Pala pois miehiltä pakolla?

AIDSin tarttumista miehiin voitaisiin vähentää 60 % leikkaamalla pala pois miehen peniksestä. uusi tutkimus vahvistaa miesten ympärileikkauksen tehon AIDSin tarttumisen ehkäisijänä.

Kun AIDSia tarttuu vähemmän miehiin, sitä vastaavasti tarttuu vähemmän naisiin.

Profeministinen Sosiaali- ja terveysministeriön edustaja vaati viime vuonna AIDS-riskikäyttäytyjiä jopa puoleksi vuodeksi vankilaan. Pitäisikö myös profeminististä AIDS-torjuntalinjaa jatkaa, ja pakottaa kaikki suomalaiset miehet nipsittäviksi?
6506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Älä viitsi. Tiedät varsin hyvin missä päin maailmaa tämä ongelma on erittäin vaikea. On se minustakin vähän huono keino, mutta jos miehet eivät suostu käyttämään kondomia, jotain muuta on yritettävä.
Nimittäin onhan se niin vaikeaa, kun se tauti on sitten jo syntyvässä lapsessakin ja lapset jäävät ilman huoltajaa, kun vanhemmat sairastuvat ja kuolevat. Äärikeino, mutta tehokas kuulemma.

Äänestä

vaan naises, jos suostuu ottaa paljasta.

Äänestä
  • Tietääkseni Paavi suosittaa ehkäisyksi ns.

    naisen varmoja päiviä.Tämä ei estä tauteja

    leviämästä.Haloo room.katoliset!

    Äänestä

tai oikeestaan kysyn.

"AIDS-riskikäyttäytyjiä jopa puoleksi vuodeksi vankilaan."

hmm. jos MIES matkustaa viroon onko riskikäyttäytyjä, tai jos nainen antaa paljaalla?

"Kun AIDSia tarttuu vähemmän miehiin, sitä vastaavasti tarttuu vähemmän naisiin."

siis kun aids tarttuu vähemmän naisiin niin, sitä vastaavasti tarttuu vähemmän miehiin;)

Äänestä
  • "...jos mies matkustaa Viroon, onko riskikäyttäytyjä?"

    Äänestä

alkavat ajaa lakia miesten ympärileikkauksen sallimiseksi, niin en minäkään puutu mitenkään kun näen naisia hakattavan, raiskattavan tms. mustasta silmästä ei jää pysyvää fyysistä haittaa ja syntyvyystilastotkin nousisivat. oma kantani on se, että jokainen saakoon silpoa alapäänsä miten lystää aikuisena. mikäli kuitenkin uskonnollisista syistä sitä ollaan laillistamassa, niin miksei naisillakin ole oikeutta harjoittaa uskontoaan? kun alapää on silvottu niin naisillekin olisi taivaspaikka ta'attu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AIDS-riski kirjoitti:

AIDSin tarttumista miehiin voitaisiin vähentää 60 % leikkaamalla pala pois miehen peniksestä. uusi tutkimus vahvistaa miesten ympärileikkauksen tehon AIDSin tarttumisen ehkäisijänä.

Kun AIDSia tarttuu vähemmän miehiin, sitä vastaavasti tarttuu vähemmän naisiin.

Profeministinen Sosiaali- ja terveysministeriön edustaja vaati viime vuonna AIDS-riskikäyttäytyjiä jopa puoleksi vuodeksi vankilaan. Pitäisikö myös profeminististä AIDS-torjuntalinjaa jatkaa, ja pakottaa kaikki suomalaiset miehet nipsittäviksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu