Seriffin puute alkaa näkyä jo enenevässä määrin esim. jehovantodistajien virallisten sivujen linkkien turhana postauksena, ilman aikomustakaan herättää - saati osallistua - keskusteluun. Yritetään nyt kuitenkin tuohon väliin jotain keskustelun tapaista änkeä.
Barbara Andersonilla on vuosikymmenten kokemus jehovantodistajuudesta ihan sisäpiiriä myöden. Ajattelin poimia erään lausuntonsa kertomuksestaan ja voisimme pohtia, miten se voi liittyä jehovantodistajuuteen.
Vartiotorniseuran kirjoitusosastolla tutkimusassistenttina työskennellessään hän sai kuulla kuinka haluttu paikkansa on. Eräs kokenut kirjoittaja (David Iannelli) kertoi Andersonille Beteliläisten ”tappavan” saadakseen työnsä. Jotta sanoma olisi mennyt Andersonille todella perille, toisti Iannelli sanomansa painokkaammin: ”Minä tarkoitan sitä, Beteliläiset tappaisivat saadakseen työsi, äläkä unohda sitä!”
Myöhemmin Andersonille selvisi mitä tuo todella tarkoitti, mutta kysymykseni kuuluu: onko tuollainen - raaka sisäinen kilpailu - vt-seuran mainostamaa rakkaudellista yhtenäisyyttä? Mitä mieltä olette, huokuuko tuosta jonkin 'hyvän palveleminen'?
Lähteenä suomennettu versio "The Discoveries of Barbara Anderson" -otsakkeella varustetusta muistelosta.
http://www.veljesseura.org/?q=node/23
Rakkaudellista yhtenäisyyttäkö?
16
1036
Vastaukset 16
- .....
Noh, barbaraa ei onneks tapettu ja hänestä taisi tulla myöhemmin luopio... Tottakai ihmiset kilpailevat halutusta työstä, itsekkäitä kun ovat, myöskin uskovat. Miten lie barbara kyseisen duunin saanut? Miksi työ on niin haluttu?
- Syneus(m)
ne kaikki kolme sivua kunnolla, sieltä ne vastaukset löytyy(wt-seuran julkaisuissaan valkaistu kuva itsestään, on valehtelua) ja myös B.A:n perustellut syyt "luopioitumiselleen.
Huomasitko, kuka oli Wt-seuran ensimmäinen presidentti? - Lähimmäinen.
Syneus(m) kirjoitti:
ne kaikki kolme sivua kunnolla, sieltä ne vastaukset löytyy(wt-seuran julkaisuissaan valkaistu kuva itsestään, on valehtelua) ja myös B.A:n perustellut syyt "luopioitumiselleen.
Huomasitko, kuka oli Wt-seuran ensimmäinen presidentti?Ja B.A Jutut ovat tosia? Onko joku kurkistellut hänen olkapäänsä yli kun hän "nuuski" läpi kaikki paperit Beettelissä? Kritisoitte sitä että tarvitaan kaksi todistajaa mutta B:A oli yksin.
- Syneus(m)
Lähimmäinen. kirjoitti:
Ja B.A Jutut ovat tosia? Onko joku kurkistellut hänen olkapäänsä yli kun hän "nuuski" läpi kaikki paperit Beettelissä? Kritisoitte sitä että tarvitaan kaksi todistajaa mutta B:A oli yksin.
B.A oli erittäin arvostetussa ja tavoitellussa asemassa wt-päätoimistossa. Luuletko, että sinne pääseminen on helppoa jehnulle. Oletko lukenut BA:n tekstit läpi, nimittäin jos hän valehtelee, olisi taas kerran vähintään vaadittavaa, että yksilöit ne valheet ja todistat valheiksi. Miksi hän muuten valehtelisi julkisesti, toisin kuin vt-seura?
Ja BA ei ollut yksin, jos vaan viittisit lukea tekstit alusta loppuun, mitä ilmeisesti et ole tehnyt. Lähimmäinen. kirjoitti:
Ja B.A Jutut ovat tosia? Onko joku kurkistellut hänen olkapäänsä yli kun hän "nuuski" läpi kaikki paperit Beettelissä? Kritisoitte sitä että tarvitaan kaksi todistajaa mutta B:A oli yksin.
>>Kritisoitte sitä että tarvitaan kaksi todistajaa mutta B:A oli yksin.
Mitähän se taas horisee?- Markku_Meilo
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Kritisoitte sitä että tarvitaan kaksi todistajaa mutta B:A oli yksin.
Mitähän se taas horisee?>>Mitähän se taas horisee?
Että Vt-seuralla on Ainoa Oikea Totuus ainaostaan silloin kun jt:t käyvät pareittain saarnaamassa. - Lähimmäinen.
Markku_Meilo kirjoitti:
>>Mitähän se taas horisee?
