He tappoivat enemmän kuin natsit

hiiluri

Tänään on Hiroshiman pommin vuosipäivä. Pommin pudottaminen oli ihmiskunnan pahin teko siinä mielessä, että aikaan suhteutettuna Hitlerin ja Stalinin valtakausilla kuoli vähemmän ihmisiä. Pommi tappoi sekunnissa 70 000 siviiliä, kun taas Hitlerillä meni oman proggiksensa toteuttamiseen 12 vuotta ja Stalinilla peräti 30.

8

1016

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi Nagasaki aina unohtuu?

      Miksi Nagasaki aina unohtuu?

      • unohtuuko?

        Katso torstaina, unohtuuko. Nagasakin vuosipäivä kun on vasta silloin.


    • Nojatuolikenraali

      Minä olen aina jaksanut ihmetellä juuri tämän kaltaista mesoamista: Hitler ei ollut niin paha, kuin Stalin, eiku Idi Amin oli pahin eiku...

      Ihan kysymyksenä, mikä on jutun juoni?
      Siis Hitler ei ole paha, koska Stalin tappoi enemmän? Siis Hitler ja Stalin ovat 'hyviksiä' koska amerikkalaiset pystyivät parempaan kuolleita/sekunnissa lukemaan?

      Siis mikä on pointti? Ihan vaan ihmettelen.

      • ...että....

        ...putoaa pohja koko 2.maailmansodan jälkeiseltä maailmankuvalta, kun on pystytty osoittamaan, ettei Hitler ollutkaan ainoa pahis.

        Ei sillä todellisuudessa ole mitään väliä, kuka listi enemmän päitä, mutta Nurenburg-hypetyksen kannalta oivallus, että "Hitler oli yhtä paha kuin Stalin, joka oli yhtä..." on lopullinen niitti ruumisarkkuun.

        Ei kukaan ole "pesemässä puhtaaksi" Aatua, sillä näyttö natsien tekemisistä ei himmene siitä että joku muukin sikaili. Sen sijaan voidaan kysyä:

        Mitä järkeä on kiittää puna-armeijaa, Rooselveltia tai Trumania "vapauttajina" kun Auschwitzissa ei kiitellä Hitleriäkään? Saman tyylin toimijoitahan olivat koko joukko.


    • kuin natsit

      Mellastivat ympäri Aasiaa, etenkin Kiinassa murhattiin miljoonia. Sitten tekivät virheen, hyökkäsivät Pearl Harbouriin, siinä meni 3000 nuorta amerikkalaista sotilasta kerralla.

      Amiraali Halsey sanoi hyökkäyksen jälkeen: "Kun olemme tehneet tilit selviksi niiden kanssa japania puhutaan vain helvetissä!".

      Turha japanilaisia on sääliä, olivat hulluja militaristeja. Joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu. Sitä saa mitä tilaa!

      • antautui ehdoitta jo kaksi päivää ennen Hiroshiman pommia. Miksi "unohdatte" aina tämän?


      • skrjabin
        sitroen kirjoitti:

        antautui ehdoitta jo kaksi päivää ennen Hiroshiman pommia. Miksi "unohdatte" aina tämän?

        "Japanihan antautui ehdoitta jo kaksi päivää ennen Hiroshiman pommia. Miksi "unohdatte" aina tämän?"

        Ihan siksi vaan kun se ei pidä paikkaansa.


    • sisukimppu

      mutta kuka hävisi sodan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe