pitää kuulua, että on sataprosenttinen pelastusvarmuus. Kun kerrot mikä se on, niin sitten vaan reippaasti perustelemaan Raamatulla, miksi se on 100% varma.
Kertokaa, mihin uskontoon
6
227
Vastaukset
- Hirvas,
jos et ole Jeesuksen oma, et voi pelastua!
Vain ja ainoastaan Jeesuksen kautta on mahdollisuus ikuiseen elämään. Sille tielle pitää jokaisen nöyrtymän ja ottaa vastaan syntien sovitus Jeesuksen Kristuksen kautta.
Pitää kuulua Kaikkivaltiaan Jumalan uskontoon!!!- hirvas
Erinomainen vastaus !
- Hirvasta omakseen
Luuletkos, että uskonto voisi saada Hirvaksen saaliikseen.
Sillä kun Jeesus on antanut sitä elävää vettä, tulee uskonnon sijaan se "Jumalan Pojan usko".
Etkös ole sitä nähnyt hänen teksteistään - ei kuollutta kirjainta, vaan jotakin ylentävää.
- Usko liittää Jeesukseen
Kuulun nasaretilaisen lahkoon, jonka päämies on Raamatun todistuksen mukaan Paavali.
Ainoa perustelu, minkä tiedän sisimmässäni, on se, että en todellakaan tiedä, kenen muun tykö menisin, kuin vain Jeesus Nasarealaisen.
Sillä vain Hänellä on iankaikkisen elämän sanat. Ja ihan kaikki ne.
Ap. t. 2:22
Te Israelin miehet, kuulkaa nämä sanat: Jeesuksen, Nasaretilaisen, sen miehen, josta Jumala todisti teille voimallisilla teoilla ja ihmeillä ja merkeillä, joita Jumala hänen kauttansa teki teidän keskellänne, niinkuin te itse tiedätte.
Ap. t. 3:6
Niin Pietari sanoi: "Hopeaa ja kultaa ei minulla ole, mutta mitä minulla on, sitä minä sinulle annan: Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimessä, nouse ja käy."
Ap. t. 4:10
niin olkoon teille kaikille ja koko Israelin kansalle tiettävä, että Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimen kautta, hänen, jonka te ristiinnaulitsitte, mutta jonka Jumala kuolleista herätti, hänen nimensä kautta tämä seisoo terveenä teidän edessänne.
Ap. t. 10:38
te tiedätte, kuinka Jumala Pyhällä Hengellä ja voimalla oli voidellut Jeesuksen Nasaretilaisen, hänet, joka vaelsi ympäri ja teki hyvää ja paransi kaikki perkeleen valtaan joutuneet; sillä Jumala oli hänen kanssansa.
Ap. t. 26:9
Luulin minäkin, että minun tuli paljon taistella Jeesuksen, Nasaretilaisen, nimeä vastaan,
TUNNUSTAN JA TUNNUSTAUDUN
Ap. t. 24:14
Mutta sen minä sinulle tunnustan, että minä sitä tietä vaeltaen, jota he lahkoksi sanovat, niin häpalvelen isieni Jumalaa, että minä uskon kaiken, mitä on kirjoitettuna laissa ja profeetoissa.
Tunnustaudun Paavalin seuraajaksi, sillä hän Jeesusta näkemättä uskoutui Jeesukselle ja tuli tämän lahkon päämieheksi ja hän on sopivin esikuva minulle ja uskoakseni kelle tahansa.
Kristuksen sanat ensin, sitten Paavalin opetus, lopuksi muut apostolit. Kaikki muu oppi ja opetus riippukoon näistä ja tässä järjestyksessä. Minun tapauksessani näin on ja uskoisin, että kenen tahansa kohdalla. Lahkolainen olen - armonopin puolesta kiivailija. Kaikki kasvu tulee Jumalalta - paikallisseurakunnat, joita on ties minkälaisia, saattavat vain istuttaa ja kastella - tai pitää nälässä sekä janossa - mutta "Jumala antaa kasvun".
1. Kor. 4:16
Kehoitan siis teitä: olkaa minun seuraajiani.
1. Kor. 11:1
Olkaa minun seuraajiani, niinkuin minä olen Kristuksen seuraaja.
Fil. 3:17
Olkaa minun seuraajiani, veljet, ja katselkaa niitä, jotka näin vaeltavat, niinkuin me olemme teille esikuvana.
Todistaa
Jumalan lapsista vähäisin- Ei siinä pitkätkään
oman uskon ylistyspuheet kelpaa, vaan nöyrtyminen Jumalan edessä, syntisyytensä katuminen ja tunnustaminen ja anteeksi pyytäminen, vain syntinen ihminen voi pelastua! Koska JOKAINEN ON SYNTIÄ YTEHNYT ja Jumalan kirkkautta vailla. On niitä jotka itkien katuvat syntejään ja he saavat pelastuksen ja niitä jotka ovat NIIN HYVIÄ ITSESTÄÄN, etteivät voi nöyrtyä, niinpä he sitten jäävätkin pelastuksen ulkopuollle. SÄÄLI!
- säätänyt, että suut tukitta...
Ei siinä pitkätkään kirjoitti:
oman uskon ylistyspuheet kelpaa, vaan nöyrtyminen Jumalan edessä, syntisyytensä katuminen ja tunnustaminen ja anteeksi pyytäminen, vain syntinen ihminen voi pelastua! Koska JOKAINEN ON SYNTIÄ YTEHNYT ja Jumalan kirkkautta vailla. On niitä jotka itkien katuvat syntejään ja he saavat pelastuksen ja niitä jotka ovat NIIN HYVIÄ ITSESTÄÄN, etteivät voi nöyrtyä, niinpä he sitten jäävätkin pelastuksen ulkopuollle. SÄÄLI!
Näinhän se on, että jos jotakin voimme tai olemme, niin emme sitä itse ole, vaan HERRA MEISSÄ.
Itsepyhitys ei koskaan tunnu riittävältä.
Mutta pyhittäjäpä onkin Herramme.
Oikeastaan rukoukseksi riittääkin: "Herra armahda minua syntsitä!". Paras lisä siihen on tietenkin Isä meidän-rukous, jonka elementit sisältäväöt kaiken, mitä elämääm ja jumalisuuteen tarvitaan.
Luuk 18:9-14 :
9 Niin hän puhui vielä muutamille, jotka luottivat itseensä, luullen olevansa vanhurskaita, ja ylenkatsoivat muita, tämän vertauksen:
10 "Kaksi miestä meni ylös pyhäkköön rukoilemaan, toinen fariseus ja toinen publikaani.
11 Fariseus seisoi ja rukoili itsekseen näin: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten minä ole niinkuin muut ihmiset, riistäjät, väärämieliset, huorintekijät, enkä myöskään niinkuin tuo publikaani.
12 Minä paastoan kahdesti viikossa; minä annan kymmenykset kaikista tuloistani.'
13 Mutta publikaani seisoi taampana eikä edes tahtonut nostaa silmiään taivasta kohti, vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen'.
14 Minä sanon teille: tämä meni kotiinsa vanhurskaampana kuin se toinen; sillä jokainen, joka itsensä ylentää, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se ylennetään."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637