Kuinka kauan?

maapallolla

Nykytietämyksen mukaan on asunut ihmisiä?

Helsingin sanomissa oli uutinen:

Syyriasta löytyi 9 000 vuotta vanha hautausmaa
Julkaistu: 7.8.2007 15:02. stt-dpa

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Syyriasta löytyi 9 000 vuotta vanha hautausmaa/1135229326270

Mietin tässä sitä, että joku tai jotkut uskonnolliset tahot väittävät maapallon olevan
vain 6000 vuotta vanhan.

Kyselen tämän palstan lukijoilta siksi, että luulisin saavani asiallisimpia vastauksia.

Kun ajattelee, että nykyisin suuret määrät ihmisiä on hyvin korkeasti koulutettuja, niin
kuinka he, jotka kuuluvat 6000 vuotta uskovaan
ryhmään omaksuvat todeksi tämän mutu tiedon?

Voisiko, joku todella kertoa miten se toimii?

9

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -DW-

      Tyypillinen kreationistivastaus tuohon on: Jumala teki ne, aivan kuten se teki dinosaurusten fossiilitkin.

      Toinen ikivihreä on: Tutkimus on virheellinen ja antaa väärän tuloksen, ne eivät ole noin vanhoja!

      Tosiasiassa he vain eivät halua uskoa että evoluutio on totta sillä se romuttaisi heidän maailmankuvansa ja unelmansa ikuisesta elämästä. Ei se ole sen kummempaa.

    • Admira

      jotain 100 000 vuotta tai niillä main. Kyllä netistä tietoa löytyy.

    • Uskossaan kiiihkoisa

      Vielä maatamasatavuotta sitten asuttiin maalittanalla;)

    • nimimerkki

      kreationismi-palstalle ja saat hetipikaa 10 vastausta joissa todistetaan, että ajanmääritys ei voi pitää paikkaansa ja että koko homma on muutenkin vain saatanallisten evolutionistien salajuoni, kuten kaikki muutkin tieteelliset tutkimukset. Maapallo nyt vain sattuu olemaan 6000 vuotta vanha ja jos tosiasiat ovat tämän kanssa ristiriidassa, niin sen pahempi tosiasioille. Raamattu kun ei voi olla väärässä joten silloin tosiasiat ovat väärässä ja ne täytyy vääntää väkisin raamatun mukaisiksi.

    • Yosef4

      En tiedä kuinka vanha maapallo on Raamatun mukaan enkä muutenkaan, sama ihmisen osalla.
      6000 vuotta tuntuu aika lyhyeltä ajalta maapallon iäksi... Voi olla että se ei ole vanhempi tai voi olla että se on monia miljoonia vuosikymmeniä vanha.
      Siitä olen kuitenkin täysin varma että evoluutio on täyttä valhetta. Jos maapallon olisikin 60 miljoonaa vuotta vanha niin yhtäkaikki - Jumala loi meidät sitten silloin. Mitä dinosauruksiin tulee uskon että ne ovat olleet olemassa, tiede sitä niin vakuuttavasti todistelee. Niiden kohtaloksi uskon vedenpaisumuksen tai jonkin muun mahdollisen aiemman Jumalan tuhoamisen.

      • konna

        ihmetytä, että täydellinen jumala luo täydellisen maailman, mutta saa kuitenkin koko ajan olla korjailemassa omia tekemisiään?


      • fdhz
        konna kirjoitti:

        ihmetytä, että täydellinen jumala luo täydellisen maailman, mutta saa kuitenkin koko ajan olla korjailemassa omia tekemisiään?

        kerran on päätetty, niin eihän siitä enää voi luopua.

        Kynsin hampain pidetään kiinni väitteestä, että Jumala loi Aatamin ja sitten Eevan hänen kylkiluustaan, vaikka minun tietojeni mukaan miehillä on yhtä monta kylkiluuta kuin naisillakin. Jumala keksi myös luoda käärmeen, joka oli kavala.

        Ei nykyajan käärmeet mitään kavalia ole, eivätkä ne osaa puhua, eivätkä raukat edes kuule mitään. Niin se evoluutio on vaan muuttanut käärmeenkin ominaisuuksia.

        Uskovainen sisareni ihan tosissaan (kai) sanoi kerran kun kysyin, että kyllä hän uskoo, että Jumala käyskenteli Edenin puutarhassa tätä tuoretta pariskuntaa vakoilemassa. Ja kyllä hän uskoo, että neitsyt synnytti lapsen!

        Minkäs teet. Usko on vahvempi kuin mitkään tieteelliset argumentit. Tai ainakin halu uskoa.


      • konna
        fdhz kirjoitti:

        kerran on päätetty, niin eihän siitä enää voi luopua.

        Kynsin hampain pidetään kiinni väitteestä, että Jumala loi Aatamin ja sitten Eevan hänen kylkiluustaan, vaikka minun tietojeni mukaan miehillä on yhtä monta kylkiluuta kuin naisillakin. Jumala keksi myös luoda käärmeen, joka oli kavala.

        Ei nykyajan käärmeet mitään kavalia ole, eivätkä ne osaa puhua, eivätkä raukat edes kuule mitään. Niin se evoluutio on vaan muuttanut käärmeenkin ominaisuuksia.

        Uskovainen sisareni ihan tosissaan (kai) sanoi kerran kun kysyin, että kyllä hän uskoo, että Jumala käyskenteli Edenin puutarhassa tätä tuoretta pariskuntaa vakoilemassa. Ja kyllä hän uskoo, että neitsyt synnytti lapsen!

        Minkäs teet. Usko on vahvempi kuin mitkään tieteelliset argumentit. Tai ainakin halu uskoa.

        Mulla on sellainen käsitys, että tuo luomiskertomus on vielä vanhempaa perua kuin juutalaisuus. Sen takia niitä on kaksi siellä raamatussa, kun ei ole tiedetty, että kumpi on oikeampi.

        Koska kristinusko on ankkuroitu siihen tuon syntiinlankeemuksen kautta, niin siitä ei voi millään ilveellä luopua. Tai sitten sortuu koko korttitalo. Ei ole mitään lankeemusta, jota pitäisi sovittaa.

        Luomismyytistä kiinnipitäminen saa sitten aikaan koomisia piirteitä, kuten kreationismi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5083
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2311
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1998
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1868
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1670
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1266
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      116
      944
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      841
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      303
      831
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe