"varastetut" kilvet

Tuli eilen poliisit pysäyttämään ja sanoivat että autossa on varastetut kilvet. Ostin pelin 3 viikkoa sitten, mutta katoin valmistenumeron joka täsmäs rekisteriotteessa ja ajoneuvossa ja käyttöönottopäivämääräkin on vuonna -90, joten miten voi olla että kilvet on muka varastettu?
96437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ja kun findiin lähettää rekkariotteen niin sielläkin sanotaan että kilvet on anastettu.

Äänestä

Eikö se asia selvinnyt poliisien kanssa. Tuskin pääsit varastetuilla kilvillä jatkamaan. Luulisi, että viranomainen selvittää sinulle asian loppuun asti. Täällä emme pysty asiaa ratkaisemaan.

Äänestä

Ostin autoliikkeestä auton josta oli joskus varastettu etu kilpi,kun menin autoa sitten myöhemmin katsastamaan niin ne kutsu poliisit paikalle.Asiaa selvitettiin, edellinen omistaja oli tehnyt rikosilmoituksen kilven katoamisesta ja kilpi oli ns etsinnässä,eikä sitä voinut perua kun kilpeä ei ollut löytynyt.Pässi systeemi,asiasta oli aina riesaa katsastuksessa,tulissa yms ratsioissa.Pyysin poliisilta paperin jossa asia oli selvitetty ja tätä paperia sitten esittelin aina tarpeen vaatiessa.Ainoa konsti olisi ollut rekisteröidä auto uudestaan mutta tähän en suostunut,kun tulee turhia kuluja ja kaikki luulisi autoa kolaripeliksi.Että näin mulla ja auto oli silloin melko uusi.

Äänestä
  • ite käyn huomenna katastusasemalla hakemassa uudet kilvet. Lauantain jälkeen joka päivä poliisit pysätelly niin ei jaksa enää selvitellä papereitten kanssa.on se kyllä perseestä kun papereitten kanssa täsmää nuo kilvet mitkä on, mutta kun poliisien tietokanta sanoo että ne pöllityt ja siitäkin on jo muutama vuosi aikaa niin ei näy voivan että ottas etsintäkuulutuksen pois, muuten kuin tuhoamalla kilvet kokonaan. on tämä niin reilu valtio.

    Äänestä

  • minä vaan kirjoitti:

    ite käyn huomenna katastusasemalla hakemassa uudet kilvet. Lauantain jälkeen joka päivä poliisit pysätelly niin ei jaksa enää selvitellä papereitten kanssa.on se kyllä perseestä kun papereitten kanssa täsmää nuo kilvet mitkä on, mutta kun poliisien tietokanta sanoo että ne pöllityt ja siitäkin on jo muutama vuosi aikaa niin ei näy voivan että ottas etsintäkuulutuksen pois, muuten kuin tuhoamalla kilvet kokonaan. on tämä niin reilu valtio.

    25€ tuli maksamaan uudet kilvet ja paperit. pieni hinta siitä ettei tarvi olla enää poliisien silmätikkuna.

    Äänestä

Kuis menetellään, kun kilpi on tippunut?
Kaks viikkoo rekisteröinnistä ja etukilpi hävis.
Ois pitänyt käyttää pop-niittejä.

Äänestä
  • en tiiä. katoamisilmoitus poliisille varmaan kannattaa tehdä. voi olla, että joudut vaihtaan kilvet kokonaan, ellei sitten löydy kadonnutta kilpeä.

    Äänestä

  • minä vaan kirjoitti:

    en tiiä. katoamisilmoitus poliisille varmaan kannattaa tehdä. voi olla, että joudut vaihtaan kilvet kokonaan, ellei sitten löydy kadonnutta kilpeä.

    älä tee mitään katoamisilmoitusta!saat muuten saman riesan kuin aloittajalla.Hae uusi kilpi katsastusasemalta.

    Äänestä

  • Omasta pirssistäni vietiin joku vuosi sitten kilvet. Poliisille soittelin, sanoivat että tule tekemään ilmoitus. Kävin tekemässä ilmoituksen ja sain mukaani jonkun tulostetun A4-paprun, jonka kanssa piti mennä katsastuskonttorille. Siellä sanoivat, että ainut vaihtoehto on uusi rekisterinumero ja kilvet. Vanhalle rekisterinumerolle ei enää voinut ottaa uusia kilpiä.

    Autoa vaihtaessani sitten autoliikkeen myyjä ihmetteli kovasti rekisterinumeron vaihtumista: "taitaa olla kolariauto". Onneksi olin ottanut kopion siitä poliisin A4-paprusta. Mutta tuntumaksi jäi, että kyllä se numeron vaihtuminen kuitenkin tiputti vaihtoarvoa...

    Eli kiinnitelkää ne kilvet niin ettei niitä tuosta vaan irrotella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vain kirjoitti:

Tuli eilen poliisit pysäyttämään ja sanoivat että autossa on varastetut kilvet. Ostin pelin 3 viikkoa sitten, mutta katoin valmistenumeron joka täsmäs rekisteriotteessa ja ajoneuvossa ja käyttöönottopäivämääräkin on vuonna -90, joten miten voi olla että kilvet on muka varastettu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu