Onko kirkollisverosta mahdollisuus saada alennusta, vai otetaanko kaikilta tasaverona tietty prosentti? Onko ainoa mahdollisuus saada vähennystä verosta erota kirkosta? Jotenkin tuntuu epäoikeudenmukaiselta että me pienipalkkaiset maksamme pienestä palkastamme kirkollisveron ja näillä kerätyillä rahoilla sitten maksetaan papille isoa palkkaa.
Kirkollisverosta alennusta?
PPienipalkkainen
4480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No eihän sitä tarvitse maksaa, jos eroat kirkosta! Voit nopeasti ja helposti erota osoitteessa www.eroakirkosta.fi, ja säästät paljon! Ei tarvitse miettiä tuommoisia asioita sitten.
Kirkollisverosta voi hakea vapautusta, mutta valitettavasti en tiedä tarkempia yksityiskohtia. Kysy oman seurakuntasi kirkkoherranvirastosta.
Periaatteessa kirkollisvero menee tasaverona, mutta kirkollisveroa laskettaessa huomioidaan samat vähennykset (esim. ansiotulovähennys, tulonhankkimisvähennys) kuin kunnallisverossa, jos oikein muistan. Lisäksi, mikäli valtion tuloverosta on enemmän vähennyksiä kuin veroja pitäisi maksaa, 'ylijääneet' vähennykset huomioidaan kunnallis- ja kirkollisveroissa (ja kaiketi myös sairasvakuutusmaksuissa).
Eli vähennyksistä johtuen pienituloinen ei välttämättä joudu maksamaan kirkollisveroa lainkaan, ja maksaa sitä joka tapauksessa suhteessa tuloihinsa vähemmän kuin suurituloinen, vaikka veroprosentti onkin molemmille sama. Tämä johtuu siitä, että vähennykset ovat pienituloisen osalta suurempi osa tuloista kuin suurituloisen tapauksessa.
Kokonaan kirkollisveron tietenkin välttää sillä, ettei kuulu kirkkoon.
Piispa Mikko Heikkahan ehdotti että ateistitkin säilyisivät kirkon maksavina jäseninä vaikkeivät uskoisikaan.
Heikka lienee siksi oikea henkilö vastaamaan olisiko kirkon jäsenenä pysyttäytyvä ateisti oikeutettu kirkollisveron alennukseen vähäisen uskonsa perusteella?