VW Transporter 88-90 tyyppiviat

Olen ostamassa halpaa pakua kesäautoksi. Tosin useammaksi kesäksi, joten toivoisin et se olis kuitenkin kohtis kunnossa. Vanhat Transporterit ja Caravellet kiinninnostaa hintansa puolesta.
Millaisia mallivikoja näissä esiintyy? Jotain erityistä mihin kiinnittää huomiota ostettaessa? Muuta hyvä tietää osastoa, ennen kuin ryhdyn onnelliseksi pakun omistajaksi.=)
61661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on ollu vuoden 89 1.6 turbo diisseli pulinaattori pari vuotta, sillä on ajettu 250 tkm, toisen mokoman ajaa huoletta.. toimii kuin sveitsiläinen kello, ei tartte kuin pestä.

Äänestä

..pakuunhan on hyvä laittaa poppi soimaan

Äänestä
  • Onko tosiaan jossain 1,6TD- koneella oleva Portteri, jolla on ajettu 250tkm ilman moottorivikoja, ja joka muka kestäisi vielä toisen mokoman? Itellä ja työpaikalla noita on ollu lukuisia, ja kansia niistä menee 60- 200tkm välein, tossa taitaa ääripäät olla. Ja kokemusten mukaan täydellinen koneremontti tulee 200- 300tkm välillä. Paikallisella dieselkorjaajalla on samantapaisia kokemuksia. Eräitäkin kertoja on omia ja työpaikan autoja siellä käytetty, ja yleensä aina hallissa on työn alla joku muukin Portteri. Toinen tyypillinen vika on kytkin, joka kestää enintään 100tkm, näin on kokemus osoittanut, vähimmillään kytkin on menny 25tkm. Tossa ne pahimmat viat, pikkuvikoja nyt on joka autossa.

    Äänestä

Tutullani oli 80-luvun 1,6 Transportteri, se missä moottori on takana. Kallista koneremonttia teetti, muistaakseni kansi. Sanoi, että kone on alimittainen tuon kokoiseen autoon.

Tuon ikäluokan pakuista Hiace taitaa olla luotettavin.

Äänestä

Ostin kanssa tossa viime syksynä mokoman vekottimen siis VW Transporterin 1,6 turbo D (moottori takana). Hyvin se toimi tähän pääsiäiseen asti, mutta sitten alko kyllä semmonen harmi. Yllättäen matkan päällä tuli käyttöjärjestelmä sinisen savun muodossa ulos ja öljyt kans pakoputkesta. No kuinka ollakkaan keskisuomessa asuu autoasentaja melkeen joka talossa, joiden kanssa sitten päädyttiin ratkaisuun että turbohan siitä lävähti. Nooh kun en sitten ole ko. seudulta kotoisin eikä uutta tai edes vähän käytettyä turboa siihen hätään mistään saanut niin lähdimpä sitten toisella kyydillä kotipuoleen osia hakemaan. Monen mutkan ja lopulta 130 km hinauksen jälkeen sain autooni ns. tehdaskorjatun turbon. Tässävälissä huomasin myös, että lähes jokaisessa Varsinais-Suomalaisessa talossa asuu VW merkkikorjaaja. Joten kaikki tiesi ko. Volkkarista yleensä jonkun uuden "tyyppivian". Turbon vaihdettuani totesin ettei se perhanan vika kyllä tullut korjattua eli vika tuskin oli turbossa. Tänään sitten tutustutaan tämän saksalaisvalmisteisen ihmeen mäntäpuoleen eli vaihdellaan männänrenkaat. Varsinaisesta tyyppivioista en tämän enempää tiedä, mutta käsittääkseni ne vähän vaihtelee. Autollani on ajettu noin 270 tkm ja uskoisin että kyllä se vielä kulkemaan saadaan. Ai niin yks juttu minkä luulen aiheuttaneen ainakin ison osan vioista on tämän suomalaisen öljyyhtiön eli Fortumin tuotteet. Eli ei kannata käyttää tässä autossa. Viime talvena ko valmistajan öljyt veti ihan soosisiksi ja luulempa että se hajotti moottorin alunperin (siis öljyn olisi pitänyt kyseiset olosuhteet kestää ainakin Fortumin mukaan ja kestihän Mobilin vastaavat 10W-40 öljyt kuitenkin).

Äänestä
  • On emännän kanssa muutamana kesänä ollu käytössä tällainen portteri (lainassa tuttavilta),hyvin toiminut pitemmätkin matkat. Käteviä vehkeitä nää pakut, vaneri patentti patjat taka ja eikun reissuun ei siinä mitään sen erikoisempaa tartteta kesällä. Kyl siinä volkkarissa on sitä jotakin (ehkä), mieluummin ajelisin sillä kuitenkin kuin jollain Hiacella, täytyy myöntää.. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lare80 kirjoitti:

Olen ostamassa halpaa pakua kesäautoksi. Tosin useammaksi kesäksi, joten toivoisin et se olis kuitenkin kohtis kunnossa. Vanhat Transporterit ja Caravellet kiinninnostaa hintansa puolesta.
Millaisia mallivikoja näissä esiintyy? Jotain erityistä mihin kiinnittää huomiota ostettaessa? Muuta hyvä tietää osastoa, ennen kuin ryhdyn onnelliseksi pakun omistajaksi.=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu