Tänään HS kirjoitti pääkirjoituksessaan jokseenkin tähän tapaan: Koska verottaja hyväksyy 9 % verottoman osuuden (max. 90 000 €) käytön yrityksen katteesta ja nykyinen hallitus pyrkii vielä korottamaan sitä. Kyse on tukimuodosta.
Tukimuoto? Hyvin menestyvä yritys? 90 000 € = n. 535 000 vanhaa markkaa. Aika hyvin.
Ymmärtääkseni hyvinmenestyvässä perheyrityksessä tuo veroton määrä koskee JOKAISTA, esim. neljän aikuisen perheyrityksessä jo 4 x 90 000 = 360 000 € verottomana! Korjatkaa toki jos olen väärässä.
Aikamoista tukea, ja verotonta vielä. Tässäkin pätee vanha totuus: Tyhmä maksaa - fiksut jaksaa.
Valtio hyysää yrittäjiä
2
243
Vastaukset
- PERUSTA OMA
YRITYS niin saat tämän edun josta olet niin kateellinen vai onko sittenkin mukavampi tehdä tai olla tekevinään töitä n.37.5h/vko ja nauttia lomista jotka muut maksavat sinulle tai jos nenä sattuu aamulla vähän vuotaa (niis) niin jäädä saikulle muutamaksi päiväksi. JOTEN ÄLÄ RUIKUTA VALINNAT OVAT VAPAITA JOTEN YRITTÄMÄÄN VAIN.
- pellepeloton
todellakin.. jos susta ei ittestä ole yrittäjäksi, turha alkaa tollasta paskaa kirjottaa.. yrittäjä ottaa aina tietoisen riskin, mutta tavallinen työntekijä ei riskeeraa mitään. yrittäjä voi menettää kaiken ja palkansaaja vain palkkansa. sitä paitsi yksittäinen työntekijä maksaa yrittäjälle monta kertaa bruttopalkan verran (verokiila: verot ja yms yhteiskunnalle tilitettävät maksut)
sellanen sääntö pätee: mitä suurempi riski, sitä suurempi tuotto!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637