Miten ymmärrätte tämän lauseen raamatusta:
Apostolien teot 15:31 He vastasivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin pelastut, sinä ja sinun perhekuntasi." [Luuk. 19:9]
Siis jos minä uskon, pelastuu myös minun perheeni, uskostaan riippumatta? Kuinka laajasti sanan perhe voi tässä käsittää?
Kertokaa viisaammat
5
155
Vastaukset
- M@k3
Kristinusko on tyhjää myyvä firma ja raamattu on sen mainoslehtinen.
Joten tuo kuin kauppojen alennuskuponki; ota kolme maksa yhdestä.
Ilmeisesti tyhjänmyynti(taivasmatka) tökki hieman noihin aikoihin ja joku apostoli joutui käymään varaston tyhjennys myyntiin että pysyi kiinni leivän syrjässä. - perheeseen.
Niin.
- totuuden etsijä
Apostolit saivat tuossa tilanteessa Pyhän Hengen kautta sen tiedon ja ilmestyksen, että vanginvartijan tuleva kääntyminen ja todistus omasta uskostaan johtaa hänen perhekuntansa muiden jäsenten omakohtaiseen uskoontuloon ja pelastumiseen.
Jumala oli siis Paavalille ja Silaalle antanut Pyhässä Hengessä sen tiedon etukäteen.
Mitään automaattista "ryhmävaikutusta" ei voi olla kenenkään uskoontulosta.
Jokainen tekee ratkaisunsa itse ja henkilökohtaisesti.
Niin oli myös Sakkeuksen tapauksessa. - Matti E Simonaho
- ML213
Apostolien teot 15:31 He vastasivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin pelastut, sinä ja sinun perhekuntasi."
--------
Niin, ei tämä Raamatun kohta kumoa sydämenuskoa pelastumisessa.
Näen, miten yhdenkin perheen jäsenen ollessa uudestisyntynyt ja siten sydämessään uskova, niin hän evankelioi vahvasti läheisensä.
Jumala mahdollistuu puhumaan perheessä voimakkaasti ja lasten aikuistuessa lapset ottavat luonnollisemmin pelastuksen vastaan "kun Herra meidän Jumalamme kutsuu".
Tämän ilmiön olen havainnut aikuisissa lapsissani, vaikkei he tällä hetkellä ole sydämmessään uskovia.
Siis samalla tavalla kaikki perheen jäsenet uudestisyntyvät ja samalle tasolle.Sydämenuskoon, mutta tietenkin omana aikanaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849