Feminismi ilmiönä kertoo kaiken

naisten älyllisestä

tasosta.

Ei se ole sattumaa, ettei naisilla riitä pätevyys yhteiskunnan huipulle. Kiintiöt on huudettava apuun, kun taidot ja äly ei riitä :)

8

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hertha

      idiootti.

      • x-ripa

        Ja nyt kun viestin tuoja on rusikoitu, oliko myös sen sisällössä tai muodossa jotain huomautettavaa?


    • pehtoori.

      ..nobelisteista on naisia.

    • kelloton

      "Ei se ole sattumaa, ettei naisilla riitä pätevyys yhteiskunnan huipulle. Kiintiöt on huudettava apuun, kun taidot ja äly ei riitä :)"

      Mielestäni ongelma ei ole taidoissa eikä älyssä, vaan yhteiskunnassa. Muutamaan opukseen perehdyttyäsi ymmärrät -mikäli älysi siihen riittää- että miehet ovat rakentaneet Euroopan täysin itseään ajatellen.

      Nykypäivän keskivertotaviksen voi olla helpompi ymmärtää asia näin: Jos johdolle ei ole mitään hyötyä antaa myönnytyksiä alaisilleen, se ei niitä anna. Kun myönnytyksellä saadaan aikaan (näennäinen) hyväntahtoisuuden ja solidaarisuuden tunne alaista kohtaan, sen toteuttamista kannattaa jo harkita - vaikka itse myönnytys olisi käytännössä mitätön johdon kannalta. Kuri ja hierarkia halutaan silti pitää kontrollissa mahdollisimman hyvin ja pitkään.

      Annetaan makupala aina sillointällöin, niin välittämisen illuusio säilyy. Toimii sekä lapsiin että aikuisiin.

      Vai elätkö sinä ilman omaa Plussa/Bonus-korttia ?

      • patriarkaaliset valtarakenteet

        "miehet ovat rakentaneet Euroopan täysin itseään ajatellen"

        Harvoin näkee näin sovinistisia mielipiteitä. Vaikka tottahan se on, että miehet ovat kaiken rakentaneet.


      • kelloton
        patriarkaaliset valtarakenteet kirjoitti:

        "miehet ovat rakentaneet Euroopan täysin itseään ajatellen"

        Harvoin näkee näin sovinistisia mielipiteitä. Vaikka tottahan se on, että miehet ovat kaiken rakentaneet.

        Kyseistä tarkastelutapaa kutsutaan androsentrismiksi. Perustuu siihen faktaan, että miehet ovat pitäneet johdon ja päätäntävallan langat käsissään sekä hallinnossa, uskonnossa että tieteessä. Ne ovat niinsanotusti kehittyneet 'miesten mielikuvien mukaisiksi'.

        Tästä yksisilmäisestä näkökannasta päästään sitä mukaa vieroittautumaan, kun naiset saavat tasavertaisen siivun päätäntävaltaa. Mutta vahinko on jo tehty, instituutiot on rakennettu, eikä niitä noin vain pureta perustuuksiinsa ja kasata uudelleen yhteisellä osallistumisella.


      • kelloton
        patriarkaaliset valtarakenteet kirjoitti:

        "miehet ovat rakentaneet Euroopan täysin itseään ajatellen"

        Harvoin näkee näin sovinistisia mielipiteitä. Vaikka tottahan se on, että miehet ovat kaiken rakentaneet.

        Kyseistä vastauksessani käyttämää tarkastelutapaa kutsutaan androsentrismiksi. Perustuu siihen faktaan, että miehet ovat pitäneet johdon ja päätäntävallan langat käsissään sekä hallinnossa, uskonnossa että tieteessä. Ne ovat niinsanotusti kehittyneet 'miesten mielikuvien mukaisiksi' -koska naisia ei 'leikkiin' ole päästetty (pl. taustavaikutus).

        Tästä yksisilmäisestä näkökannasta päästään sitä mukaa vieroittautumaan, kun naiset saavat tasavertaisen siivun päätäntävaltaa. Mutta vahinko on jo tehty, instituutiot on rakennettu, eikä niitä noin vain pureta perustuuksiinsa ja kasata uudelleen yhteisellä osallistumisella.


    • tarkentaja1

      Älä nyt normaaleja naisia sekoita näihin feministeihin. Kyse on kuitenkin vain pienestä äänekkäästä joukosta eli suurin osa naisista on ihan ihanan teräviä :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe