1)Jos syön kilon valkoista sokeria kerralla ja maksan sekä lihasten glukoosivarastoihin mahtuu kilon verran glukoosia, niin muuttuuko syöty sokeri laisinkaan rasvaksi? Jos muuttuu, niin miksi?
2)Onko epäterveellistä syödä kilo sokeria, jos elimistö pystyy varastoimaan kilon sokeria muuttamatta sitä rasvaksi? Jos, niin miksi?
3)Muuttaako elimistö rasvaa glukoosiksi, mikäli lihasten ja maksan glukoosivarastoissa on tyhjää tilaa?
Kiitän ja kumarran.
Kysymyksiä neroille, help!
asdasdasdasdasda
1
158
Vastaukset
- Amatöörilääkäri
Kilon sokerin syöminen on erittäin epäterveellistä ja lisäksi vaarallista terveydelle! Haima tuottaa insuliinia ja sen tehtävänä on säädellä sokerin pitoisuutta verenkierrossa. Insuliinin tehtävänä on laskea veren sokeripitoisuutta ja sokerin liikakäytön seurauksena voi olla sokertaudin puhkeaminen. Lisäksi maksalla on tärkeä rooli tässä asiassa. Sokeritauti sen sijaan voi johtaa vaikka näön menettämiseen tai johonkin muuhun vaikeaan vaurioon kehossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648