Muista pyhittää sapatti kuuluu sinettikäskyjen joukkoon Raamatussa ja siksi on tärkein käsky kaikille.
Se on lainrikkomusta jos lihallisten syiden takia jää pois huomenna olevasta sapattikokouksesta.
Pois jäännissä on ihminen itse valinnut lihallisen tien kun on unohdettu pyhittää sapatti. Sapatinrikkomuksesta seuraa rangaistus ja se on sinetin takia iänkaikkinen kadotustuomio niille jotka jäävät pois sapattikokouksesta ensi sapattina lihallisten syiden takia.
Lihallinen sapatti
19
291
Vastaukset
- houkutuslintuina
Miksi Jumala ei antanut Aatamille ja Eevalle sapattikäskyä?
Miksi adventistit vääristelevät Raamattua tässäkin asiassa?- adventismi on riski
Adventismi saarnaa Ilmestyskirjan sanoman lakihenkistä tulkintaa mutta uskovat saarnaavat ylösnousseen Kristuksen evankeliumia.
Meillä on voimana ylösnoussut Jeesus mutta adventisteilla voimana on sapattina lepäävä mikaeljeesus.
Olen niin monta kertaa käynyt adventtikirkossa että tiedän että sieltä puuttuu Pyhän Hengen voima eli läsnä on järkeisopilliset Raamatuntutkiskelut jotka ovat ohjattua USA:sta käsin.
- myös pastorinnekin
Kymmenen käskyä voi pitää monella lailla ja yksi tapa on pitää ne adventistisella tavalla "omantunnon mukaan" (en panisi uskoni luottamusta adventistin omaantuntoon, miten sinä?).
Itse suosittelen pitämään Pyhän Hengen ohjauksessa rakkauden kaksoiskäskyn Jeesuksen opetuksen mukaan.
MUISTA rakkauden kaksoiskäsky kuuluu Uuteen liittoon JA SIINÄ ON KOKO LAKI.
Välillä adventistit ovat mustassukkaisesti vanhassa liitossa ja välillä ovat uudessa liitossa.
Itse minä olen yksinomaaan uudessa liitossa koska seuraan Jeesusta ja lakini on rakkauden kaksoiskäsky eikä sapattikäsky.
Milloin Jeesus käski opetuslasten levätä sapattina?
RAKKAUDEN KAKSOISKÄSKYSSÄ JEESUKSEN OPETUKSEN MUKAAN ON KOKO LAIN PIIRTO!- turha provoisoida
En kumoa lakia ja pitäköön omantuntonsa mukaan sapatin juutalaiset, adventistit tai ketkä tahansa.
Kehoitan kummiskin kaikkia että he eivät panisi omaa uskoaan adventistien omatunnon mukaan. - yli puolet on poissa huomenna
turha provoisoida kirjoitti:
En kumoa lakia ja pitäköön omantuntonsa mukaan sapatin juutalaiset, adventistit tai ketkä tahansa.
Kehoitan kummiskin kaikkia että he eivät panisi omaa uskoaan adventistien omatunnon mukaan.Adventistit eivät halua keskustella sapatista.
Ovatko he hyljäneet sapatin että ei tarvitsisi huomenna mennä sapattikokoukseen?
Olette ulkoltaisia pöyhkeilijöitä. - omin silmin nähnyt
yli puolet on poissa huomenna kirjoitti:
Adventistit eivät halua keskustella sapatista.
Ovatko he hyljäneet sapatin että ei tarvitsisi huomenna mennä sapattikokoukseen?
Olette ulkoltaisia pöyhkeilijöitä.Väärän profeetan seuraaminen ja uskominen kolmen enkelin sanoman tulkintaan aiheuttaa hengellistä haluttomuutta, ulkokultaisutta ja oman suun kerskausta.
Voihan Raamatullakin selittää väärän profeetan oikeaksi.
- ML213
Miten Adventistit suhtautuisivat Jeesukseen ja hänen toimintaansa.Jeesustahan nuhdeltiin, just sapatin rikkomuksesta.
- Herralle Kiitos
Herralle kiitos. Pyhä Henki on avannut sinulle Raamattua.
Jeesusta nuhdeltiin sapatin takia.
Adventistit jatkavat tätä nuhtelulinjaa.
Kultinjäsenys ja kymmenykset eivät palasta. - ML213
Niin, odottelen asiallisen vastauksen Adventisteilta eli miten he ymmärtävät tämän tilanteen kun toisaalta Jeesus seuralaisineen joutui nuhtelun alaisiksi.
Itse pyrin pitämään lepopäivää (Sunnuntai), mutta en miellä sitä samoin kuin Adventistit.
Jos teillä Adventistit todella on selkeä näkökyky sapatin pitämisen välttämättömyyteen, niin tämäkin Raamatun kohta aukeaa teille helposti. - juutalaisilla omat
ML213 kirjoitti:
Niin, odottelen asiallisen vastauksen Adventisteilta eli miten he ymmärtävät tämän tilanteen kun toisaalta Jeesus seuralaisineen joutui nuhtelun alaisiksi.
Itse pyrin pitämään lepopäivää (Sunnuntai), mutta en miellä sitä samoin kuin Adventistit.
Jos teillä Adventistit todella on selkeä näkökyky sapatin pitämisen välttämättömyyteen, niin tämäkin Raamatun kohta aukeaa teille helposti.Kiitetään Herraa siitä että meillä on kaksi lepopäivää lauantai ja sunnuntai.
- sen mukaan toimitaan
juutalaisilla omat kirjoitti:
Kiitetään Herraa siitä että meillä on kaksi lepopäivää lauantai ja sunnuntai.
Kolmen enkelin tulkinta on jokaisen adventistin omatunto.
- sapattia
hän rikkoi fariseusten perinnäissääntöjä.
- Kuuliaisuuden
ML213 kirjoitti:
Niin, odottelen asiallisen vastauksen Adventisteilta eli miten he ymmärtävät tämän tilanteen kun toisaalta Jeesus seuralaisineen joutui nuhtelun alaisiksi.
Itse pyrin pitämään lepopäivää (Sunnuntai), mutta en miellä sitä samoin kuin Adventistit.
Jos teillä Adventistit todella on selkeä näkökyky sapatin pitämisen välttämättömyyteen, niin tämäkin Raamatun kohta aukeaa teille helposti.Jumalan kuuliaisuushan on vain tuo vihattu Jeesuslainen suositus: Omhan Itse Keisari antanut meille ikivanhan sunnuntai pyhityskohteeksi. Antakaamme siis kunnia aina Keisarille. Jolle se kunnia kuuluukin.
Hermanni
- meidän Herralllemme
Adventismi on kevyttä "amerikanherkkuva" jos henkien erottamisen armolahja toimii.
- Jeesus ON!
Adventistit haluavat vangita ja tappaa minut niinkuin Jeesuksen.
- Jeesus pelastaa
Jumala ei anna siitä siunausta jos adventisti haluaa olla jokaisella maailman ihmiselle omantunnonääni.
Jokaiselle adventisitlle advpastorilta on saatu lahjaksi kymmenyksiä vastaan omantunnonääni joka vie pelastukseen. - johan oli puppua
miksi annat väärän todistuksen?
- Kultille
Ei hiuskarvakaan putoa päästäsi. Keisariinhan me panemme toivomme. Jeesuksen nimessä. Aamen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175093Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1352008
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481878Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551276Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117947Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654