan uutta ja mahtavaa.)

      -Alien
      http://imdb.com/title/tt0078748/
      (Mitä tästä nyt voisi sanoa mitä ei olisi jo moneen kertaan todettu. Ei siis sanota muuta.)

      -Things To Come
      http://imdb.com/title/tt0028358/
      (Tämä ei nyt hirveästi eroa Metropoliksesta tai Blade Runnerista. Ainoa selkeä ero on siinä, että Things To Come on kuin valoisa versio edellisten maailmasta.)

      Sitten ovat tietenkin kaikki Jurassic Parkit, sun muut vastaavat efektispektaakkelit.

      Erikseen pitää myös mainita:
      -Koyaanisqatsi
      http://imdb.com/title/tt0085809/
      -Powaqqatsi
      http://imdb.com/title/tt0095895/
      -Naqoyqatsi
      http://imdb.com/title/tt0095895/
      Jotka eivät niinkään ole varsinaisia elokuvia, kuin eräänlaisia kuvakollaasivirtoja. Mutta visuaalisesti aivan uskomaton kokemus ja Philip Glassin hypnoottinen musiikki tuo kuvat korviin.

    • Guest Star

      ...Hiipivä Tiikeri Piilotettu Lohikäärme, koska se tuli nyt ensimmäiseksi mieleen.

    • The Wolf

      Летят журавли eli Letyat zhuravli eli The Cranes Are Flying eli Kurjet lentävät. Katsokaa niin ymmärrätte.

    • Niirah

      Ykköseksi rankkaisin tuon Kellopeli appelsiinin, edelleen väitän että hienoin mestariteos mitä on pitkiin aikoihin tehty.

      Unelmien sielunmessu on myös pakko lisätä tähän listaan. Se on ehkä hieman ylimainostettu visuaalisella kauneudellaan, mutta ei se poista sitä faktaa että toista tuon kaltaista ei ole.

    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      1.Suspiria (yksinkertaisesti sanottuna: hieno)
      2.The Beyond (huolimatta yhdestä kumihämppikohtauksesta joka meinaa rikkoa tunnelman, silti siisti ja hieno leffa)
      3.Cannibal Holocaust (no yäk. joku f*ing August Underground kai pyrki tähän mutta jäi jälkeen tän leffan vaikuttavuudesta noin 500%)
      4.Nosferatu (mustavalkoinen leffa mutta voi vidu miten hieno. Max Schreck=pelottavin rumin vämpyyri ikinä.)
      5.Blood and Black Lace = Sei Donne per L'Assassino (dir= Mario Bava, 1964)

      laitan lisää kun keksin..

    • zappp

      että Sormusten Herra -trilogia on visuaalisesti pirun komea.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe