eroakirkosta.fi:n kautta ja onnistuikin helposti. kattelin sitten sivua vähän aikaa ja banneritekstit kiinnittivät huomiotani.
Mielestäni ainut osuva oli kirkollisverolle parempaa käyttöä...
Sen sijaan en ole eläissäni puhunut seurakuntaan kuuluvan tai jopa siellä työskentelevän kanssa kreationismista tai edes kuullut heidän pitävän sitä totena. Minulle ei myöskään kukaan koko aikana kertonut tai väittänyt että Jeesus on henkilökohtainen vapahtajani. tai kehottanut minua uskomaan näkymättömään.
Nyt kun olen todella saanut Jeesuksen henkilökohtaiseksi vapahtajaksi ihmettelen asiaan mukamas perehtyneiden "ajattelijoiden" käsitystä kirkosta.
Ettepä ennakkoluuloistanne ole kovin pitkälle päässeet. Minä olen kuulut kirkonmiehiltä lähinnä lausahduksia tyyliin: Raamattu on satukirja... tms., jossa on ihan kannatettavia eettisiä opetuksia. (Jumalaa ei siis oikeastaan kiinnosta ihmisten toiminta..?) Siis sitä Jumalaa johon he väittävät uskovansa, mutta joka onkin vain sivuhenkilö tosi kiinnostavassa kirjassa.
Minä mielelläni näkisinkin, että pilkka jota "ajattelijat" harrastavat tulisi oikeaan osoitteeseen eli Jumalaan ja Jeesukseen uskoville, sillä se tekisi minut...
--Autuaita olette te kun ihmiset minun tähteni teitä solvaavat--
...autuaaksi.
kävin eroamassa kirkosta
7
703
Vastaukset
- valitettavan yleisiä
Siitä olen samaa mieltä, että erokirkosta sivujen kuva kirkosta on kaukana todellisuudesta. Sivujen tekijöiden tarkoituksena tosin ei olekaan kuvata todellisuutta, vaan taivutella ihmisiä kirkon jättämiseen. Vapaa-ajattelijoiden iso ongelma on siinä, että he heikosti sulattavat ihmisten vapaata ajattelua. Koko sivusto on rakennettu yhden organisaation (=kirkon) vahingoittamista varten (korulauseissa he puhuvat tasa-arvosta ja muusta kauniista, mikäli tästä olisi kysymys, olisi keinotkin toisenlaisia)
Eri linjoilla olen kanssasi siitä, miten kirkko suhtautuu Raamattuun. Sitä ei todellakaan pidetä satukirjana, vaan kaiken elämän ja opetuksen lähtökohtana.- hall. yo
Missä mielessä Eroa kirkosta-sivujen antama kuva ev.lut-kirkosta on "kaukana todellisuudesta"? Voitko osoittaa jotain tiettyjä kohtia, jotka erityisesti vääristelevät totuutta?
Kyllä ev.lut-kirkko ihan omalla käytöksellään vahingoittaa julkisuuskuvaansa - ei siihen tarvita mitään vapaa-ajattelijoita! Sille ei voi mitään, jos valtaosasta suomalaisia pitää kirkon uskontunnustusta kummallisena tai suorastaan pelottavana. - Nimetön
siis jos joku kuuluu kirkkoon eikä usko jumalaan, jeesukseen, pelastukseen yms. niin miksi pitäisi jäädä sinne vain että voit maksaa ylimääräisiä veroja? tietenkin joku voi haluta "kirkko häät" mutta onko sekään sen arvoista?
- tuossa viime
Nimetön kirjoitti:
siis jos joku kuuluu kirkkoon eikä usko jumalaan, jeesukseen, pelastukseen yms. niin miksi pitäisi jäädä sinne vain että voit maksaa ylimääräisiä veroja? tietenkin joku voi haluta "kirkko häät" mutta onko sekään sen arvoista?
aikoina alkanut miettimään kirkosta eroamista ihan sellaisen periaatteen vuoksi, että miksi maksaa kirkollisveroa, kun ei sielä tule edes käytyä hyvä jos kerran kolmessa tai neljässä vuodessa häissä, hautajaisissa tai muissa tapahtumissa. kyllä mielestäni voin uskoa jumalaan tai mihin lie parhaaksi näen ja käydä kirkossa, vaikka sielä eroaisinkin. tuskin ne mitään pakanaleimaa otsaan lyövät. ja jos tarve vaatii niin kyllähän varmaan takaisinkin ottavat.
- Cheradenine Z.
> Siitä olen samaa mieltä, että erokirkosta
> sivujen kuva kirkosta on kaukana
> todellisuudesta. Sivujen tekijöiden
> tarkoituksena
> tosin ei olekaan kuvata todellisuutta, vaan
> taivutella ihmisiä kirkon jättämiseen.
Millä tavalla sivu on ristiriidassa todellisuuden kanssa? On toki selvää että sivusto pyrkii taivuttelemaan ihmisiä jättämään kirkon, sehän on vapaa-ajattelijoiden tarkoitusperien mukaista.
> Vapaa-ajattelijoiden iso ongelma on siinä,
> että he heikosti sulattavat ihmisten vapaata
> ajattelua.
