Vammaisia TAPETTU Ylöjärvellä.

Luo sairaiden käy sisar hento kalmainen:
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id66974.html
205373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

jos totta.

Äänestä
  • Ja suurempi juttu on kehitteillä Tampereen kaupungissa.Tämä juttu onkin sitten jo todellinen uutispommi.

    Äänestä

  • HGHGFYJGI kirjoitti:

    Ja suurempi juttu on kehitteillä Tampereen kaupungissa.Tämä juttu onkin sitten jo todellinen uutispommi.

    Mitä?!? Taasko Koukkuniemen synkkä, pahamaineinen vanhainkoti?

    Äänestä

  • Tuntuu järjettömän väärältä, että hoitoalan ihmiset metelöivät pienistä palkoistaan ja ettei kukaan hoitaja valitse alaansa palkan takia!!!
    Tässäkö on ammattimaista terveyden ja sairaanhoidon edistämistä!!
    olisikohan hoitoalalla kenties muita parannuskohteita kuin ne palkat???

    Äänestä

  • Pöyristyttävää kirjoitti:

    Tuntuu järjettömän väärältä, että hoitoalan ihmiset metelöivät pienistä palkoistaan ja ettei kukaan hoitaja valitse alaansa palkan takia!!!
    Tässäkö on ammattimaista terveyden ja sairaanhoidon edistämistä!!
    olisikohan hoitoalalla kenties muita parannuskohteita kuin ne palkat???

    Täällä kun on lukenut, joitakin juttuja, ovat sairaanhoito henkilöstö todella törkeesti suhtautunut jopa vammasiin lapsiin. Ja joku ohjelmakin näyttää olevan missä lääkäri on sotkeutunut lapsen ..... yritykseen, joku muu voi olla toista mieltä, mutta mun mielestä se on harkittu murha jos laitetaan esto elvytykselle ja vielä vanhempien tietämättä.

    Äänestä

  • Pöyristyttävää kirjoitti:

    Tuntuu järjettömän väärältä, että hoitoalan ihmiset metelöivät pienistä palkoistaan ja ettei kukaan hoitaja valitse alaansa palkan takia!!!
    Tässäkö on ammattimaista terveyden ja sairaanhoidon edistämistä!!
    olisikohan hoitoalalla kenties muita parannuskohteita kuin ne palkat???

    Mitä ehdotat?? tekisitkö itse hoitajan työtä hoitajan tän hetkisellä palkalla??

    Hoitoalalla ei ole kohta ammattitaitoisia tekijöitä, mutta otetaan työttömiä hoitamaan sairaat ja vanhukset, eihän se hoitajan työ nyt niin kummosta ole, etteikö siitä selviäisi kuka tahansa?(tosin ei nekään tällä palkalla taida lähtee??)

    Muualla hoitajan työtä sentään arvostetaan ja siitä maksetaan jopa sellaista palkkaa, että sillä voi perheen elättää!!! Työstä ei siis ole meillä pula =)

    Kyseinen juttu kyllä on kamala, mutta tuskin sillä on palkkauksen kanssa mitään tekemistä. on tainnut psykologisista testeistä päästä läpi väärä henkilö.

    Äänestä

Sivusta olen seurannut, mikä asenne on terveyden huololla vammasiin ja myöskin heidän vanhempiin, niin ei tällaiseen ole sitten enään kovinkaan pitkä matka, että aletaan tappamaan. Jos on vammanen lapsi, niin hoitajat että lääkärit näyttävät aivan selvästi naamaallaan etteivät he välitä paskankaan vertaa, se on aivan sama juttu kuoleeko vai ei. Hoidoissa käytetään mitä julmempia menetelmiä ja sitten he ihmettelevät miksi vammainen lapsi pelkää sairaalaa, ja sairaalan henkilökuntaa. Eivät vammaisetkaan niin tyhmiä ole, etteivät tietäisi mitä missäkin tapahtuu. Sitten tehdään vääriä diaknooseja, ja jos huomataan että oli väärä, mitä merkitystä sillä on, tulee vastaus. Hoitajat kartaa vammaisten vanhempia, pysyvät milummin omassa kopissaan juoruamassa, ja jos käy kysymässä, niin ensimmäisenä vihainen mulkaisu, "mitä tänne tulet".

Äänestä
  • Onpa ikävää lukea tällästä yleistämistä. useinhan suurimmat huutelijat on just niitä ketkä ei oikeesti tiedä mistä puhuvat.. Itse hoidan työkseni kehitysvammaisia ja meillä kyllä pidetään asukkaittemme puolta ja hoidetaan parhaan kykymme mukaan. Ikävää on se että työtä on enemmän kun kerkiää tekemään. Eihän vammaisten hoidosta ole koskaan mitään kunniamitaleita jaettu.. Itselleni riittää että saan tehdä työtä josta todella pidän :)

    Äänestä

  • Ja vanhainkodissa laitetaan diapameja pihlajanmarjakarkin sisälle, kun mummo oli liian "vilkas". Eli ei pysynyt tuolissa vaan lähti kävelemään!!! Oli sen verran vähän henk kuntaa, että yksi hoitajista päätti antaa läkettä niin pysyy paikallaan mummo..

