Elikkäs olen nyt pitkällisen harkinnan jälkeen lopettamassa yasmin-merkkisten pillereiden käytön 2 vuoden käytön jälkeen ärsyttävien sivuvaikutusten takia(hiivakierre,kuivuus,herkät limakalvot,kutina,haluttomuus ja selluliitin ilmestyminen,vaikka nykyään elän peräti terveemmin ja aktiivisemmin kuin ennen,ja ikää 19.v-ei kiva:( muuta hyvää ei pillereistä seurannut kuin se Ehkäisy,ja nyt riitti! Mutta se mitä sivuvaikutuksia lopettamisesta seuraa hirvittää kun olen lukenut muiden kirjoituksia,erityisesti akne ja hiustenlähtö pelottavat,ihoni kun ei muutenkaan ole parasta laatua niin olen varma että saisin helvetillisen aknen;( Miten on, kuinka vähällä vaivalla yasmiinien käyttäjät ovat päässeet pillereistä eroon?
käytön lopettaminen
hormoonihirviö
2328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lopetin kyseiset Yasmini pillerit kaksi kuukautta sitten. Itse en huomannut niissä mitään negatiivisia vaikutuksia vaan lopetin ne muista syistä. Lopettamista noin kuukauden jälkeen multa rupesi lähtemään mielettömästi hiuksia ja sitä jatkuu edelleen. Lisäksi ne rasvottuvat todella helposti :( Myös naamani on ruennut kiiltämään ja kukkimaan, mikä ärsyttää suunnattomasti.Ihan kuin olisi uusi murrosikä! Odottelen tässä, jotta milloin mahdollisesti nämä epämiellyttävät sivuvaikutukset loppuisivat. Toivottavasti sulle ei tulisi mitään sivuvaikutuksia :)
Jaiks,jus semmoselta kuulostaa mitä pelkäänki:/ No eikai ne oireet toivottavasti voi loputtomiin kestää.kiitti tiedosta,tiedänpä varautua henkisesti o.o