Näin sanoo moni. Mutta mitä he sillä tarkoittavat.
Mitä ahtautta on ruveta itse uskomaan Jeesukseen?
Mikä siinä siis on ahdas portti kun ihminen itse
alkaa uskoa?
Miettikää siis?
Miten Jeesus siis itse on ahdas portti?
Mitä ahtautta on ruveta itse uskomaan Jeesukseen?
Mikä siinä siis on ahdas portti kun ihminen itse
alkaa uskoa?
Miettikää siis?
Miten Jeesus siis itse on ahdas portti?
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Mitä ahtautta on ruveta itse uskomaan Jeesukseen?"
Ahaa riittää kun sinä ja pari kaveriasi uskoo, vai?
Mitä usko on, rakas Armiseni?
"Mitä ahtautta on ruveta itse uskomaan Jeesukseen?" JUMALA KRISTUKSESSA JA ARMOSSAAN ANTAA IHMISELLE LAHJAN USKOA KRISTUKSEEN JEESUKSEEN.
Ei siis oikeesti, voiko olla noin saatanallisen tyhmää ihmistä edes olemassa??!! Ja vielä RAAMATTU palstalla! no-huh-huh!
Vai ette kirjoita ilman nikkiä?
Ihan oikeesti, eikö sullakaan ole muuta kommentoitavaa tähän asiaan??!!
Siis teidän nikkarinne on rakentanut ahtaanportin?
kutsu uusi nikkari,
mullois hyvä annanko osotteen.
Teki kuule hyvät ovet/karmit.
Monelle taitaa olla ahdas portti ymmärtää ja elämässään soveltaa Jeesuksen opetusta hirrestä ja tukista omassa ja lähimmäisen silmässä.
Kaikki meitä ympäröivä maailma on yksityiskohtia myöten vain oman sisäisen maailmamme heijastumaa, eikä mitään muuta. Niin kauan kuin ihminen näkee pahuutta ja syntiä toisissa, hänellä on syntiä OMASSA SYDÄMESSÄÄN. Ainut tapa päästä tästä eroon on TUNNUSTAA TOISISSA NÄKEMÄMME SYNTI OMAKSI SYNNIKSI ja täten ANTAA SE TOISILLE ANTEEKSI, sekä luopua siitä.
Tämä on JEESUKSEN OPETUSTEN YDINSANOMAA. Samaa Hän opettaa myös Isä Meidän rukouksessa: "Anna meille meidän syntimmne anteeksi NIINKUIN mekin annamme anteeksi niille jotka ovat meitä vastaan rikkoneet."
Myös muualla Raamatussa, Jeesuksen vertauksissa tämä aihe on esillä. Ongelma on vain siinä että ihmiset eivät sitä ymmärrä saatika sovella omassa elämässään.
Vain Jeesuksen avulla ihminen pystyy tätä soveltamaan. Ihmeiden Oppikurssissa oppilasta opetetaan tutkimaan sydämensä tilaa eikä tekemään mitään taikatemppuja kuten joku saattaa luulla.