Tieliikenne lain mukaan omalla pihalla ei saa kuljettaa alkoholin vaikutuksen alaisena ajettavaa ruohonleikkuria. Kaverilta lähti kortti pois kun naapuri oli ilmoittanut.Minusta tuntuu järjettömältä ja naurettavalta. Jos suomen niemellä puhallutettaisiin viikon loppuna kaikki piha nurmensa leikkaavat saattaisi olla paljon kortittomia... Toisaalta naapurin ilmoitus ei uskoakseni tee hyvää naapuri sovulle. Näin kuitenkin lain mukaan... Allekirjoittanut olisi kyllä menettänyt tuolla kriteerillä kortin tällekin kesälle kaksi kertaa, mutta eipä ole onneksi puhalletettu...
omalla pihalla, kortti pois...
17
2485
Vastaukset
- Stasi-Suomi
Tämä on kyllä uskomattomien kyttääjien, ja toisten asioihin sekaantuvien elämättömien raukkojen maa. Tieliikennettä koskeva rattijuopumusilmoitus olisi kyllä ihan ymmärrettävä, mutta että ottaa parit oluet ja ajelee kesäpäivänä omalla pihallaan omaa nurmikkoa ja naapuri ilmiantaa parhaaseen neukkutyyliin.
Omassa tapauksessa tuollainen naapuri olisi kissaa/koiraa tai polvilumpiota köyhempi. - ruohonleikkureita on :)
"alkoholin vaikutuksen alaisena ajettavaa ruohonleikkuria"
- Anonyymi
Paha rasti tuo kun nykyään on alkoholia myös bensan seassa. Autotkin ovat nykyään alkoholin vaikutuksen alaisena.
- Leikkaaja myös
kun ei puhalletettu. Ehkäpä laki ei ole ajan tasalla nykyaikana?. Kyllä lakiin täytyisi ehdottomasti saada muutos. Ei kai nurmea leikattaessa (vähän ottaneenakin) olla muille eikä itselekkään vaarana. Meidän ajettava etuleikkuri ainakin pysähtyy heti, jos nostaa takamustaan penkiltä (joku turvakytkin?).
- Seepra-liitteess
tänään oli juttu asiasta, johon komisario Lappeenrannasta antoi lausunnon: "jopa itsevetävän ruohonleikkurin kuljettaminen päihtyneenä on rangaistavaa". Toivottavasti tässä on puurot ja vellit sekaisin ja tarkoitetaan oikeasti ajettavaa leikkuria. Sillä itsevetävä=perässäkäveltävä leikkurihan ei minun mielestä ajoneuvo ole. Henkilökohtaisesti olen kyllä sitä mieltä että omassa pihassa pitää saada ajoleikkurilla kaljapäissään ajaa.
- missään nimessä
kaikki koneet on epäterveellisiä humalaisten ja lasten käsissä!
Keväällä jäi joku työnnettävän leikkurin alle ja menehtyi!! - omalla pihalla
missään nimessä kirjoitti:
kaikki koneet on epäterveellisiä humalaisten ja lasten käsissä!
Keväällä jäi joku työnnettävän leikkurin alle ja menehtyi!!Ja siihen ei kukaan pysty puuttumaan.
Jos joku jollakin kumman konstilla onnistuu jäämään TYÖNNETTÄVÄN ruohonleikkurin ALLE, niin siinä ei voi olla humalatilalla enää mitään tekemistä onnettomuuteen johtaneen kikkailun edesauttajana, tämänlaiset ihmiset telovat itseään jo noustessaan aamulla sängystä.
Enemmänkin ehkä akrobatialla ja Darwinin opeilla on tekemistä tämänlaisten tapausten edesauttajana. - näin !
omalla pihalla kirjoitti:
Ja siihen ei kukaan pysty puuttumaan.
Jos joku jollakin kumman konstilla onnistuu jäämään TYÖNNETTÄVÄN ruohonleikkurin ALLE, niin siinä ei voi olla humalatilalla enää mitään tekemistä onnettomuuteen johtaneen kikkailun edesauttajana, tämänlaiset ihmiset telovat itseään jo noustessaan aamulla sängystä.
Enemmänkin ehkä akrobatialla ja Darwinin opeilla on tekemistä tämänlaisten tapausten edesauttajana.Minäkin olen ollut samoilla linjoilla ettei työnnettävän koneen kanssa voi koheltaa.
Mutta olen muuttanut mielipidettä, enkä anna pienten lasteni leikata nurmea.
Kun lueskelin ja kuulin että työnnettävällä leikkurilla rikotaan usein omia varpaita.
Tämä taas tapahtuu konetta vedettäessä. Vedettäessä kun kompastuu ei ymmärrä päästää kahvasta vaan vetäisee pyörivän koneen päällensä.
Yleensä työnnettävää työnnetään, mutta tulee paikkoja milloin vedetäänkin. - köyhää...........
näin ! kirjoitti:
Minäkin olen ollut samoilla linjoilla ettei työnnettävän koneen kanssa voi koheltaa.
Mutta olen muuttanut mielipidettä, enkä anna pienten lasteni leikata nurmea.
Kun lueskelin ja kuulin että työnnettävällä leikkurilla rikotaan usein omia varpaita.
Tämä taas tapahtuu konetta vedettäessä. Vedettäessä kun kompastuu ei ymmärrä päästää kahvasta vaan vetäisee pyörivän koneen päällensä.
Yleensä työnnettävää työnnetään, mutta tulee paikkoja milloin vedetäänkin.Ei vissiin ollu poliiseillakaan tähdellisempää tekemistä...?
- kalle
Kyllä on vellit yms. sekaisin.
Ajoneuvon ajaminen alkoholin vaikutuksen alaisena on rikos, mutta eihän työnnettävä ruohonleikkuri tai moottorisaha tai vaikka pora ole mikään ajoneuvo, vaikka niissä kaikissa moottori pyöriikin.
Ajettava ruohonleikkuri on ajoneuvo.
- Reikkuli
Mietipä tilannetta jossa pihaan olisi ajanut auto ja kolaroinut kaverisi leikkurin kanssa. Mikä vakuutus olisi korvannut omat ja vastapuolen vahingot? Eipä kännisen ihmisen vahinkoa juuri mikään, kaverisi olisi todennäköisesti joutunut maksumieheksi. Tämä vain yksi esimerkki... Naapuriin en ota sen enempää kantaa kuin että tekipähän kansalaisvelvollisuutensa.
- Reikkuli
Onnettomuustilanteessa, mikä vastuu korvaisi vahingot (vrt rattijuoppo ja liikennevakuutus). Naapurista ei sen enempää kuin että tekihän kansalaisvelvollisuutensa.
- Reikkuli
Onnettomuustilanteessa, mikä vakuutus korvaisi vahingot (vrt rattijuoppo ja liikennevakuutus). Naapurista ei sen enempää kuin että tekihän kansalaisvelvollisuutensa.
- Reikkuli
Onnettomuustilanteessa, mikä vakuutus korvaisi vahingot (vrt rattijuoppo ja liikennevakuutus). Naapurista ei sen enempää kuin että tekihän kansalaisvelvollisuutensa.
- tapaan
se lieneekin ajoneuvo.
- Anonyymi
Ajoneuovlaissa tarkoitetaan: ajoneuvolla maalla kulkemaan tarkoitettua laitetta, joka ei kulje kiskoilla.
Kaikki ajoneuvot ovat kulkuneuvoja, mutta kaikki kulkuneuvot eivät ole ajoneuvoja. Missä menee raja?
- Anonyymi
Sääntösuomi on geeniperimältään kateus/ valehtelun perimän elävä kansa. Piilokorruption ja kansalaisten kusetuksien maa joka olevinaan on vielä maaliman onnellisin kansa joka mitattu pikkujoulutapahtumissa. Hyvää joulua ja tarkkailkaa naapureita paras valvonta viranomainen on lähinaapuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708