erosin äsken kirkosta

mihin minut nyt haudataan? jos saan lapsia niin miten ne nimetään? mitä muita asioita tulee nt tapahtumaan elämässäni toisin?
5986
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei tänne maailman monen ruumiit ole jääneet virumaan maan pääle vaikka Suomen kunniallinen kirkkokaan ei ole kaikkia, ei edes itse tappamassa ja tapattamassa olevia uskovaisiakaan ole huolinut kirkkonsa hautausmaille vaikka uskovaiset uhrit oli kirkollis veronsa maksaneita uskovaisia!

Nimet annetaan yleensä vanhempien toimesta tietääkseni vain Jeesukselle on nimi annattu ylempää!

Nyt on niin että ilmeisesti olet ymmärtänyt kirkosta eroamisen väärin! Katson kun asia on niin, että jos/kun eroat kirkosata niin se ei merkitse sitä että eroaa Jumalasta ja Jeesuksesta vaan erot kristinuskon herrasta, herra saatanasta jota kristinuskon jumalanaan palvelee.
No, tietysti kysyt mistä tiedämme että kristinuskolla on saatana jumalana! Siihen saat selvän vastauksen kun tutkit kristinuskon historiaa vaikkapa vain Jumalan antaman ja Jeesuksen vahvistaman älä tapa käskyn valossa!

Eli ero kirkosta ei ole ero Jumalasta ja Jeesuksesta jos tahdot Heitä seurata!

Äänestä

haudataan hautausmaalle, koska kirkko on hautaustoimen itsellensä halunnut ja yhteiskunta siitä maksaa. Siis kaikki veronmaksajat, riippumatta siitä, ovatko kirkon jäseniä tai ei. Jos saat lapsia, niin siitä vaan maistraattiin ilmoittamaan lapselle nimeä. Kirkkoa ei tarvita mihinkään. Väestörekisteriä pitää valtio, koulussa ei lapselle opeteta uskontoa jos ei kuulu kirkkoon, maistraatissa vihitään avioliittoon, eikä kirkkoa tarvita edes hautajaisissa. Hautauksesta vielä sen verran, että jos haluat tuhkauksen, niin tuhka voidaan maanomistajan luvalla ripotella sinne,tai omalle maallesi, tai mereen tietyin edellytyksin.

Äänestä
  • vastauksista, tai lähinnä jälkimmäisestä =)

    jokaisella on varmaan kirkosta eroamiseen omat henkilökohtaiset syyt ja motiivinsa, tai niin ainakin pitäisi olla.

    Äänestä

  • wondering kirjoitti:

    vastauksista, tai lähinnä jälkimmäisestä =)

    jokaisella on varmaan kirkosta eroamiseen omat henkilökohtaiset syyt ja motiivinsa, tai niin ainakin pitäisi olla.

    erilaisia, kuten mainitsit. Minulla syy eroon kirkosta oli uskoontulo! En halua olla porttokirkon jäsen, sitä tukemassa!

    T;Jumalanhullu

    Äänestä

Olen miettinyt samaa, että mitä mulle nyt tapahtuu, kun eroan kirkosta. Olenko nyt pakana ja luopio, joka ei ansaitse tulla edes haudatuksi kirkkomaahan aikanaan... Mutta ei se onneksi niin mene...
Uskon Jumalaan, mutta en voi kuulua maanpäälliseen organisaatioon, joka hiljaa hyväksyy naisiin kohdistuvat vääryydet ja vähättelee naisten oikeuksia.
Ja ainahan pääsee takaisin, jos siltä tuntuu ja Jumala niin haluaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wondering kirjoitti:

mihin minut nyt haudataan? jos saan lapsia niin miten ne nimetään? mitä muita asioita tulee nt tapahtumaan elämässäni toisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu