sattuisiko kukaan tietämään voisiko korjausleikkauksella venyttää ientä hampaan päälle, vaikka ei olisikaan vielä hampaan kaulaa näkyvissä? itselläni on ikenet nousseet jonkin verran mutta kaula ei vielä näkyvisä,mutta nousseet ikenet antavat vaikutelman pitkistä hampaista.
ienvetäymän korjausleikkaus
jänishammas
88275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
.. jos saat tietää että sellainen on mahdollista niin olisin kiitollinen jos kirjoittaisit siitä tänne.
Leikkauksenhan luulisi aina olevan mahdollista mutta tarkoitit ilmeisesti juuri venytystä.
Aion itse ostaa ultraäänihammasharjan (Ultrasonex) mikä saattaisi auttaa vähentämään enempää vetäytymistä.
ettei ole mahdollista.
Hampaita voi kyllä lyhentää, kaventaa, leventää, pidentää pullistaa yms.. mutta ientä voi lähinnä vain "loitontaa".
Hammasteknikkona törmään usein tähän estetiikkaa rajoittavaan ongelmaan.
kun laitoin ensimmäisen viestini tänne halusin tietoa siitä, onko mahdollista korjata vetäymästä KÄRSIMÄTÖNTÄ ientä ,sillä tämä aiheuttaa minulle esteettistä/psyykkistä haittaa pitkien hampaideni näkyessä kokonaan.
tiedän kyllä, että kun harjaan pehmeästi, niin ikenet eivät nouse enää enempää,eikä näin ollen ole hammaslääkärin/parantologin mielestä syytä leikkaukseen.toivottavasti tajusitte mitä koitan tässä tekstissä sanoa.
eli minulla ei ole ienvetäymää mutta haluaisin silti ienvetäymän korjausleikkauksen ulkonäöllisistä syistä.
ps.voisitteko kertoa mitä tarkoittaa "ikenen loitonnus"
poistamista/siirtoa, siis hampaan paljastamista.
Suunta siis poispäin hampaasta, eli yläleuassa ylöspäin ja alaleuassa alaspäin, vähän samalla tavoin kuin ikenet vetäytyvät.
Ienvetäymiä voidaan kyllä korjata, yleensä puututaan vain vaikea-asteisiin vaurioihin. Valitettavasti kaikkein vaikeimpia, niitä, jotka ulottuvat liikkuvan ikenen alueelle, ei voida näillä menetelmillä korjata.
Menetelmiä on erilaisia, pääsääntöisesti käytetään jo varrellista tai varretonta iensiirrettä.
Varrellinen on helpompi, siinä vain tavallaan löyhennetään ientä liikkuvan ikenen alueelta kääntöpoimusta (siitä, mistä ien kääntyy huuleksi tai poskeksi) ja venytetään hammaskaulan päälle. Kääntöpoimu venyttyy aikanaan entiselleen. Edut: helppo ja nopea, hyvä esteettinen tulos. Haitat: sopii vain keskinkertaisiin vaurioihin.
Sitten on varreton siirre. Siinä otetaan muualta suusta limakalvon pala, joka asetetaan hammaskaulan päälle ja ommellaan paikalleen. Edut: ei kovin monimutkainen tämäkään toimenpide. Haitat: muualta otetun palan väri voi poiketa ikenen väristä.
Molempien ongelma on se, että siirrekin yleensä hieman "kutistuu", joten täytyy vähän niin kuin ylipeittää. Siirrännäinen voi olla myös paksumman näköinen kuin alkuperäinen ien.
Periaatteessa siis hoitokeinot eivät ole kovin monimutkaisia, mutta silti näitä tehdään varsin vähän. Suosittelen hakeutumaan iensairauksen erikoishammaslääkärille eli parodontologille. Yleensä kyse enemmän estetiikasta, vaikka toiminnallistakin vaivaa ienvetäymä voi aiheuttaa (vihlominen, luukato jne), joten yksityislääkäri on osoitteesi.
Tässä olisi linkki:
http://www.perio.org/consumer/grafts.htm
ikeniä siis tavallaan pidennetty hampaiden päälle ientä jo vuosia sitten. Minulla oli hammaskaulat niin pahasti vetäytyneet ja siirrännäisellä "jatkettiin" ientä. Kitalaen alueelta otettiin palanen. Paraneminen sujui suhkot normaalisti.
Suukirurgilla kävin ja sitä suosittelen. Sen verran operaatiota en itse ainakaan luottanut iensairauksien ehl vaan suukirra siis teki toimenpiteen. Varaa aikaa suukirurgille niin varmasti tulee hyvä tulos!
kiitokset neuvoista mutta haen silti vastausta kysymykseen,voiko ientä venyttää hampaan päälle leikkaamalla, vaikka ei olisi ienvetäymää?