Jos olen omistajana autossa ja kaveri on haltija, Kaveri ottaa pakollisen liikennevakuutuksen ja jättää jossain vaiheessa vakuutuksen maksamatta, olenko auton omistajana vastuussa vakuutuksen maksusta?
Auton haltija & vakuutus
dfgdfgdfg
33069
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vaan auton haltija. Esim. jos ostat auton velaksi niin rahoitusyhtiö ei ole vastuussa sinun vakuutuksista vaan sinä itse,haltija ei omistaja, eikö.
Jos se ajaa kolarin tai auton metsään niin kuka maksaa?
Jos pakollinen liikennevakuutus vain niin kuka maksaa oman auton korjauksen?
Tai jos ei voimassa olevaa vakuutusta ollenkaan?
se maksaa joka kolarin aiheuttaa ja jos ei vapaaehtoisesti niin sitten oikeuden päätöksellä. Persaukiselle ei pidä autoa lainata, ei ede kaverille. Jos vastapuolelle vahinkoja niin vakuutus korvaa vaikka ei vakuutusta olisi mutta vak. yhtiö kyllä perii sen vahingon aiheuttajalta. Ilman kaskoa ei kukaan maksa sinun autoa, jos et saa rahoja ko henkilöltä..siis tarkkana.