Koiviston mission jäljiltä on kyseenalaisen paljon mielenterveysongelmia.
-Kannattaa lukea tämänpäivän Iltasanomat, en ala tähän kopsaamaan kahdensivun uutista asiasta.
-Uskonnon uhrien Aki Härkönen on huolissaan koiviston mission jälkihoidettavista.
-Olen tällä palstalla sanonut aikaisemminkin, että Pyhä Henki ei ole saarnaajan juoksupoika eikä keppihevonen, vaan Hän on voima, joka parantaa, jos parantaa, eikä milloinkaan ohi Jeesuksen, vain Jeesuksen kautta kulkevat, ja syntinsä Hänelle luovuttaneet ovat Pyhän Hengen parannettavissa.
-Harvoin Jumala parantaa ilman sielun parannusta ensin, vasta sen jälkeen, kun synti kysymys on saatu Jeesuksen hoidossa kuntoon, voidaan odottaa ruumiin terveyttä.
-Mission on vastuusa saarnoistaan ja tyhjistä lupauksistaan yleisölleen, eikä vetäytyä valheellisen lausuman taakse, "sinulla ei ole tarpeeksi uskoa"! Parantajallahan sitä pitää olla, ja jos Jeesus aidosti parantaa, ei tule milloinkaan Hänen jäljessään mielenhäiriöisiä.
-Koiviston ja vastaavien väärien parantajien jälkeen kylläkin.
-Pyhä Henki aina ottaa Jeesuksen omasta, ja antaa ja jakaa lahjoja parantumisia tahtonsa mukaan.
- Ja siitä Jumala yleensä lähtee, että tunnustetaan Jeesuksen nimi, annetaan kunnia Jumalalle, uskomalla Jeesukseen Pelastajana ja parantajana
Iltasanomat kyselee ihmeiden perään?
25
895
Vastaukset
- umpihetero.
ai sitä kelpaa ritarille iltasanomat lähteeksi tarpeen vaatiessa? mutta auta armas kun joku hellari tekee jotain otsikoihin päätyvää, niin silloin homma kielletään totta kai.
- RitariOlevainen
"lähteestä" ja mihin sitä lähdettä olisin tarvinnut, etköän ole nyt päissäsi, jai muuten ummessa!
- umpihetero.
RitariOlevainen kirjoitti:
"lähteestä" ja mihin sitä lähdettä olisin tarvinnut, etköän ole nyt päissäsi, jai muuten ummessa!
siis toi sun kysymys tuosta "lähteestä"? sillä ethän sä voi olla noin pönttö...
- poikalapsi
Kas Ritaria vaan: NYT ihmeet ja parantumiset ovatkin vaaraksi ja jopa ILTIS kelpaa, ei pelkkä Raamattu!
Mene itseesi. Te hellarit teette TASAN SAMAA kuin Koivisto, tasan samoin seurauksin. Itsekin valehtelet mitä sattuu.
Ettäs kehtaat, senkin tekopyhä iljetys.- RitariOlevainen
on näkymä järvelle, ja kaskaks, siellä hanhet uiskentelee :)
- poikalapsi
RitariOlevainen kirjoitti:
on näkymä järvelle, ja kaskaks, siellä hanhet uiskentelee :)
Sulla on näämmä entiset keinot käytössäsi...
Että semmoista peliä! Saamasi pitää sitten samaa lajia.
Onko hyväkin mieli nyt, tekopyhä? - että semmoista
poikalapsi kirjoitti:
Sulla on näämmä entiset keinot käytössäsi...
Että semmoista peliä! Saamasi pitää sitten samaa lajia.
Onko hyväkin mieli nyt, tekopyhä?Onko perä hellänä ja naama vinossa..
Että semmoista peliä.
Tie eheyteen on kivetty hyvillä päätöksillä. - poikalapsi
että semmoista kirjoitti:
Onko perä hellänä ja naama vinossa..
Että semmoista peliä.
