Kuuntelin yhtä helluntaiherätysken julistajaa kuka hyväksyy julkisesti Markku Koiviston toiminnan. Tutkin ja haravoin hänen julistustaan koko puheen ajan, sanoista ja mikä henki oli. Kummassakaan en huomannut mitään vikaa.
Puhe oli hyvä ja henki hyvä.
Väittääkö joku että näillä olisi eri tilaisuuksissa eri henki tarpeen mukaan?
Puhe oli hyvä ja henki hyvä.
Väittääkö joku että näillä olisi eri tilaisuuksissa eri henki tarpeen mukaan?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Koivistoa en ole koskaan kuullut livenä. Olen kuullut vaan syytöksiä väärästä hengestä.
Vakavaa!
Kun esittää tuommoisen syytteen se on myös pystyttävä julkisesti perustelemaan. En puolla ketään mutta ärsyttä mutu-arvostelijat.
Ja vaikka itse ei aina kokisikaan saavansa esimerkiksi Koiviston kokouksista juurikaan mitään, niin on aika vakavata mennä osoittelemaan ketään sormella ainakaan tyyliin ,että olet väärässä opissa. En tosin ole tutustunut edes opillisesti Koiviston oppiin.
Minä eilen tapasin tuttavia, joista jo tuolla alempana kirjoitin ja tuo veli oli pettynyt, kun hänet oli tyrkätty nurin, eli M.K oli käärinyt hihoja ylös ja sanonut, että aletaan hommiin ja niin kaatoi tuon ystävänikin.
En tosin minäkään voi Markun julistuksen ja toiminnan osalta omakohtaista todistusta paikan päällisenä antaa, joten siunaan Markkua ja Kristus hänenkin kautta ilmestyisi ja sieluja taivaan valtakuntaan saisi.
Huomenna taas lähden pikaisen reissun heittämään tuonne Viron puolelle.
Mul oli numerot "hukassa", joten jäi soitot soittamatta, mut matka Suomen osalta meni kohtalaisen hyvin, vaikka ilmat eivät ihan parhaat olleet.
Saa nähdä josko syksyn saatossa kotiseudulle hetkeksi tuun lepäileen, mut kai henkilöautolla, vaikka sielläkin eri kirpikset iloiten tavaraa ottavat vastaan.
Tiedät itsekin, että oma hengellinen tilanne vaihtelee, eli vaikka väsyneenä julistus saattaa johtaa "ihmetyksiin".
Toisinaan kuulee kyllä "tehdyt" puheet ja hengestä saadut julistukset, joten eroja on, mutta Isä lapsella on varmaan sama, jos ei uskosta ole luovuttu.
Sanoohan tuo Filipiläis kirjeen kohtakin, että Hän on vievä tuon aloittamansa työn päätökseen.
Nyt on aika hiukan muutakin tehdä, kun tän toosan juuressa olla, joten ehkä illemmalla lisää.
Vakavaa on arvostella jos varsinkaan ei osaa taikka pysty sanomaan mikä on mennyt pieleen tai on pielessä.
Tällä palstalla on arvosteltu ja varoitettu Koiviston hengestä ja sanottu perustelemaatta sen olevan väärää. Yhtä vaikka kuinka tivasin ei kyennyt sanomaan syytöksiin mitään. Silloin on parasta pitää päänsä kiinni.
Korostan että en ole mitenkään Koiviston puolella, mutta olen aina noita mutu-tyyppejä vastaan, jotka eivät perustele kantaansa. Ei riitä perusteeksi; ei ne sanat mutta se henki. Tuollainen on monesti joltain opittua fraasia.
Mikä on se henki ja miksi ei? Siitä on se kysymys!
Et sinä olekkaan koskaan ollut mitä kuvasin. Pidän sinua hengen miehenä jolla on jalat maassa.
Hyvä boitti tuo väsyneenä julistus.
Samoin ei kannata pahalla päällä alkaa todistamaan Jeesuksen rakkaudesta. ( hih )
Laita joskus uusiksi se aloitus missä kuvasit erilaisia uskoontuloja ja mikä kenties meni sitten vikaan. Se oli hyvä.
kun Markku pitäytyy lapsena saamaansa yhteen kasteeseen eikä mene helluntailaisten kylpyihin mukaan?
ja kun tuntee niin hyvin Raamatun, teologian tohtori?
ollut hyvä, vaan se oli sinulle mieleen.
Joku toinen uskova olisi pitänyt saarnaa itsestään perkeleestä tulleena.
Et ollut paikalla niin sinulla on vain jos, jos, jos....
Muista meidän seurueessa olijoista se oli hyvä.
Olen käynyt usean kerran Nokia Missiossa ja tunnen muitakin jotka ovat käyneet. Olen kuunnellut melko monia Markku Koiviston puheita.
