SSRI-kat. lääke

SSRI-kat. lääke

Olen syönyt parisen kuukautta SSRI-lääkkeisiin kuuluvaa Prozac-mielialalääkettä. Nyt alkaa tuntua siltä, että välillä käy ylikierroksilla! Olo on jatkuvasti todella hyvä, mieliala loistava! Nukunkin suht koht hyvin, mitä en aiemmin todellakaan tehnyt. Tietysti hyvä näin. Viime ajat ennen lääkitystä ovat olleet enemmän kuin rankkoja, joten hyvää vastapainoa.

Mutt - piileekö tässä jokin vaara. Lääkärini sanoi, että pidetään kuuria yllä kolmisen kuukautta. Mitähän tämän jälkeen tapahtuu? Palaako entinen haluttomuus, aamuöiset ja aamun tosi vaikeat hetket, pelot. Niitä pelkään. Ja - muutenkin mielialavahteluja. Onko kokemusta?

2

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauppanimiä on mm. Seronil ...

      Oletko kenties bipo-diagnoosin omaava kun mainitset ylikierroksista?
      Kovin on lyhyt aika tuo 3 kk, jos sen indikaationa on ollut esim. depressio, sitä kun tulisi käyttää 6 kk sen jälkeen vielä kun oireilu on loppu!

      Millä indikaatiolla lääke sinulle määrättiin?

      Voi olla että tilanne lääk.lopetettua tosiaankin palaa siihen tilanteeseen joka se oli ennen lääkitystä, kukaan ei sitä sinulle voi ennustaa.

    • chammi

      pienentäisin annostusta, ja vasteen saavutettua pitäisin yllä parikin vuotta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      221
      3218
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      20
      2328
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      322
      2027
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      79
      1992
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1911
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      25
      1731
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      31
      1628
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      31
      1439
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      122
      1314
    10. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1190
    Aihe