Tie eheyteen on kivetty hyvillä päätöksillä.Minä olen kuule ihan ehyt. Sinusta en menisi takuuseen.
Voi helluntailainen!!
- myöhässä palopaikalle
ja huomasi, että talonväki oli ominavuin saanut tulen sammumaan. Niin eikös palopäällikkö sanoa töksäyttänyt että, väärin sammutettu. Sama juttu tuli tästä mieleen.
- RitariOlevainen
että miksi tiet ovat niin mutkaisia?
Ukki vastasi, siksi, että saadaan pitkämatka lyhyelle matkalle :)
- Foorumi..
Karismaattisuudessa siipeen saanneet ovat perustaneet foorumin
http://www.huitsinnevada.info - ....................
Vastaa rehellisesti: mikä olisi kirjoituksesi sävy mikäli NM olisi puhtaasti helluntailainen liike?
Voidaan kyllä sanoa, että puoliksi onkin, sen verran tiivistä yhteistyö helluntailaisten kanssa on.- RitariOlevainen
sanottuna, eihän se voisikaan olla, siksi kysymyksesi on inkorrekti.
- ML213
Uskon vahvasti kaikkien yhteisöjen hyötyvän aina kun asiallisesti selvitetään , miksi uskoonliittyvät asiat vaikuttavatkin kielteisesti ihmisen mieleen ja koko käyttäytymiseen.
Tietenkin ehtona olisi yhteisöille vääränlaisesta opetuksesta/käyttäytymisestä luopuminen.Siis kuulijan mielikuvien kielteisestä ohjauksesta.
Itse vierastan voimakkaasti "tämän ajan rukouksella" tapahtuvaa ihmisen psyykkeen parantumista.Psyykkisesti sairaalle ja tietenkin kaikille ihmisille on erittäin tärkeää saada "näkökyky" käyttäytymisestään ja siten mahdollistua ohjautumaan Jumalan tahdon mukaiseen elämään.Siis kasvamisesta on kyse.
- ML213
Miksiköhän tämän(kin) asian pohtiminen meni "överiksi".Mielenkiintoinen asia pohdittavaksi.
En lähemmin tunne M Koivistoa.Kuuntelin Radiosta (Ykkösaamu) keväällä tehdyn haastattelun ja ristiriitainen mielikuva hänestä tuli.Innokas kaveri ja mielenkiintoinen.
Jotenkin uudestisyntymisen merkitys oli poissa ja tilalla oli kasvaminen uskoon kuten Lut kirkollakin.Toisaalta ymmärrän hänen sokeuttaan, jos hän mieltää uudestisyntymisen mahdollistuvan vaikka vauvakasteeseen.
Olen havainnut miten hämärtynyt uudestisyntyminen tuottaa mielenterveyteen liittyviä ongelmia, koska lihallista/langennutta ihmistä yritetään "kasvattaa" uskovaiseksi.Tämä on täysin mieletön päämäärä, koska lihallinen ihminen ei voi hyväksyä luonnollisuutena uskontekoja.- RitariOlevainen
tuo uudestisyntymisen ongelma on Koiviston kompastus, niikuin luthrkin jäi samaan loveen, vaikka tiesi varsin hyvin, että lapsikaste on harhaa. Koivisto tunnusti piispojen edessä, että nokiamissiossa ei kasteta aikuisia, ja sanoi että on hänen missiossaan olevat helluntailaisetkaan eivät saa kastaa aikuisia, (olisvat sen ihan pyhästi hänelle luvanneet) ja kaiketi se oli hänen synninpäästö, että sai jatkaa kirkon palkkalistoilla.
Hyvä niin, mutta sääli vaan tulee niitä mielenterveytensä menettäneitä ja pettyneitä vilpittömiä ihmisiä. - on meidän puolellamme.
RitariOlevainen kirjoitti:
tuo uudestisyntymisen ongelma on Koiviston kompastus, niikuin luthrkin jäi samaan loveen, vaikka tiesi varsin hyvin, että lapsikaste on harhaa. Koivisto tunnusti piispojen edessä, että nokiamissiossa ei kasteta aikuisia, ja sanoi että on hänen missiossaan olevat helluntailaisetkaan eivät saa kastaa aikuisia, (olisvat sen ihan pyhästi hänelle luvanneet) ja kaiketi se oli hänen synninpäästö, että sai jatkaa kirkon palkkalistoilla.
Hyvä niin, mutta sääli vaan tulee niitä mielenterveytensä menettäneitä ja pettyneitä vilpittömiä ihmisiä.Johannes sanoi Jeesukselle: ”Opettaja, me näimme erään miehen ajavan
ulos riivaajia sinun nimessäsi. Me yritimme estää häntä, koska hän ei
seuraa meitä.”
Jeesus sanoi: ”Älkää estäkö häntä. Ei kukaan, joka tekee voimateon minun
nimessäni, voi heti sen jälkeen puhua minusta pahaa.
Joka ei ole meitä vastaan, on meidän puolellamme.
Aika rankkoja väitteitä sinulla.
"Hyvä niin, mutta sääli vaan tulee niitä mielenterveytensä menettäneitä ja pettyneitä vilpittömiä ihmisiä. "
-Onko säälisi aito ja oikea.
- Väitätkö että täysin terve ihminen muuttuu mielisairaaksi NM:n kokouksissa, itse en jaksa uskoa moista. - RitariOlevainen
on meidän puolellamme. kirjoitti:
Johannes sanoi Jeesukselle: ”Opettaja, me näimme erään miehen ajavan
ulos riivaajia sinun nimessäsi. Me yritimme estää häntä, koska hän ei
seuraa meitä.”
Jeesus sanoi: ”Älkää estäkö häntä. Ei kukaan, joka tekee voimateon minun
nimessäni, voi heti sen jälkeen puhua minusta pahaa.
Joka ei ole meitä vastaan, on meidän puolellamme.
Aika rankkoja väitteitä sinulla.
"Hyvä niin, mutta sääli vaan tulee niitä mielenterveytensä menettäneitä ja pettyneitä vilpittömiä ihmisiä. "
-Onko säälisi aito ja oikea.
- Väitätkö että täysin terve ihminen muuttuu mielisairaaksi NM:n kokouksissa, itse en jaksa uskoa moista.ainoastaan sen minkä tiedän, ja aika näyttää!
- ML213
Jos on uskominen Iltasanomassa olevaan kirjoitukseen Missiosta, niin sokeudesta lienee kysymys.
Itseäni harmitti eniten itsemurhaan päättyvän nuorukaisen elämä.Tietenkään itsemurhaa ei aiheuttanut Missio tai uskonnollisuus, vaan siihen liittynee varhaislapsuudesta saakka vaikuttavat asiat ja monasti ihminen ahdistuksissaan ohjautuu/ohjataan Raamatun ilmoituksien pariin.(uskon pariin on väärä ilmaisu,koska sairas jo uskoo, mutta vääriin asioihin).
Niin, ihmettelen suuresti Mission parissa olevien työntekijöiden sokeutta eli miksi tallainen ihminen ei erotu heidän näkökyvyssään.Toisaalta keskustellaanko heillä ollenkaan ihmisen arjesta ja mielikuvista eli mitä he ajattelevat asioista ja mikä on mieliala.Harmittavaa ainakin.
Onki siis Missionkin tarkoituksen motiivina laaja kannatuksen/jäsenien kasvattaminen.Ainakin uskonnollisuus/sokeus Raamattuun (Luuk 11:34) tuo ongelmia ihmiselle.- jaajaa...
"Itseäni harmitti eniten itsemurhaan päättyvän nuorukaisen elämä.Tietenkään itsemurhaa ei aiheuttanut Missio tai uskonnollisuus,.."
Ilta-Sanomien mukaan kyseessä oli karismaattinen lahko, sitä, oliko se NM vai jokin muu ei mainittu.
