Iskipä vaihteeksi autokuume tuossa kesäloman aluksi ja tuli osa lomasta käytettyä uuden auton hankintaan. Lehdissä on viime aikoina kovasti rummutettu sitä, että uudet autot eivät käy kaupaksi, kun ottaa huomioon omat kokemukseni autokauppakierrokseltani, niin en ihmettele sitä yhtään, suomessa näyttää edelleen olevan se systeemi autokaupassa, että asiakkaan pitää olla melkein polvillaan, että saa palvelua ja auton ostettua:
Vaihdossa tarjoamani auto oli reilut 100 tkm ajettu vuosimallin 2004 iso perhefarmari (jätän tahallaan merkin mainitsematta). Hyvässä kunnossa ja merkkiliikkeessä huollettu. Haeskelin uutta autoa hintaluokasta 40-50 t€ dieselinä.
Selvittelin etukäteen mitkä merkit ja mallit kiinnostivat eniten ja kiersin sitten ao autoja myyvät liikkeet Rovaniemi - Ylivieska -akselilta.
Havainnot olivat seuraavat:
1. Kymmenestä käyntikohteesta vain kahdessa sain palvelua heti kun menin sisään. Neljässä tapauksessa jouduin käymään välillä muualla, koska liikkeessä ei ollut ketään tai myyjät eivät muuten kiinnostuneet minusta.
2. Puhuttelemieni myyjien tuotetuntemus oli seitsemässä tapauksessa ala-arvoista - minäkin tiesin ko. automalleista ja varusteista enemmän, vaikka olin vain selannut vain nettiä.
3. Parilta myyjältä piti oikein kysymällä kysyä, että myydäänkö täällä autoja !
4. Tarjoamani vaihtoauton arvossa oli lähes 5 tuhannen euron hintahaitari.
5. Useampi merkkiliikkeen myyjä tivasi hyvin tarkkaan, oliko tarjoamani vaihtoauto ns. "suomiauto", vaikutti heidän mukaansa merkittävästi vaihtohyvitykseen.
6. Kirjallisia tarjouksia paperilla tai sähköpostitse sain kuusi, yksikään myyjä ei ottanut oma-aloitteisesti yhteyttä tarjouksen jättämisen jälkeen. Sähköpostivastaukseeni vastattiin n. viikon viiveellä ja sen jälkeen ei enää lainkaan.
Yksi liike poikkesi muista, myyjällä oli aikaa ja asiantuntemusta, katsoi vaihtoautoni tarkkaan, antoi siitä parhaan hyvityksen, tuli vastaan hinnassa ja varusteissa; kaikenkaikkiaan mukava kaveri - ei ihme, että sai kaupat aikaan ! Mutta ne yhdeksän muuta saisivat kyllä vaihtaa alaa tai mennä ainakin jonkinlaiseen myyjäkoulutukseen !
Nyt tässä sitten odotellaan uutta autoa, joka pitäisi olla luovutuksessa syyskuussa.
Kokemuksia autokaupasta
9
1753
Vastaukset
- heräsit?
Ja pah. Aina olen saanut palvelua kun kauppaan astun. Vissin taitava myyjä näkee heti päällepäin onko asiakas persaukinen vai vakava tosiostaja.
- toivomisen varaa
Ei näe!
Esim. oma taloudellinen asemani on vakaa ja tulotaso hyvä - ja jos autoliikkeeseen joskus menen, niin aina olen silloin tosissani liikkeellä. Jostakin syystä ilmeisesti kuitenkin ulkoinen "habitukseni" on semmoinen, etteivät myyjät ensin näytä uskovan että olisin muuta kuin turhanpäiväinen renkaanpotkija, josta kannattaisi kiinnostua.
En ymmärrä miksi automyyjän kannattaa tehdä ennakkopäätelmiä ostajaehdokkaasta vaatetuksen tai ulkoisen olemuksen perusteella. Ammattitaitoisen myyjän tulisi ottaa jokainen potentiaalinen asiakas tosissaan. Sama ongelma tuntuu olevan monesti naisasiakkailla; jotkut automyyjät eivät tahdo aina ottaa vakavasti. Esim erään automyyjän kommentti "katsotaan sitten tarkemmin kun tulette miehenne kanssa" vaimolle, kun hän meni katselemaan perheelle tarpeelliseksi käynyttä kakkosautoa, kertoi hyvin paljon myyjän asenteellisuudesta... - BarJu
toivomisen varaa kirjoitti:
Ei näe!
