Jeesus kauhuissaan !!

Kössi-eno

Mitähän se Jeesus sanoo tähän nykyajan elämän tyyliin ja yhteiskunnan ja ihmisten juoksua rahan perässä.
Taitaa kyllä kauhistella suu auki ja silmät pyöreänä,eikä oo ihmiseen perinkään tyytyväinen.
Nykyään kaikki toteutetaan Jeesuksen oppien vastaisesti ja tätähän jeesus vähä varottelikin.
Nykyään köyhä saa huolehtia joka sentistään, että pysyisi kuukauden välin leivän syrjässä kiinni.Ja rikkaat eikun vaan laskevat päivät pitkät,mikä osake on paljonkin lihottanut pankkitiliä.
Vaikka Jeesus sanoi,älkää te turhasta huolehtiko,kyllä isäni teidät huolehtii, vertasipa vielä taivaan lintuihin, ettei niitäkään kukaan ruoki ja silti pysyvät hengissä.
Ja jeesus pyysi rikkaitten antaa köyhille, vedoten siihen, ettei me mitään saada taivaaseen mukaan.Mutta kyllä rikkaat keräävät niitä aarteita maan päällekkin ja ei liikene apua huonompi osaista kohtaan.
Nyky ihminen on ahne,kateellinen,röyhkeä,moraaliton,omaa etua ajava menestyjä , jolle on yksi hailee miten köyhille käy.
Ja köyhät vaan alistuu,väsyvät,masentuvat ja lopulta eivät enää jaksa.
Tämä on varmaan kauhu kuva Jeesukselle, joka toivoi ihmisten elävän aivan erilailla hänen oppien mukaan.

3

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • umpihetero.

      kuolee joka päivä suomessa nälkään. aina kun menen aamulla töihin niin kauhean suuret kerjäläislaumat käyvät heti kimppuuni.samoin pitää varoa spitaalisia jotka hyökkäävät joka kulman takaa kimppuun.

      kun ajaa autolla niin pitää koko ajan varoa yön aikana nälkään kuolleita ruumiita joita lojuu pitkin katua. paikallisilla toreilla ihmisiä myydän myös jatkuvasti orjiksi.

      eli herätys! eiköhän elämä ole tänä päivänä monin kerroin parempaa aiankin täällä lännessä kuin silloin joskus jeesuksen aikaan. vai kuuluuko sinun tuttavapiiriin monta nälkään kuollutta? kerjäläistä? orjaa?
      eli

      • kaaleppi..

        kyllä tulojentasaus on suomessa sillai tehty että kerjääminen on kielletty. Tänne on pesinyt romanialaisia jotka ei halua ymmärtää että kerjääminen on kielletty. Yks akka yrittää soittaa vanhaa venäläistä haitaria lidlin kulmalla vaikka ei osaa yhtään. Hautuumaalta käyvät pölliin kukkia ja myyvät euron kappaleella paperi kädessä jossa lukee että olen juuri romaniasta muuttanut köyhä yksinhuoltaja. Sama akka oli kyllä vuosi sittenki kerjäämässä. Veroaste kun on maailman korkeimpia niin sossu on sitä varten että jelppaavat. Silloin neuvostoliiton aikana ei neukku insinööri pariskunta ymmärtänyt että ansiosidonnaista päivärahaa saava asfalttimies tai hitsari suomessa eli paljon hulppeammin kuin he siellä työläisten ihmemaassa. Ai niin ne olikin insinöörejä mutta tää maailma on vähä sellainen miltä kantilta sitä haluaa kattoo. Pks seudulla kovakuntoiset karumpaa elämää nähneet puolalaiset, venäläiset ja virolaiset tekee kirvesmies hommat ja pöhöttyneet suomalaiset viiskymppiset ammatti kaverit kulkee kuntouksessa sairaslomillaan. Ei olis taatot uskonu silloin sodanjälkeen että kuudenkymmenen vuoden päästä suomalaisten suurin kyolisyy on ylipaino ja siitä johtuvat sairaudet. Että kyllä " maailma on ihmeellinen"


      • kaaleppi..

        nää jutut ei tainnu kuulua palstan aiheeseen mutta jospa mua ei bannattas ei sitä aina jaksa vähemmistöläistä torua mutta se liika lihavuus on alempien sosiaaliluokkien sairaus että aloittajan kannattas kattoa ympärilleen kun kulkee. Jos suomeen laitettas kieltolaki kymmeneksivuodeksi ja sitä pystyttäs valvoon niin köyhimmätkin alkais kummasti rikastuun. Sellaisia rikkaita jotka on neliseinäisestä mökistä lähtenyt ja itte tehny omaisuutensa ei kannata kadehtia. Tämä Veikko Lesonenki maksoi kotikunnalleen parhaana vuotena kaksikymmentämiljoonaa mummonmarkkaa veroja ja paatuneinkin kommunisti kunnanvaltuutettu Oulunsalossa oli miehestä ylpeä. Tietenki sitä heikkonahetkenään ajattelee että onko minunki verorahoilla ihan pakko osallistua yhden vähemmistökansallisuuden elitloppet matkaan. Mutta se on ny pieni ongelma eikä revitä pulttia siitä. Mutta ei multa tämän enempää politiikkaa kun ei kuulu palstan henkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe