Vapauksista luopuminen turvallisuuden nimissä

v4p4us

Yhdysvaltain hallinto puskee jälleen kongressia hyväksymään uusia salakuunteluun ja informaation kaappaamiseen liittyviä lakeja (Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA).

Näillä ehdotuksilla halutaan mahdollistaa ulkomailta Yhdysvaltoihin kohdistuvien yhteydenottojen vakoilu ja tarkkailu yksinkertaisesti vain oikeuden ylimmän tuomarin luvalla, ilman varsinaista oikeuselimistä hankittua lupaa.

Muutoksien kriitikot ovat kyseenalaistaneet sen, että lain ainoa tarkoitus on lisätä Yhdysvaltain kansalaisten tarkkailua. Demokraatit ovat olleet viimeaikoina valtion omien kansalaisten tarkkailua vastaan, joka on puolestaan ollut republikaaneille ja Bushin hallinnolle erittäin tärkeä.

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/07/31/AR2007073101879_pf.html

Mutta mitä tapahtuu kun vapaudet vaihdetaan turvallisuuteen? Onko se aatteena Yhdysvaltain perustusoikeutta vastaan? Näitä kysymyksiä on herätelty monesti kun ko valtion turvallisuuselimet ja hallinto ovat haluneet laajentaa kansalaisiin kohdistuvaa tarkkailua ja vakoilua. Esimerkiksi kyseenalainen USA Patriot Act on herättänyt keskustelua.

http://www.eff.org/patriot/why.php

Viimeaikoina nämä erilaiset ohjelmat ovat herättäneet paljon huomiota niiden laillisuuden ja laittomuuden takia. Mm. entinen entinen ylin tuomari, Alberto Gonzales, on ollut tulilinjalla luvattomien vakoiluohjelmien takia. Kts aiempi viestini aiheeseen liittyen;

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000028112339

Benjamin Franklinia (1706-1790) lainatakseni; "Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Franklin

0

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

        Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
        Seinäjoki
        84
        3212
      2. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        75
        1281
      3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

        Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
        Maailman menoa
        172
        1210
      4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

        Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
        Kaste
        240
        1030
      5. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        103
        961
      6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

        Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
        Maailman menoa
        310
        932
      7. Onko kaivattusi ulkonäkö

        tarpeeksi miellyttävä? 🥕
        Ikävä
        43
        839
      8. Milloin ymmärsit

        Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
        Ikävä
        78
        825
      9. Nojatuoli !

        Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
        80 plus
        124
        825
      10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

        Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
        Ikävä
        95
        817
      Aihe