Mikäli IS:n juttu on paikkansa pitävä ovat lahkolaiset kyllä osaltaan vastuullisia tapahtumien ikävästä loppunäytöksestä. Kysehän oli siitä, että mielenterveyspotilasta kehoitettiin jättämään lääkitys ja uskomaan enemmän. Edellisen hän tekikin jälkimmäisen suhteen voivat lahkolaiset lohduttautua sillä, ettei henkilö uskonutkaan tarpeeksi ja siksi kävi kuten kävi. Omatuntonsa lahkolaiset sanoivat olevan puhdas, vaikka myönsivät, että toisinkin olisi voitu toimia. Sitä ei mainittu puhdistiko Jumalan anteeksianto omatunnon vai miksi mitään vastuuta ei haluta ottaa? - ML213
jaajaa... kirjoitti:
"Itseäni harmitti eniten itsemurhaan päättyvän nuorukaisen elämä.Tietenkään itsemurhaa ei aiheuttanut Missio tai uskonnollisuus,.."
Ilta-Sanomien mukaan kyseessä oli karismaattinen lahko, sitä, oliko se NM vai jokin muu ei mainittu.
Mikäli IS:n juttu on paikkansa pitävä ovat lahkolaiset kyllä osaltaan vastuullisia tapahtumien ikävästä loppunäytöksestä. Kysehän oli siitä, että mielenterveyspotilasta kehoitettiin jättämään lääkitys ja uskomaan enemmän. Edellisen hän tekikin jälkimmäisen suhteen voivat lahkolaiset lohduttautua sillä, ettei henkilö uskonutkaan tarpeeksi ja siksi kävi kuten kävi. Omatuntonsa lahkolaiset sanoivat olevan puhdas, vaikka myönsivät, että toisinkin olisi voitu toimia. Sitä ei mainittu puhdistiko Jumalan anteeksianto omatunnon vai miksi mitään vastuuta ei haluta ottaa?Mikäli IS:n juttu on paikkansa pitävä ovat lahkolaiset kyllä osaltaan vastuullisia tapahtumien ikävästä loppunäytöksestä. Kysehän oli siitä, että mielenterveyspotilasta kehoitettiin jättämään lääkitys ja uskomaan enemmän.
---
Harmittaa kun yleistät tämän asian ja siksi vain pintapuolisesti.Ymmärtänet, ettei yleistäminen palvele ja rakenna ketään ihmistä tai yhteisöä.
Ihmettelen edelleen miten tänä aikana esiintyy ihmeellistä "rukousta", johon selkeästi liittyy todellisuuden hämärtyminen siihen osallistuvilta ihmisiltä.Siis järjestäjiltä ja "potilailta".Tähän liittyy lisäksi "kaatumishakuisuus", jota ei Raamatussa ilmene.Raamatussa aina kaatumisiin ilmentyy kielteisiä tekijöitä.
Ihminen, joka kärsii masentuneisuudesta ja selkeästi hänen menneisyyteen liittyy paljon pettymyksiä, niin hänelle on erittäin haitallista istuttaa sellaisia mielikuvia, jotka mahdollistavat lisää pettymystä ja epävarmentaen syvällisemmin koko ihmisen.
- Työmies2
Helluntailaisuudessahan samanlaista puoskarointia on esiintynyt maailman sivu, Ylivainiosta alkaen. Oman lahkosi toimenpiteisiin "eheyttämisineen" pitää suhtautua yhtä kriittisesti kuin Nokia Mission.
- RitariOlevainen
joka ei tunne Jumalaa, eikä Pyhän Hengen toiminta periaatteita ja voimaa, olet siis jäävi arvostelemaan kumpakaan yhteisöä.
- fixattu
kaikkiin yhtä kriittisesti kuin uskoviin. Vai onko uskovista tullut sinulle jostain syystä paula?
- http://tampere.nokiamissio.fi/
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849