    Äänestä

  • myöskin kehitysvammaistenhoitajaa pidetään täysin idioottina ja taitamattomana,vähintäänkin hulluna muiden hoitajien keskuudessa!! - kuitenkin työssäni olen huomannut ainakin omalla työpaikallani,että jos jossakin on hyvä hoidon taso niin kehitysvammalaitoksessa..meillä tehdään retkiä,konserttimatkoja,ulkomaanmatkoja,juhlitaan merkkipäiviä,neliraajahalvaantuneet puetaan vaikka frakkipukuun syntymäpäivilleen,huolehditaan jokaisesta kolhusta,juoksutetaan lääkäreitä jokaisesta mustelmastakin,saattohoidetaan, istutaan vieressä viimeiseen saakka,kannetaan vaikka hautaan jos niin on tarvis,vaalitaan hoitosuhteena alkanutta ystävyyttä yli hoitolaitosten

    asukkaidemme hoidosta paikallisissa sairaaloissa on sen sijaan paljonkin parannettavaa - joka kerta he palaavat sairaalareissultaan parrat pitkinä, haisevina, ihot huonosti hoidettuna - vaikka kuinka laittas hoito-ohjetta mukaan ja vielä erikoisvoiteet ja omat partakoneet-miksi kukaan ei niitä ole katsonutkaan!!? missä on perushoidon taso tänä päivänä suomalaisissa sairaaloissa!?

    Äänestä

niin mentaali kuin vammaispuolelta? Varmaan ihan kohtuudella niitäkin.

Äänestä
  • Ja kuinka paljon pimitetään, että on rajatapauksia tai tutkimukset keskeytetty. Muistuttaa meno 30-luvun natsi saksaa, onkohan Suomessa jo vammaiskeskuksissa kaasutushuoneita, kuten saksassa oli. Saksassa kokeiltiin kehitysvammasiin ekan kerran kaasutusta ja sen jälkeen juutalaisiin muutaman vuoden päästä.

    Äänestä

  • Suomi kirjoitti:

    Ja kuinka paljon pimitetään, että on rajatapauksia tai tutkimukset keskeytetty. Muistuttaa meno 30-luvun natsi saksaa, onkohan Suomessa jo vammaiskeskuksissa kaasutushuoneita, kuten saksassa oli. Saksassa kokeiltiin kehitysvammasiin ekan kerran kaasutusta ja sen jälkeen juutalaisiin muutaman vuoden päästä.

    Älkää tyhmiä puhuko, Suomessa on tiukka valvonta ja onhan meillä hyvä presidentti joka pitää vähä osaisten puolta. Onhan hänellä kansainvälistä kokemusta, puolustaessa vähäosaisia, kuten tummia Suomalaisia.

    Äänestä

  • Meistä kirjoitti:

    Älkää tyhmiä puhuko, Suomessa on tiukka valvonta ja onhan meillä hyvä presidentti joka pitää vähä osaisten puolta. Onhan hänellä kansainvälistä kokemusta, puolustaessa vähäosaisia, kuten tummia Suomalaisia.

    Kumpia tarkoitit, tummia vai tuhmia?

    Äänestä

  • ;)! kirjoitti:

    Kumpia tarkoitit, tummia vai tuhmia?

    Mene muualla viisastelemaan IDIOOTTI!

    Äänestä

Kuinka tuollaista voi tapahtua, eka Vantaa ja sitten Ylöjärvi.

Äänestä

Psykiatrisella puolella apulaisoikeusasiamies tarkasta sairaalat noin kerran kymmenessä vuodessa ennalta ilmoittaen. Potilasasiamies on yleensä ja aina saman sairaalan hoitajia. Näissä hoitolaitoksissa voi tapahtua mitä vain kamalaa. Kukaan ei tutki eikä välitä. Potilaat ovat 100 prosenttisesti hoitajien armoilla.

Äänestä
  • Meinaatko että kaikki hoitajat on jotain vaarallisia rikollisia? Kun potilaat ovat heidän armoillaan! Yksi mätä yksilö pilaa muiden maineen, ja siitä syyllistetään kaikkia hoitoalan ihmisiä!
    Pitää vissiin varoa, tappaja-vaimo tulee kohta kotiin!

    Äänestä

  • Mitä vittua? kirjoitti:

    Meinaatko että kaikki hoitajat on jotain vaarallisia rikollisia? Kun potilaat ovat heidän armoillaan! Yksi mätä yksilö pilaa muiden maineen, ja siitä syyllistetään kaikkia hoitoalan ihmisiä!
    Pitää vissiin varoa, tappaja-vaimo tulee kohta kotiin!

    Olen aivan samaa mieltä, että mitä pirua pitää yleistää heti kaikki samanlaisiksi jos yksi ihminen on päästään sairas ja tekee tämmöisiä asioita. Karu tosiasiahan on se, että kyllä joka alalta tms. löytyy hulluja ihmisiä, mm. tappajia, joten kai sitten yleistämme koko suomen kansan hulluiksi tappajiksi! Kaikki on samanlaisia.
    Tämmöisiä kamaluuksiahan tapahtuukin todella joka päivä.
    Lopettakaa meidän hoitajien yleinen syyttäminen, tai opiskelkaa itse hoitajiksi jos te muut olette luottamuksen arvoisia ja parempia ihmisiä!Koulu on todella helppo ja työ vielä helpompaa, kyllä juu, aivan varmaan.. ( kyllä asiat pysyy mielessä 24h vuorokaudessa ja joskus yölläkin herää ja muistaa jonkun asian kun miettii tuliko kaikki tehtyä niinkuin piti ) Ketään en oo ainaskaa tähän mennessä 8 vuoden työurani aikana tappanut...
    Harmistuttavaa tällainen yleistäminen!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hoitaja Kalma kirjoitti:

Luo sairaiden käy sisar hento kalmainen:
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id66974.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu