Onko puuttuminen

surua vai luottamuspulaa

Minua hämmästyttää jotkut omaiset. Sellaiset jotka vastaavat potilaan puolesta, hyökkäävät hoitajien ja lääkäreiden kimppuun kaikenlaisissa asioissa.

Antavat ohjeita ja määräyksiä, jopa lääkemääräyksiä. Tuovat kotoa lääkkeitä ja syöttävät niitä salaa potilaalle.

Eivät luota hoitajiin, että he todella tekevät työtään huolellisesti. Arvostelevat, eivät poistu huoneesta intiimienkään hoitojen ajaksi, vaan jäävät katselemaan jos ei poistumaan pyydetä.

Hoitajat tekevät työtään potilaan apuna ja jatkeena potilaan ehdoilla.

Johtuuko tämä omaisen surusta ja ahdistuksesta, että yrittää tehdä jotain tajuamatta tekevänsä potilaalle hallaa.


Varmaan omaiset tarkoittavat ja luulevat tekevänsä hyvänkin teon puuttumalla potilaan asioihin "kun potilas ei itse osaa" mutta todellisuudessa näin toimimalla aiheuttavat poitilaalle lisä harmia. Useat potilaat jopa pyytelevät anteeksi omaistensa käytöstä.

Omaisen olisi parempi puhua siitä omasta ahdistuksestaan. Se auttaisi häntä itseään ja myös potilasta enemmän.

3

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2 kertainen suru

      Ihmetelit kauheasti omaisia jotka puuttuvat läheisensä hoitoon sairaalassa.
      Minulla on 3 eri sairaalasta kokemusta omaisteni hoidon suhteen. Minun oli pakko tyttärenä huolehtia, millainen oli esim isäni sokeri.Vein sairaalaan päivittäin isäni henk.kohtaisen mittarin ja mittailin.Koska kävi niin yksi kerta, että isälleni annetiin insuliinia, jota annetiin aivan liikaa!!
      Komensin hoitajaa mittamaan sokerin ja sokeri oli 2.3 eli tosi alhainen.Eli isäni ei olisi tarvinnut insuliinia.Seuraavana yönä isäni meinasi menehtyä.
      Sen jälkeen mittailin itse!!
      Ajattelin siinä vaiheessa niitä potilaita joilla ei ole ketään läheisiä:kuka heistä huolehtii ja taitaa olla myös niin, että tulee turhia kuolemia.

      Tässä oli vain yksi esim!!!
      Ymmärän omaisia jotka huolehtivat ja vaativat omaiselleen hyvään ja kunnollista hoitoa, niin minäkin tein.

      • omaiselta

        Kuinka kukaan vie potilasta sairaalaan, kun ovat itse päteviä hoitamaan.


      • sitten luotetaan

        Niin se menee. Kysymys miksi omaiset puuttuvat potilaan asioihin.

        Varmaan osaksi siitä surusta ja ahdistuksesta, mutta myös syyllisyys pistää tekemään hölmöyksiä.

        Monasti omaiset ovat lopen väsyneitä hoitamiseen. Saatuaan potilaan sairaalaan eivät osaakkaan luovuttaa ja levätä. Silloin herkästi purkaa vihaansa niihin hoitajaparkoihin joista "ei ole mihinkään"

        Todellisuudessa hoitajat suuressa viisaudessaan antavat omaisten sählätä ja säätää, niin kauan kun itse tajuavat lopettaa.

        Eipä tarvitse ihmetellä ,kun hoitajista on pulaa. Kukapa sitä jaksaa olla sylkykuppina. Ennen oli hyvä, kun sairaaloissa oli vierailutunnit, silloin hoitajat saivat työrauhan, mikä tämän päivän hoitajilta puuttuu.

        Aikamoinen syytös muuten toi turhista kuolemista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6023
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2823
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe