Yhdysvaltain armeija kertoo, että amerikkalaissotilas on tuomittu 110 vuodeksi vankeuteen nuoren irakilaistytön raiskauksesta ja murhasta sekä tytön perheen tappamisesta.
Rikokset tehtiin Mahmudijan kaupungissa maaliskuussa 2006. Tuolloin viiden Yhdysvaltain sotilaan ryhmä tunkeutui irakilaisperheen kotiin, raiskasi perheen 14-vuotiaan tyttären, tappoi hänet, hänen siskonsa, isänsä sekä äitinsä ja poltti perheen talon.
Verityön suunnittelijaksi epäillyn sotilaan tapaus käsitellään myöhemmin siviilioikeudessa, sillä hänet oli ehditty erottaa armeijasta ennen jutun paljastumista. Syyttäjät vaativat hänelle kuolemantuomiota.
Loput kolme sotilasta ovat jo saaneet rangaistuksensa. Kaksi sotilasta tuomittiin elinkautiseen ja kolmas 27 kuukauden vankeuteen, koska hän ei ollut osallistunut itse surmatöihin.
http://www.kaleva.fi/plus/juttu672098_page0.htm
nirri pois vaan tollasilta "risriretkeläisiltä"
USA:n sotilas tuomittiin irakilaistytön murhasta
3
238
Vastaukset
- Kamiinakaze
Nimittäin se, että tällainen tapaus edes tulee esille. Tällainenhan tekee hallaa USA:n armeijan ja USA:n maineelle laajemminkin, joten varmaan niitä pyritään peittelemään niin paljon kuin mahdollista.
- Propagandaa...
USA tuomitsee näyttävästi joitakin rikoksiin syyllistyneitä sotilaitaan. Näin se haluaa antaa maailmalle kuvan siitä, että sen sotilaat ovat muka pääosin asiallisia demokratian puolustajia ja muutama rikoksiin syyllistynyt yksilö saa ankaran tuomion. Totuushan on se, että samanlaisiin rötöksiin syyllistyy valtaosa jenkkien armeijasta heti kun saa tilaisuuden.
Muut armeijat ovat aivan samanlaisia. Sotatilanteessa Suomenkin armeija syyllistyisi raiskauksiin ja siviilien murhiin. Jenkit taitavat kuitenkin olla ensimmäisiä, jotka antavat tuollaisia tuomioita muutamille sotilailleen. Tavoitteena on antaa hyvä kuva USA:n armeijan puhdassydämisyydestä. Propagandaa, puhdasta propagandaa. Jokainen sotaa käyvä valtio levittää omaa propagandaansa enkä siis voi tuomita noita jenkkien propagandatouhuja ja samalla hyväksyä muiden valtioiden vastaavia. Toivottavasti kukaan muukaan ei tee niin. Minä tuomitsen tasapuolisesti kaikki moraalittomat hyökkäykset ja öljynryöstöretket, niin Yhdysvaltain, Venäjän kuin muidenkin tahojen suorittamat sellaiset... Propagandaa... kirjoitti:
USA tuomitsee näyttävästi joitakin rikoksiin syyllistyneitä sotilaitaan. Näin se haluaa antaa maailmalle kuvan siitä, että sen sotilaat ovat muka pääosin asiallisia demokratian puolustajia ja muutama rikoksiin syyllistynyt yksilö saa ankaran tuomion. Totuushan on se, että samanlaisiin rötöksiin syyllistyy valtaosa jenkkien armeijasta heti kun saa tilaisuuden.
Muut armeijat ovat aivan samanlaisia. Sotatilanteessa Suomenkin armeija syyllistyisi raiskauksiin ja siviilien murhiin. Jenkit taitavat kuitenkin olla ensimmäisiä, jotka antavat tuollaisia tuomioita muutamille sotilailleen. Tavoitteena on antaa hyvä kuva USA:n armeijan puhdassydämisyydestä. Propagandaa, puhdasta propagandaa. Jokainen sotaa käyvä valtio levittää omaa propagandaansa enkä siis voi tuomita noita jenkkien propagandatouhuja ja samalla hyväksyä muiden valtioiden vastaavia. Toivottavasti kukaan muukaan ei tee niin. Minä tuomitsen tasapuolisesti kaikki moraalittomat hyökkäykset ja öljynryöstöretket, niin Yhdysvaltain, Venäjän kuin muidenkin tahojen suorittamat sellaiset...ny sentään suomen armeija tollasiin syyllistys pelkästään sen takia että suomen armeijaan ei raiskaajat tai muut elintapa rikolliset edes pääse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719