Miten niin?
> Koko sivusto on rakennettu yhden organisaation
> (=kirkon) vahingoittamista varten (korulauseissa
> he puhuvat tasa-arvosta ja muusta kauniista,
> mikäli tästä olisi kysymys, olisi keinotkin
> toisenlaisia)
Eräs (kenties paras) tapa ajaa vakaumuksien tasa-arvo on vähentää valtionkirkon jäsenmäärää, ja samalla sen poliittinen voima laskee. Vakaumuksien tasa-arvoa taas haetaan jotta vähennettäisiin kirkon kaltaisten tehottomien, älyllisesti korruptoituneiden ja epäsolidaaristen yhteisöjen valtaa demokraattisessa yhteiskunnassa.
On suorastaan ärsyttävää että kirkon vastustajat leimataan epäsolidaarisiksi, vaikka juurikin kirkko on epäsolidaarinen muita kohtaan. Kirkon massiivinen valtakoneista ja lakeihin säädetyt erityisoikeudet toimivat uskonnottomia vastaan (yhteisövero, esim). Uskovaiset katsokoot omaan napaansa. - Nimetön
Cheradenine Z. kirjoitti:
> Siitä olen samaa mieltä, että erokirkosta
> sivujen kuva kirkosta on kaukana
> todellisuudesta. Sivujen tekijöiden
> tarkoituksena
> tosin ei olekaan kuvata todellisuutta, vaan
> taivutella ihmisiä kirkon jättämiseen.
Millä tavalla sivu on ristiriidassa todellisuuden kanssa? On toki selvää että sivusto pyrkii taivuttelemaan ihmisiä jättämään kirkon, sehän on vapaa-ajattelijoiden tarkoitusperien mukaista.
> Vapaa-ajattelijoiden iso ongelma on siinä,
> että he heikosti sulattavat ihmisten vapaata
> ajattelua.
Miten niin?
> Koko sivusto on rakennettu yhden organisaation
> (=kirkon) vahingoittamista varten (korulauseissa
> he puhuvat tasa-arvosta ja muusta kauniista,
> mikäli tästä olisi kysymys, olisi keinotkin
> toisenlaisia)
Eräs (kenties paras) tapa ajaa vakaumuksien tasa-arvo on vähentää valtionkirkon jäsenmäärää, ja samalla sen poliittinen voima laskee. Vakaumuksien tasa-arvoa taas haetaan jotta vähennettäisiin kirkon kaltaisten tehottomien, älyllisesti korruptoituneiden ja epäsolidaaristen yhteisöjen valtaa demokraattisessa yhteiskunnassa.
On suorastaan ärsyttävää että kirkon vastustajat leimataan epäsolidaarisiksi, vaikka juurikin kirkko on epäsolidaarinen muita kohtaan. Kirkon massiivinen valtakoneista ja lakeihin säädetyt erityisoikeudet toimivat uskonnottomia vastaan (yhteisövero, esim). Uskovaiset katsokoot omaan napaansa.on sana, jota monet eivät ymmärrä. Olen useammankin kerran joutunut kuulemaan, että miksi et sinä joka olet olevinasi vapaa-ajattelija hyväksy sitten kaikkia ihmisiä jotka ajattelevat eri tavalla. Ja sitten lyödään keskusteluun muslimit, sovinistit, raiskaajat, pedofiilit ja ties mitä. Ei ymmärretä tai haluta ymmärtää, että Vapaa-ajattelijat on nimenomaan uskonnottomien etujärjestö.
- Heän2
Lestadiolaisuuden nuoruuden eläneenä irtisanouduin
ao. maailmankatsomuksesta 16 vuotiaana - kävin lukion ja suoritin kk tutkinnon 25v. Irtisanouduin evl kirkosa hyvin paljon perustuen ao. liikkeen maailmankatsomukseen ja isani temppuiluun.
Ihmetytti ao. aatteen absoluuttisuus - television katselusta joutuu helvettiin jne. Haluaisin uskoa hyvään ja suvaitsevaisuuteen kun nykyään toimin kv. ympäristössä kv. liiketoimintaympäristössä.
Tämä kommentti ehkä nuorempia varten.
VL-papin lapsena ihmettelin lähinnä kaksinaamaisuutta - perheelle ollaan puhumatta, jopa jouluna, lapsille ei anneta edes x laudatur yo. kirjoitusten jälkeen positiivista palautetta tai lahjoja ja vanhemmalla iällä haukutaan äitiä - sivullisten (lapsen) vahingossa kuullen.
Haluaisin uskoa ylempään - mikä tekee meistä alle promillen väestöstä paremman kiinalaisiin, japanilaisiin tai italialaisiin verrattuna?
Mikä on sielu ja miten se ilmenee?
Tai onko meillä ehkä yksi yhteinen luoja kuitenkin
johon vähän eri tavalla uskotaan? Vai oliko e.g. roomalainen polyteistinen maailmankatsomus jota ei taida enää olla - ainoa oikea?
Yritan opettaa omille lapsillle kahta arvoa jotka eivat ole kaukana kristinuskosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760