Helluntailaiselle tulee ensiksi mieleen tuo, että Markku Koivisto on luterilainen pappi joka opettaa luterilaista kastetta. Miksi olla helluntailainen, jos ei hyväksy sitä kasteopetusta, minkä helluntailaiset ovat omaksuneet.
Ensiksi totean, että Markku Koivisto opettaa jo tuossa tärkeässä perusasiassa ihan vastoin raamattua.
Entä muu opetus, kuten useimmat tietävät, Markku Koivisto on ekumeeninen ja hyvin karismaattinen pappi.
Koska mä en helluntailaisena tahdo hyväksyä sitä menetysteologiaa mitä Benny Hinn edustaa, en tahdo hyväksyä sitä, myöskään Markku Koiviston kautta.
Enkä hyväksy sitä torontolaisuutta, joka ilmenee voimakkaasti Rodney Howard-Brownen kautta, en tahdo sitä myöskään Markku Koiviston kautta.
Kun hän tahtoo kulkea tuollaisten miesten kokouksissa voimaa ja voitelua hakemassa, lasken hänet yhdeksi heistä.
Markku Koivisto kutsuu Nokia Mission vieraiksi hyvin kyseenalaisia hahmoja, jotka ovat enemmän jonkun muun kuin Jumalan asialla.
Parantaja evankelista Charles Ndifon, joka sanoo itsensä Messiaaksi on eräs hyvin selvästi havaittava huijari, joka käyttää jumalallisuutta keinona voiton saamiseen.
Muitakin asioita on, mutta ehkä niihin myöhemmin.
Missiossa, enkä ole koskaan kuullut Koiviston opettavan luterilaisesta lapsikasteesta!
Hän on kutsunut ihmisiä Kristuksen tykö...tekemään uskonratkaisu, josta tuomiokapituli on häntä voimakkaasti syyttänyt.
Siis lapsikasteesta ei halaistua sanaa Koiviston suusta. Uskonratkaisusta ja Jeesuksen rakkaudesta vaikka kuinka paljon!
Olen hiukan netin kautta katsonut, mutten päässyt "kärryille".
Siellä seisoi niitä "profettoja" ja jutteli hiukan mitä sylki suuhun toi, sen käsityksen minä sain, ehkä olen väärässä, mutta näin koimme erään kerran, kun ystävien kanssa hiukan katselimme.
Itse en taas Markun puheita ole kuullut, kun silloinkin se jäi kesken ja erään haastattelut katsoin Hesassa ja se oli ihan OK.
Mutta kyllä Markku herättelee Suomea, kun ihan ulkomaillekin tiedetään liikennihdännästä, et Herra ilmestyköön tuollakin tavalla.
Nämä "profeetat" pitäisi heittää tervaan ja höyheniin, heidän toimintansa hedelmä on toisinaan sitä luokkaa. Jotkut heistä ovat valehtelijoita, jotka puhuvat mukavia, mutta kun totuus paljastuu, profetioihin elämänsä rakentaneet, kärsivät paljon.
Tiedän mistä kirjoitan :(
Minä ihmettelenkin miksi he sinne lavalle on jo valmiiksi laitettu seisomaan, iha kun tietäisivät jo etukäteen mitä kunkin tulee vuorollaan profetoida.
Meinaan vaan jos joku oliskin Raamatullinen, no ei olkoonei mulla mee tuo jakeluun kuiteskaan.
Eli itsehän Jumalan edessä seisovat, kun se aika koittaa.
Nämä Amerikan todistetut huijarit ovat törkykasa joka on alttarilla. He ovat ilman mutu-tuntumaa aihetodistein todistettu huijareiksi.
Heitä itkee Daavid Wilkerson, ei San Fransiscon homokirkkoja vaan näitä hupiveikkoja, Benny Hinn ja Rodney ym ym.
Erään kerran kun tuolla Virossa pidin jonkinlaista puhetta alkoholisteille ja vertasin itseäni ja kuulijoita porsaisiin.
Siitä ei tosin kaikki pitäneet, mutteivat ihmiset pidä palstallakaan.
Nii ajattelin, että kun otat possun asumaan kämppääsi lyhyeksi tai sit moniksi vuosiksi, niin se haju on huikan eri ajan.
Siis kyllä ihmiset tietävät hiukan pidempään, että possu on olohuoneessa ollut jos se siellä kymmenenkin vuotta on elänyt ja eilen vasta ulos heitetty.
Eli kun kauan synnin syövereissä elelee, niin usein "arvet" huomataan jopa loppu elämän ajan.
Tosin sydän on puhdistettu Kristuksen veressä, eikä sinne jää tahroja, vaan siltä osin olemme puhtaat ja pyhät Kristuksessa.
Se muuten on kova pala kun Pyhä Henki syntisyyden paljastaa, siinä monikin suutahtaa.