Valtatie 18 Vaasa - Seinäjoki - Jyväskylä, Kourassa ei ole alkuunkaan valtatietasoinen.
Niin kapea ja mutkainen- keltaista viivaa mm. Veneskoskelta Kouraan melkein koko matkan.
Suosittelen ajoa Mäyryn kautta Alavudelle,
Niin kapea ja mutkainen- keltaista viivaa mm. Veneskoskelta Kouraan melkein koko matkan.
Suosittelen ajoa Mäyryn kautta Alavudelle,
Vastaukset 19
Vanhimmat
Myllymäki(Ähtäri) - Väätäiskylä pätkää samalla tiellä.
Kyllä Veneskoski - Koura taitaa paremmassa kunnossa olla.
Kyllähän noi kummatkin osuudet on aika kaukana valtatiestä. Kouran pätkällä on liikaa hidastavia rautatieylityksiä ja 60:n alueita ja toi Myllymäki-Väätäinen on kapee,mutkainen ja mäkinen. Tietääkseni se on melko vilkkaasti liikennöity ja tavara ja bussiliikenteen määrä on tien tasoon nähden suuri- olisi suurempikin jos tie olisi parempi. Merkittävä yhdysväylä on jäänyt huomiotta.
Vaasa -Seinäjoki -Jyväskylä Valtatie 18 Nurmon Kourassa vaatii pikaista levennystä, pientareita ei ole ollenkaan.
http://www.iltalehti.fi/talous/2011100414506884_ta.shtml
Niin kapea, että iso rekka suistui juuri tieltä--taas.
Valtatie 18 on Alavus Putula- Veneskoski Nurmo väliltään yksi surkeimmista valtatienpätkistä mitä olen eläissäni ajanut.
Jos tiellä on 3 rautatienylitystä, jatkuvaa nopeusrajoitusten muuttumista,taajaman läpiajamista jne, ei kiitos tälle tielle en halua.
Olen ihmetellyt jo 15 vuotta ja ihmettelen edelleen miksi tietä ei keskeneräisenä viitoitettu väliaikaisesti Mäyryn kautta.
Tie Mäyryn kautta ei ole paljon pitempi mutta tasoltaan se on koko matkaltaan valtatietasoinen ja nopea.
Ammattiautoilijat tämän asian tietävät ja paikalliset, mutta eivät muut.
Toivottovasti tiehallinto ymmärtää korjata tämän epäkohdan pikaisesti.
Mäyryn kautta saa ajaa koko ajan vitosella.
Mäyryssä on palveleva liikenneasema.
Valtatie 18 ei ole lainkaan valtatietasoa.
Siis lähinnä kylätie.
miksi esim. mun pitääs ajaa seinäjoen kautta kun lähden vaasasta jyväskylään?
perinteinen lapua-kyyjärvi reitti on ihan hyvä.
kiertäkää hyvät ihmiset lapuan kautta on leveä ja valmis suora tie.
Nopein suorin ja levein tie on kun ajaa perinteistä Sinistä tietä eli valtatie 16 myöten Lapuan läpi.
Paljon paremmin hoidettu tie tuo 16 on kuin 18. Eikä ole valvontakameratolppia rasittamassa.
Sininen tie ja Lapua Mitäs haitta sulle nuasta valvontakameratolpista on et kai sä luiskassa ajele sillä pemarillasi
Jos muuta liikennettä on niinkuin yleensä on, niin tympeä piirre on se ajonopeuksien jatkuva seilaaminen.
Jostain syystä monet ajaa 80 alueella olevan kameran kohdalla 60 nopeutta. Muuta liikennettä vaarantavia hätäjarrutuksiakin monet harrastaa kamerojen kohdalla.
kiertäkää kiertäkää---vääntäkää vääntäkää
Seinäjokeen hyvät tiet ja palvelut sinne sanoo valtuustokin.
Liikennehankkeet parasta työllistämistä.
Pakkoko sielä siperias on asua. Muuta Seinäjoelle.
Seinäjoki on nykyään aika laaja käsite.
Valtatien 18 ongelmat keskittyvät välille Veneskoski–Alavus, jossa valtatien leveys ja geometria on standardin alapuolelle, korkea liittymätiheys (6,2–14,4 liittymää/km) sekä Alavus‐Ähtäri välille, jossa on korkea onnettomuusriski.
Merkittävä ongelma niin sujuvuuden kuin turvallisuuden osalta ovat liittymät, joissa valtatien 18 liikenne on väistämisvelvollinen sekä useat rautateiden tasoristeykset. Näihin kohtiin onkin jo pitkään esitetty valtatielle uusia linjauksia, jotka eivät ole kuitenkaan päässeet toteutukseen investointien suuntautuessa muual‐