Esim. oma taloudellinen asemani on vakaa ja tulotaso hyvä - ja jos autoliikkeeseen joskus menen, niin aina olen silloin tosissani liikkeellä. Jostakin syystä ilmeisesti kuitenkin ulkoinen "habitukseni" on semmoinen, etteivät myyjät ensin näytä uskovan että olisin muuta kuin turhanpäiväinen renkaanpotkija, josta kannattaisi kiinnostua.
En ymmärrä miksi automyyjän kannattaa tehdä ennakkopäätelmiä ostajaehdokkaasta vaatetuksen tai ulkoisen olemuksen perusteella. Ammattitaitoisen myyjän tulisi ottaa jokainen potentiaalinen asiakas tosissaan. Sama ongelma tuntuu olevan monesti naisasiakkailla; jotkut automyyjät eivät tahdo aina ottaa vakavasti. Esim erään automyyjän kommentti "katsotaan sitten tarkemmin kun tulette miehenne kanssa" vaimolle, kun hän meni katselemaan perheelle tarpeelliseksi käynyttä kakkosautoa, kertoi hyvin paljon myyjän asenteellisuudesta...Eikös hyvä myyjä ole sellainen joka myy auton vaikka ohikulkijalle?
Toisaalta liian innokkaatkin myyjä viduddaa... - elektroniikan myyjillä
toivomisen varaa kirjoitti:
Ei näe!
Esim. oma taloudellinen asemani on vakaa ja tulotaso hyvä - ja jos autoliikkeeseen joskus menen, niin aina olen silloin tosissani liikkeellä. Jostakin syystä ilmeisesti kuitenkin ulkoinen "habitukseni" on semmoinen, etteivät myyjät ensin näytä uskovan että olisin muuta kuin turhanpäiväinen renkaanpotkija, josta kannattaisi kiinnostua.
En ymmärrä miksi automyyjän kannattaa tehdä ennakkopäätelmiä ostajaehdokkaasta vaatetuksen tai ulkoisen olemuksen perusteella. Ammattitaitoisen myyjän tulisi ottaa jokainen potentiaalinen asiakas tosissaan. Sama ongelma tuntuu olevan monesti naisasiakkailla; jotkut automyyjät eivät tahdo aina ottaa vakavasti. Esim erään automyyjän kommentti "katsotaan sitten tarkemmin kun tulette miehenne kanssa" vaimolle, kun hän meni katselemaan perheelle tarpeelliseksi käynyttä kakkosautoa, kertoi hyvin paljon myyjän asenteellisuudesta...Olin ostamassa itselleni uutta puhelinta ja vaikka itse esitin asiani myyjälle, niin hän ei edes katsonut minuun vaan puhui ainoastaan miehelleni. Enpä ostanut siitä kaupasta! Sama "oire" tuntuu olevan siis muuallakin kuin vain autokaupassa!!! On kyllä syytä muistaa, ettei pidä yleistää. Etenkin naisasiakkaan kannattaa hakeutua naismyyjän pakeille, kyllä asiantuntemusta ja kiinnostusta asiakkaan tarpeisiin löytyy. Eivät ole ainakaan ylimielisiä.
- jo ihan TV-shopin tarinalta...
Kuulehan nyt pohjoisen kauppias,unohdit mainita mikä liikkeesi nimi on...
- tuskaaaa
Käytettyjen autojen kauppiaat ovat kamalaa väkeä. Huonoja kokemuksia varsinkin AUTOPLANEETTA liikkeestä.
- Automiekkonen
No tuo 5 tonnin vaihteluväli nyt ei kuulosta mitenkään erikoiselta tänä päivänä. Eroja löytyy kun vaan viitsii kierrellä. Itselläni ero oli suurimmillaan 8500 euroa, ja vielä viereisistä liikkeistä !!
- Automiekkonen
Mitä tuohon palveluhalukkuuteen tulee, itse tosin tunnen monet kaupungin autokauppiaat eli siinä ei ole ongelmaa, mutta niissä firmoissa joissa myyjiä en tunne, menen suoraan myyjän luo ja aloitan siitä. En jää nysväämään ja kiertelemään auton ympärille.
Tiedän jo etukäteen mitä etsin ja sen takia ei tarvttse turhaan ovia paukutella ja renkaita potkia.
- topi toppahousu
eli se oli "paras myyjä" joka hyvitti eniten.. :D
perussuomalaisen ajatusmaailmaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849