Diclomex rapid 50mg

Hei! Mulla on kovat selkäkivut ja niihin olen saanut Panacodia lääkkeeksi. Ystäväni kertoi, että Diclomex rapid 50mg 1-3krt/pv niminen lääke on tosi hyvin vaikuttanut hänen selkäänsä. Onko kenelläkään tietoa kumpi näistä lääkkeistä on vahvempi. Olen kyllä ensi kuussa menossa lääkäriin, mutta haluaisin tietää sen ennen, mikäli mahdollista.
618496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

lääkettä! Diclomex on TULEHDUSKIPULÄÄKE, jota taasen Panacod EI ole, parasetamoli ei juurikaan tulehdukseen auta ja codeiini ei tietty laisinkaan.
Näitä kahta mainitsemaasi lääkettä ei yksinkertaisesti voi vertailla, niiden vaikuttava aine on tyystin eri ym. D rauhoittaa tulehdusta, sitä taas ei parasetamol tee, koska ei ole varsinainen tulehduslääke, vaan kipulääke ensisijaisesti, on se sitten parasetamol yksitään tai siihen lisätty, keskushermostoon vaikuttava codeiini.

Äänestä
  • Kiitos tiedoista, miten ne kaksi lääkettä eroavat toisistaan. Vielä kysyisin, jos osaat vastata, mikä voisi olla sitten vastaavaa kuin tämä Panacod(tai siis vahvempi), jota olen syönyt monta vuotta ja luulenpa, että sen vaikutus on vähentynyt aika tavalla, eli vahvempaa pitää lääkäriltä seuraavalla kertaa kysellä.

    Äänestä

Kiitos tiedoista, on haastavaa kokeilla eri tuotteita

Äänestä

Vaikka onkin jo vanha postaus, mutta pakko ite sanoo että ittellä on ollu polvissa ja varpaiden nivelissä tulehduksia jo 5 kuukauden ajan, ellei kauemminkin, ja on annettu kipulääkettä ja kortisonia ja kaikkee, mutta sitten yks urheilulääkäri antoi tätä ja voi että ku elämä hymyilee ku se lääke rupee tehoon. Olin skotlannissa viikon juurikin yhen pahan tulehduksen jälkeen, käveltiin ylä ja alamäkiä joka päivä varmaan 3 tunnin ajan ja polvet oli aivan täydellisessä kunnossa. Että juu, ittelle ainakin toimii älyttömän hyvin!

Äänestä

En nyt tiedä näistä apteekki kamoista kuin et vaikka kipulääke, panacod, panadol, ovat ainakin minulle kuin kalkkitabuja. Kylkiluun murtumisen vuoksi oli pakko saada kipulääkettä. Ostin Turkista Dolorex 50mg tabuja, ilman rempseä,. Kyllä kivut lähtivät mut on kyllä aamulla nuppikin sekaisin, ainakin 10 kaljan jälkeen

Äänestä

Kyllä mullekin määrätty selän kipu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Meg52 kirjoitti:

Hei! Mulla on kovat selkäkivut ja niihin olen saanut Panacodia lääkkeeksi. Ystäväni kertoi, että Diclomex rapid 50mg 1-3krt/pv niminen lääke on tosi hyvin vaikuttanut hänen selkäänsä. Onko kenelläkään tietoa kumpi näistä lääkkeistä on vahvempi. Olen kyllä ensi kuussa menossa lääkäriin, mutta haluaisin tietää sen ennen, mikäli mahdollista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu