Mercilon e-pillerit

-kyselijä-

Kysyisin vaan sellaista teiltä, jotka käytätte/olette käyttäneet Mercilon pillereitä, niin onko teille tullut siitä sivuvaikutuksia, ja jos on niin mitä?

6

817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Päänsärkyä ja tiputteluvuotoa. Mitä teet tällä tiedolla?

      • ...............

        Mulla menkat pidentyi/runsastui tosin menkkakivut katosivat. Käytin tosin vain yhden laatan...


    • 9vuotta

      Eli mercilon eka mikä määrätty ja sen oon pitäny.Ei o ollu mitään sivuvaikutuksia.Olen tosin muutenkin aika immuuni minkään syömieni lääkkeiden sivareille.Ei o allergioita tai herkkyyksiä.olen sinällään onnellinen sillä tiedän ystäviä jotka on joutunu käymään vaikka kuin monta merkkiä läpi ennen kun sopivat on löytyny.Joillekin ei ole sopivia löytynyt ollenkaan.itellä oli TOSI runsaat menkat ennen ku alotin ja mercilonilla kyllä niukentu hyvin.En ehkä vaan yhen kiekon pohjalta tekis päätöksiä,varsinkaan jos on ekat pillerit.tosin jokanen tietty tuntee oman kehonsa parhaiten

    • Hyvin

      Itse olen käyttänyt pian puolitoista vuotta kyseistä merkkiä. Ei missään vaiheessa mitään huonoja sivuvaikutuksia. Mielialanvaihtelut ja vuoto vähenivät, ja tietysti kaikki muuttui entistä säännöllisemmäksi. Ennen kärsin vatsakivuista ja huonovointisuudesta menkkojen alkaessa, mikäli en huomannut ottaa särkylääkettä tarpeeksi ajoissa. Mitään muuta merkkiä en ole joutunut näitä ennen kokeilemaankaan.

      Tokikaan nämä asiat eivät ole koskaan yleistettävissä, joten hirveän pitkälle meneviä johtopäätöksiä en muiden kokemuksista tekisi.

      • Hanna-Elisa

        Hei,
        neljä vuotta on tullut Merciloneja popsittua ja tyytyväinen olen ollut :) Itselläni ne määrättiin ensi alkuun helpottamaan runsasta kuukautisvuotoa, ja ne pelastivat minut todenteolla! Hemoglobiinini oli kriittisen alhaalla jo pitkään jatkuneen runsaan ruodon takia (hmb90), oli ihanaa saada helpotusta vaivaani :) Vuoto loppui ja nuikkeni, nykyisin kuukautiseni ovat säännölliset ja vuoto niukahkoa...

        Sivuvaikutuksina itselleni tuli pieni painonnousu, mikä on vissiin aika yleinen e-pillerien sivuvaikutus. Pillerit toivat minulle myös suuret pms-oireet ja mielialanvaihteluja. Mutta tätä vain pms aikaan, ja sekin on saatu kuriin toisella lääkkeellä :) Lisäksi rintani suurenivat hieman. Miulla ei ainakaan ole mihinkään seksihaluihin vaikuttaneet negatiivisesti, eli rippuu varmaan aikalailla henkilöstä tuokin... Yhtä halukas olen kuin aina ennenkin :D

        Olen ollut tyytyväinen Merciloneihini :) Voin suositella. Etenkin jos kukautisvuodon kanssa on jonkinlaisia ongelmia niin suosittelen lämpimästi :)


    • emiliina

      Käytin Mercilon-merkkisiä e-pillereitä 10 vuotta, lopetin kevättalvella, kun vauvahaaveet on ajankohtaiset.
      Minulla Mercilon tasoitti epäsäännölliset kuukautiset ja heilahtelevat mielialat. Myös lievästi akneinen ihoni parani ja runsas vuoto väheni. Myös PMS-oireet ja menkkakivut vähenivät e-pillereiden aikaan.

      Nykyään minulla on keltarauhashormonit (terolut) käytössä epäsäännöllisten menkkojen tasoittamiseen, mutta kaikki muut ongelmat ovat sittemmin Mercilonien lopettamisen jälkeen palanneet. ...Vaan mikäli koskaan vauvaa haluan, niin täytyy joskus uhrautua ja uskaltaa lopettaa ehkäisy. Toivottavasti kohta vauva saisi alkunsa, niin ei tarvitsisi (ehken) kauaa kestää näitä mielialavaihteluita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      402
      6954
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      51
      4055
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      15
      1718
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      55
      1609
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      98
      1514
    6. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      261
      1398
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      6
      1367
    8. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      1
      1348
    9. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      99
      1158
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1106
    Aihe