Kysymys Saksasta tuoduista

kertokaas kokeneemmat

Eli jos tuon auton Saksasta, niin mitäs rensseleitä autoon pitää/kannattaa Suomessa hommata? Lohkolämppäri sisäpistoke, talvirenkaat...onko muuta?

Mites noitten Saksasta tuotujen ruostetilanne on? Käsitykseni mukaan melko ruosteettomia, mutta miten sitten täällä Suomessa, onko yhden talven jälkeen entinen auto? Pitääkö siis tehdä joku ruostesuojaus/massaus, tms. ja paljonkohan sellanen suunnilleen kustantaa?

Kaikki kokemukset ja vinkit ovat erittäin tervetulleita kokemusta omaavilta!

9

3146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuso

      Kaksi autoa (Audeja) tuoneena. Juuri nuo, lohkolämmitin sisäpistoke talvirenkaat. Ainakin Audeihin ei tarvitse tehdä mitään suojauksia. Ei muuten ole tehty ns. Suomi-autoihinkaan aikoinaan. Eli jos sinkkikori, ei tarvitse murehtia massauksista.

      Itse olen ensimmäisenä vaihtanut kaikki öljyt ja suodattimet varmuuden vuoksi. Jakopään remmi kannattaa tarkastaa. Suomessa vaihtoväli lyhyempi kuin Saksassa.

    • saksantuoja

      Ulkomailta ei kannata tuoda Suomeen yhtään tavallisia perusautoja! Niitä on Suomi jo ennestäänkin täynnä, tylsää ja turhaa.

      Fiksumpaa on tuoda harvinaisuuksia, urheiluautoja ja muita harrasteautoja. Näillä ei yleensä ajella talvisin, joten talvivarusteitakaan ei tarvita.

    • löytyy

      Mutta kun jobbarit hakevat halvimpia niin tönkkösuolatuilla saksalaisteillä ajetut ruostepesätkin löytävät usein tiensä Suomeen. Tällaisia pikkufiksauksella ruostepesästä myyntiautoksi tehtyjä kannattaa välttää kuin ruttoa.
      Saksassahan suolataan teitä noin 15 kertaa enemmän kuin Suomessa.

      • suolausta

        tarkoittaa varmaan sitä, että Saksassa suolataan kesälläkin?

        Oletus: Suomessa suolataan 30 päivänä, Saksassa 15 x 30 päivänä eli 450 päivänä. Vuodessa on vain 365 päivää, joten Saksassa varmaan pitää suolata ainakin kahdessa vuorossa ympäri vuoden?


      • pari tuonut
        suolausta kirjoitti:

        tarkoittaa varmaan sitä, että Saksassa suolataan kesälläkin?

        Oletus: Suomessa suolataan 30 päivänä, Saksassa 15 x 30 päivänä eli 450 päivänä. Vuodessa on vain 365 päivää, joten Saksassa varmaan pitää suolata ainakin kahdessa vuorossa ympäri vuoden?

        Suomiauto on parempi koska hintaan sisältyy maahantuojan palkkiot, isot verot, auton mainostus ,suuret upeat kauppapaikat.autoliikkeen kiinteät kulut(johtajien palkat,myyjien palkat,autojen hallissa olevien arvonaleneminen,lämmityskulut,ym.ym...)Elikkä näistä seikoista osaltaan Suomi autolle muodostuu hinta.Itse ostan autoni Saksasta koska asun EUn sisärajattomassa valtiossa.Tosin vapaaseen kauppaan eri valtioiden välillä EUn sisällä Suomi-komunisti maasta on vielä pitkä matka!


    • lämmittimet

      istuinmen lämmittimet , dieseleihin polttoaineen lämmitin suodattimeen (on muuten kallis urakka) , erinäisiä releitä kosteuden kestävimpiin , termostaatti pohjolan oloihin ymv ymv

      • the volvoman

        Takalasin lämmitys tai kuten virallinen termi kuuluu, huurteenpoisto on ollut Euroopassa iät ja ajat pakollinen varuste. Aikanaan se oli jo Saksassa pakollisena, kun Suomeen sen sai lisähintaan.

        Isompi akku voi joissakin dieseleissä olla tarpeen, mutta turha väittää, että jokaisessa suomalaisessa käytettynä myytävänä autossa olisi UUSI akku. Akku ja laturi ovat molemmat kuluvia osia, joita uusitaan myös Suomi-autoihin.

        Penkinlämmittimet on varuste, joka melko monesta saksalaisesta autosta puuttuu. Yleensä niitä on vain varustesarjojen yläpään autoissa ja nahkaverhoilluissa.

        Istuinlämmittimien jälkiasennus maksaa autoverhoomossa ~ 150 euroa.


        Noista muista sähköosista en osaa muuta sanoa kuin, että ehkä ne johonkin Mersu-romuun pitää vaihtaa.

        Volvoon ei ainakaan tarvitse. Volvo on asiakasläpyskässään eli Volvo-Viestissäkin ilmoittanut, ettei mitään erityisiä Suomi-Volvoja ole olemassakaan!

        Kaikissa Volvoissa on myyntimaasta riippumatta yhtä tehokkaat lämmityslaitteet, laturit ym.

        Aika kovaa tekstiä virallisen maahantuojan asiakaslehdessä, kun suoraan ilmoittavat, etteivät suomalaiset Volvo-liikkeet myy mitään erikoisautoja, vain tavallisia Volvoja.


      • ym, ym

        saksantuontiautojen omistajille, vai ainoastaan yksinkertainen?


      • Juuso

        Pikkaisen kaipaisin linkkiä, jos noin on, eikä mututietoa. Kaksi Audia tuoneena en usko sinua. Toinen oli diesel, eikä siinä ainakaan ollut mitään eroa akuissa, latureissa, termostaatissa yms. Ajoin ongelmitta reilut 3 vuotta. Nykyinen bensamalli pelannut nyt reilun vuoden myös talvisinkin. Siitä muuten löytyy myös penkin-, takalasin- ja peilinlämmittimetkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1020
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe