Avoero yhä yleisempi

yleisembi

Tilastokeskuksen väestönmuutostietojen mukaan vuonna 2006 Suomessa solmittiin 28 236 avioliittoa, mikä on 1 047 vähemmän kuin edellisenä vuonna.

Tilastokeskuksen väestönmuutostietojen mukaan siviilivihkimisten osuus kaikista avioitumisista oli nelisenkymmentä prosenttia (40%).

Avioerojen määrä pysyi edelleen korkealla tasolla: vuonna 2006 avioeroon päättyi 13 255 avioliittoa.

http://www.stat.fi/til/ssaaty/2006/ssaaty_2006_2007-05- 04_tie_001.html




------------------


Espanjalaiset eroavat ahkerimmin Euroopassa
(MTV3-STT-Reuters 23.05.2007)

Vain neljäsosa Espanjassa solmituista avioliitoista välttyy erolta. Erojen määrä on kasvanut maassa viime vuosina räjähdysmäisesti.

Espanja on noussut Euroopan unionin avioerotilastojen kärkeen. Tuoreiden tilastojen mukaan kolme neljästä avioliitosta maassa päättyy eroon.


--------------


Avioliiton suosio laskee Euroopassa
Iltalehti 11.5.2006/STT

Avioliiton suosio on laskussa kaikkialla Euroopassa. Ranskalaistutkimuksen mukaan avoliitto houkuttaa yhä useampia, vaikka Euroopassa kulttuuriset erot ovat edelleen suuria.

Avioliitto vai avoliitto?

Tutkimuksen mukaan ihmiset muodostavat kiinteitä, pitkäaikaisia parisuhteita keskimäärin yhä myöhäisemmällä iällä. Avioliitto ei myöskään enää ole edellytys yhteen muuttamiselle.

Vaikka avioliitto päättyy eroon entistä useammin, Välimeren maissa sillä on edelleen vahva asema. Esimerkiksi Ruotsissa, Belgiassa ja Suomessa vuonna 2003 solmituista avioliitoista yli puolet tulee tilastojen mukaan päättymään eroon. Italiassa ja Kreikassa näin käy vain joka viidennelle avioparille.


------------------------

Kirkkohäiden suosio kääntyi laskuun (HS Julkaistu 29.1 2004 21:35)

Kirkkohäiden suosio on luterilaisen kirkon tilastojen mukaan kääntynyt selvään laskuun.

Kun vuonna 2000 vielä noin 80 prosenttia pareista, joissa ainakin toinen oli kirkon jäsen, aloitti liittonsa papin aamenella, niin kolme vuotta myöhemmin alle 72 paria sadasta vihittiin kirkossa.

Erityisen selvä kirkkohäiden osuuden lasku on ollut Mikkelin ja Lapuan hiippakunnissa. Mikkelissä osuus putosi melkein 14 prosenttiyksikköä eli vuoden 2000 lähes 83 prosentista alle 70:n. Hiippakunta oli 2003 Helsingin (66 pros.) jälkeen laiskin kirkkohäiden viettäjä. Lapuan vastaavat luvut olivat 88,3 ja 78,2 prosenttia.

Yksi selvä syy kirkkohäiden osuuden laskuun on kirkosta eroaminen.


http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/110197 8400518




---------------




Oheisesta kuviosta näkyy kuinka eronneisuus on kolmenkymmenen vuoden aika muuttunut. Nykyisin erotaan yhä useammin kuin aikaisemmin.

Esimerkiksi vuonna 1975 solmituista avioliitoista oli vuonna 2001 päätynyt eroon kolmannes. Vuoden 1975 jälkeen solmituista avioliitoista on erottu nopeammin.

Kokonaiseronneisuusluku on kuitenkin hyvä mitta eronneisuuden kuvaajaksi, kun verrataan samalta ajankohdalta eri maiden eronneisuutta toisiinsa. Se ilmaisee tämän hetken eronneisuuden tason. Mutta jatkuuko se tulevina vuosina; sitähän ei kukaan tiedä.

Suomessa kokonaiseronneisuusluku on jo vuosia ollut lähellä 0,50:tä. Tällä erovauhdilla siis puolet avioliitoista päätyisi eroon.

http://www.stat.fi/tup/tietoaika/tilaajat/ta_09_02_niem inen.html



-----------


"Vuonna 2005 avioeroon päättyi 13 383 avioliittoa, mikä on 149 enemmän kuin vuotta aiemmin. Vuonna 2004 avioeroja myönnettiin 13 234."

http://www.stat.fi/til/ssaaty/2005/ssaaty_2005_2006-05- 05_tie_001.html

3

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgj

      ihmettele avioerojen määrää. Naiset on saaneet tarpeekseen miehistä, jotka eivät välitä muista kuin itsestään. Televisio pauhaa, kodinhoidosta ei piitata, rahat menevät peleihin ja kaljaan, kaverit ovat tärkeämpiä kuin perhe. Olisipa ollut aikoinaan ennustaja, niin olisi tämäkin virhe jäänyt tekemättä.

    • osuus

      "Tilastokeskuksen väestönmuutostietojen mukaan siviilivihkimisten osuus kaikista avioitumisista oli nelisenkymmentä prosenttia (40%)."

      En löytänyt tätä tietoa. Voitko antaa tarkemman ohjeen, mistä tämä tieto löytyy ja aikasarja viime vuosien kehityksestä??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2191
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1826
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1344
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      215
      983
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      980
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      90
      967
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      925
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      756
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      750
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      729
    Aihe