menevätkö lemmikkieläimet

samaan paikkaan minne ihmisetkin kuoleman jälkeen?olen aina miettinyt sitä asiaa.
11523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ei ihmiset mee taivaaseen eikä myöskään eläimet. Ei ne sieltä haudasta liidä taivaaseen niinku kaikki uskovaiset ajattelee... mut jos nyt haluu aatella et ne menee taivaaseen nii lemmikeillä on oma taivas.

Äänestä
  • Entäs bakteerit, amebat, virukset, rotat, sukkulamadot, torakat, heinäsirkat, männyt, hämähäkit, putkisierainlepakot... menevätkö ne kuoleman jälkeen samaan paikkaan kuin ihmiset?

    Äänestä

  • Buuu kirjoitti:

    Entäs bakteerit, amebat, virukset, rotat, sukkulamadot, torakat, heinäsirkat, männyt, hämähäkit, putkisierainlepakot... menevätkö ne kuoleman jälkeen samaan paikkaan kuin ihmiset?

    ei ne mee mihinkään

    Äänestä

Kyllä. Lemmikkieläimet ja ihmiset menevät kuollesaan samaan paikkaan: hautaan.

Äänestä

luulisin että eläinten sielu ei ole kuolematon, mutta silti tuntuu että niillä ois joku paikka missä ne lepäis. onhan taivaassa lampaita ja kyyhkysiäkin, vai onko?

Äänestä

Voi jeesus sentään mitä kysymyksiä.
Saman mullan alle tässä mennään kaikki. Ei muualle.
Horsma vaan kasvaa kun mullan alla maataan.

Äänestä
  • Täällä ei perustelujen syvällisyys päätä huimaa.

    Toinen sanoo: menee taivaaseen.
    Toinen: ei mene minnekään.

    Juupas eipäs.

    Äänestä

  • Minun kissani on tuhkauurnassa kirjahyllyssä, niikuin monen muun lemmikit.

    Äänestä

  • AAAAH kirjoitti:

    Minun kissani on tuhkauurnassa kirjahyllyssä, niikuin monen muun lemmikit.

    Ei se ole enää mikään kissa, vaan kasa tuhkaa, jossa on eri alkuaineita.

    Siitä ei saa kissaa tekemälläkään. KISSASI ei ole ne atomit jotka muodostavat kissan kehon, koska ne vaihtuvat koko ajan kissan eläessä.

    Joten missä on kissasi?

    Äänestä

  • Byrty kirjoitti:

    Ei se ole enää mikään kissa, vaan kasa tuhkaa, jossa on eri alkuaineita.

    Siitä ei saa kissaa tekemälläkään. KISSASI ei ole ne atomit jotka muodostavat kissan kehon, koska ne vaihtuvat koko ajan kissan eläessä.

    Joten missä on kissasi?

    tuhkat on uurnassa ja kisu henkimaailmassa nauttimassa olostaan. Onnellisena.

    Äänestä

Haluan uskoa, että joskus vielä näen rakkaan kuolleen lemmikkini jossain taivassa tai jossain muualla. En ole varsinaisesti "uskovainen", mutta ajatus jälleen näkemisestä lohduttaa, kun on ikävä lemmikkiä. Muiden kommentit ei aihaittaa ja vaikka emme enään näkisikään hyviä muistoja ei kukaan voi meiltä viedä:).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


darkman kirjoitti:

samaan paikkaan minne ihmisetkin kuoleman jälkeen?olen aina miettinyt sitä asiaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu