Onko palstalla ketään kellä olisi tuontikokemusta Opel Calibrasta? Todellisia hinta esimerkkejä ostohinnasta ja tullimaksuista? Lisäksi kommentteja kyseisestä autosta (tyyppi viat ym. kiinnostava).
Kiitokset tiedoista etukäteen
Kiitokset tiedoista etukäteen
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niitä on jo maa väärällään, 5 x enemmän kuin ostajia. Hinnat tippuu silmissä. Ei mitään järkeä hakea, osta tax-free suomesta. Eikä suomeen jo kilvitettykään ole huono ajatus. Katteet alkaa olemaan jo tingitty, itse voit vielä tinkasta lisää koska niiden myyjillä ei juurikaan puhelin pirise. Tiedän kokemuksesta.
Itse myin Calibran, jonka toin saksasta pari kk sitten.. Soittoja tuli valehtelematta 50, ja auto ei kauaa ehtinyt vanheta..
Matkakulut siitä tienasi ja nyt tietää miten homma toimii :)
Kohta uusi reissu ja itselle joku pirssi..
Mut jos meinaat saada Calibrasta normaalin pyyntihinnan niin sitten onkin pahempi paikka. Toki siitä omat aina saa pois. Ei maksa vaivaa lähteä Calibraa hakemaan, niitä saa suomestakin paljon pienemmällä vaivalla. Niinkun kysyjälle sanoinkin.
Jep.
En sitä tuonutkaan pisnesmielessä alunperin..
Lähinnä harjoittelin homman.. Mutta jäi siitä
tosiaan matkakulut peittoon ja hyvä mieli :)
Ja nyt tietää mitä pitää tehdä seuraavalla kerralla toisin..
minäkin, että mitään ei tarvitse tehdä seuraavallakaan kerralla toisin.
Kaikki vain autoja hakemaan jos siltä tuntuu. Kyllä enemmistö joka tapauksessa tyytyy ostamaan autonsa "helpolla" vaikka hieman ulkomaat kinnostaisikin. Mutta ei suotta pelotella ostomatkaa harkitsevia, ei se järin kummoista ole. Jokainen suomeen tuotu käytetty auto on muutos parempaan!