Että Vt-seuralla on Ainoa Oikea Totuus ainaostaan silloin kun jt:t käyvät pareittain saarnaamassa.Ja Meilo on Profeetta joka lyö laudalta kaikki muut, viisaampi kuin Jehova, ainakin omasta mielestään,vai mitä?
- vaatimus ei
Lähimmäinen. kirjoitti:
Ja Meilo on Profeetta joka lyö laudalta kaikki muut, viisaampi kuin Jehova, ainakin omasta mielestään,vai mitä?
Kun lähimmäinen kirjoittaa Meilosta, on se Lähimmäisen mielipide.
Hyvät tavat eivät vaadi tuollaiseen kirjoitukseen vastaamista, pyynnöstäkään huolimatta - koo.koo
Lähimmäinen. kirjoitti:
Ja Meilo on Profeetta joka lyö laudalta kaikki muut, viisaampi kuin Jehova, ainakin omasta mielestään,vai mitä?
" Ja Meilo on Profeetta joka lyö laudalta kaikki muut, viisaampi kuin Jehova..."
Niin. Varmasti tulee hyvin helposti sellainen vaikutelma, kun hän näyttää יהוח-papan kirjoituksista virheet יהוחpapan omilla kirjoituksilla. (wc-seura = יהוח äänitorvi maan matosille). >>Tottakai ihmiset kilpailevat halutusta työstä, itsekkäitä kun ovat, myöskin uskovat.
Tottakai asiat voidaan arkipäiväistää, kuten osoitit, mutta nyt puhutaan vartiotorniseurasta ja maailman onnellisimmasta kansasta - jumalan kansasta. Silloin arkipäiväistäminen tämänkaltaisissa asioissa ei mene läpi. Jumalan kansan pääkallopaikalla kuvittelisi vallitsevan toisenlainen ilmapiiri, vai mitä?
>>Miten lie barbara kyseisen duunin saanut? Miksi työ on niin haluttu?
Josko jaksaisit edes lukea esiin nostetun tarinan?Markku_Meilo kirjoitti:
>>Mitähän se taas horisee?
Että Vt-seuralla on Ainoa Oikea Totuus ainaostaan silloin kun jt:t käyvät pareittain saarnaamassa.>>Että Vt-seuralla on Ainoa Oikea Totuus ainaostaan silloin kun jt:t käyvät pareittain saarnaamassa.
Jotain sellaista kenties. Itselleni tuli myös mieleen tuosta pedofiliakohusta nousseesta kahden todistajan epäinhimillisestä vaatimuksesta, mutta sitä ei tähän tapaukseen voi kyllä mitenkään sovittaa.
Odottelen edelleenkin Lähimmäisen vastausta horinaansa.- juuri.
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Tottakai ihmiset kilpailevat halutusta työstä, itsekkäitä kun ovat, myöskin uskovat.
Tottakai asiat voidaan arkipäiväistää, kuten osoitit, mutta nyt puhutaan vartiotorniseurasta ja maailman onnellisimmasta kansasta - jumalan kansasta. Silloin arkipäiväistäminen tämänkaltaisissa asioissa ei mene läpi. Jumalan kansan pääkallopaikalla kuvittelisi vallitsevan toisenlainen ilmapiiri, vai mitä?
>>Miten lie barbara kyseisen duunin saanut? Miksi työ on niin haluttu?
Josko jaksaisit edes lukea esiin nostetun tarinan?>>>lukea esiin nostetun tarinan
juuri. kirjoitti:
>>>lukea esiin nostetun tarinan
>>Niin, tarinastahan tässä parhaimmillaankin on kyse.
Niin, entisten todistajien kokemusten vähätteleminen kuuluu vartiotorniseuran tärkeimpiin toimintamalleihin. Niinpä rivitodistajatkin harrastavat tuota samaa halveksittavaa vähättelemistä.- lisää-
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Niin, tarinastahan tässä parhaimmillaankin on kyse.
Niin, entisten todistajien kokemusten vähätteleminen kuuluu vartiotorniseuran tärkeimpiin toimintamalleihin. Niinpä rivitodistajatkin harrastavat tuota samaa halveksittavaa vähättelemistä.>>>halveksittavaa vähättelemistä.
- ketjuun
lisää- kirjoitti:
>>>halveksittavaa vähättelemistä.
Tämä oli koo.koo:lle
- Markku_Meilo
Lähimmäinen. kirjoitti:
Ja Meilo on Profeetta joka lyö laudalta kaikki muut, viisaampi kuin Jehova, ainakin omasta mielestään,vai mitä?
>>...viisaampi kuin Jehova, ainakin omasta mielestään
Satuhahmokisassa mun suosikki on Hammaskeiju, enkä halua lyödä Häntä laudalla, ainakaan höyläämättömällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1621073En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44737Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.129684Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi26678- 44659
- 67625
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää163582Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36570Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52570Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l182546