mikä siinä sitten on???

kyllä...jos näin haluatte s...

Mikä siinä armeijan käymisessä sitten on niin kamalaa? kun tuntuu vaan siltä ettei yksikään sivari/totaali ole pystynyt perustelemaan kunnolla valintaansa. Kyllä tiedän että armeijassa opetetaan tappamista, mutta entäs sitten? Tekeekö se ihmisestä tappajan?! (niinkuin te annatte ymmärtää) .Tuskin kukaan nauttii jos joutuu pakon edessä tappamaan toisen ihmisen. Sillä jos kysymyksessä on joko sinä tai hän, niin kyllä jokainen ihminen, jolla on itsesuojeluvaisto kunnossa, on valmis vetämään liipasimesta. Sitten on kaikki selitykset "työ ja perhe estää" ...yms Nykyäänhän voi hakea lykkäystä varmaan jotain 30vuotiaaksi asti...?!! Kaiken huippu ovat mielestäni nämä "maailman rauha" -höpöttäjät...Kukapa sitä ei toivoisi (minä ainakin toivon) mutta sellainen ei voi ikinä olla mahdollista.Välillä Tuntuukin että kaikki sivarit&totaalit on kasvatettu sillä periaatteella että mikään ei ole pakollista. En tiedä missä vika mutta se on mielestäni väärin. Jos joku uhkaa suomen itsenäisyyttä niin silloin tätä maata on PAKKO puolustaa! Sen vuoksi PITÄÄ olla valmis vaarantamaan henkensä, niin vitun pahalta kuin se kuulostaakin. Talvi- ja jatkosodan aikaan rintamakarkurit telotettiin, ja se on mielestäni ihan oikein. Ymmärrän toki fyysisesti/henkisesti vajaat ihmiset, mutta sitten terveet nuoret miehet oikein anomalla anovat hullun yms. papereita.... :????!! ... En voi sanoa että tuntisin kuitenkaan vihaa teitä kohtaan. Olen ennemminkin ihmeissäni... ja surullinen että on olemmassa tällaisia ihmisiä, jotka eivät välitä isänmaastaan. ...ja tällä tarkoitan juuri periaatteellisia armeijasta kieltäytyjiä.

7

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Olen ammatiltani muusikko, ja sivari sopi minulle aikoinaan vaihtoehdoksi monin tavoin paremmin, pääsi mukaan harjoituksiin jne. vapaus on minulle muutenkin aika tärkeää, armeija ahdistaa, sotatilanteessa en pystyisi edelleenkään tappamaan ketään, olen sitten niitten teloitettavien joukossa. Kuitenkin, minulla no vakaumus mikä estää minua armeijan käymästä, valtio antoi minulle nämä vaihtoehdot ja valitsin parhaimmalta tuntuvan, oma velvollisuuteni on saatettu loppuun ja that's it. Sota on kamala asia, enkä toivo, että suomi sellaiseen koskaan joutuu, kuten tuskin sinäkään.

      En ole kuin puoliksi suomalainen, suomi on muutenkin minulle ennemminkin "nykyinen olinpaikka" kuin "isänmaa". Suhtaudun suomeen aika neutraalisti muutenkin, tottakai suomella kuten kaikilla muillakin mailla maanpuolustus täytyy olla, mutta edelleenkin, jos suomi siihen sotatilaan joutuu, niin minulla on se teloitus edessä, niilläkin sotilailla, jotka velvollisuudesta joutuisin tappamaan, on oma koti, oma perhe, oma maa puolustettavana, eikä ne ole yhtään huonompia ihmisiä kuin suomalaiset.

    • -------

      kamalaa? mikä on kamalaa siinä ettei voi astua suojatiellä valkoisten raitojen ulkopuolelle, ostaa tietynmerkkistä olutta, halata samaa sukupuolta olevaa lähisukulaista sukujuhlissa, puhua tai olla puhumatta tunteistaan. Suurimmalla osassa meissä on jotain ulkoisesti tai sisäisesti valtavirrasta poikkeavaa. Sivari on vain yksi tälläisten juttujen joukossa. Jokainen on meistä jossain toisessa asiassa se sivari, homo, yli-isänmaallinen urpo tai uskovainen jota selän takana ihmetellään...

    • vai jopa provo?

      Olikin mennyt vähän aikaa ilman ärsyttävää provoa... ;D

      Johtuuko tuo sinun kirjoituksesi tarjoama ajattelu:

      1. Tietämättömyydestäsi? (Eli siis olet vain tavannut tällaisia idiootteja jotka sanovat menneensä sivariiin löysyyden tms takia. Ihmettelen jos olet edes lukenut yhtäkään juttua tältäkään palstalta.)

      2. Ajattelemattomuudestasi?

      3. Tehokkaasta aivopesustasi?

      4. Suvaitsemattomuudestasi? (Eli siis et kykene käsittämään että joku ei ehkä haluakaan ihmiskunnan olevan tällainen 4ever, tai että joku ei yksinkertaisesti pidä yhteiskunnan kylkiäisenä pidettävästä aseellinen isänmaa -kultista?)

      5. Siitä että sinulla oli tylsää ja päätit kirjoittaa mahdollisimman paskan jutun kun et muuta keksi?

      Jos tämä kirjoitus ei ole provo, niin olen oikeasti kiinnostunut tietämään, että miten ihmeessä perustelet edes itsellesi nuo mielipiteesi? Vai oletko oikeasti ns aivopesty tai indoktrinoitu, etkä edes pysty kyseenalaistamaan omia mielipiteitäsi saatika miettimään miksikö ihmeessä oletkaan sitä mieltä?

    • BARE

      No se että se ammatti johon suuntaudun vaatii aivan saatanasti harjoittelua.

      En vaan pysty toteuttamaan sitä armeijassa. Mielummin otan sitten sellaisen vaihtarin että olen varmasti 13kk pakkotöissä, mutta illat tai aamut vaapana harjoittelemiselle.

      Aivan naurettava tää järjestelmä. Eikä se intti voisi olla jotenki setvitty niin, että sellanen turha pompottelu ja päättömät simputukset voitaisiin poistaa ja antaa vähän vapaa-aikaa ihmisille jatkaa omaa elämäänsä. Kun noi helvetin rivissä seisomiset ja hanskojen taskuun taittelut eivät johda mihinkään, ne on ihan puhdasta pompottelua.

      Se on muuten sellaisille ihmisille helvetin vaikea ymmärtää, joilla ei ole mitään sellasta suurta tavotetta johon pyritään, että se yks vuos elämästä on aivan törkeenä aikaa.

      "mutta sitten terveet nuoret miehet oikein anomalla anovat hullun yms."

      Mites terveet nuoret naiset?

      "Olen ennemminkin ihmeissäni... ja surullinen että on olemmassa tällaisia ihmisiä, jotka eivät välitä isänmaastaan."

      Jooh... olen surullinen, että on typeriä ihmisiä, jotka menee tohon "isämmaa puollustus" paskaan. Miksi et voi olla yksilö? Miksi haluat olla joku pikku pikku ratas kollektiivisessa vamma yhteiskunnassa?

      Ei ihmekkään että suomesta ei tule kauheesti muita yksilösuorittajia kuin urheilijoita. Täälä on aika helvetin painostava tällänen ihme talkooasenne.

      Että töitä on tehtävä vaan työn takia, ja maata puollustettava, vaikka koko helvetin maanpuolustus systeemi on aivan vanhentunut kökäle ja käytännönharjottelu intissä on lähinnä jonkun vittuilun ja pompottelun tasolla. Koko roskan voisi varmasti hoitaa niin että ihmisten ei tarvitsisi uhrata sitä 6-12kk sinne, vaan voisi vaikkapa jatkaa iltaisin omaa elämäänsä, ja ei tarvitsis alottaa koko paskaa alusta taas kun pääsee sieltä hullujenhuoneelta pois.

    • philochsss

      Siinä sitten?
      No,esimerkiksi armeijassa ei saa juoda alkoholia,ei saa naida eikä pelata pc:tä.
      Armeijassa täytyy tehdä mitä,joku komentaa.
      Se,ettei nykynuoret oleskele luonnossa nykyään,ei pidä paikkaansa.
      Itse kävin vanhempieni kanssa mustikassa ja tienasin 25€ (no,äiskä hoiti perkaamisen ja antoi vissiin 5€ ekstraa)

      No,viinaanhan ne meni,muttei sentään puolustusvoimille.

      "Kaiken huippu ovat mielestäni nämä "maailman rauha" -höpöttäjät...Kukapa sitä ei toivoisi (minä ainakin toivon) mutta sellainen ei voi ikinä olla mahdollista."

      Ensten myönnät,että "kukapa ei toivoisi" ja kiistät heti perään että,"mutta sellainen ei voi ikinä..."
      Huomaatko kuinka ristiriitainen mielesi on?

      "Tuntuukin että kaikki sivarit&totaalit on kasvatettu sillä periaatteella että mikään ei ole pakollista."

      Hmmm.Kasvatettu.Viattomuus ei kätke sisäänsä sanaa "pakollista"
      Kuinka voit pakottaa linnun lentämään,kun itse et voi pakottaa edes itseäsi uskomaan itseesi?

      "En tiedä missä vika mutta se on mielestäni väärin."

      Mikään täsä maailmassa ei ole enempää oikein,kuin väärinkään.

      "Jos joku uhkaa suomen itsenäisyyttä niin silloin tätä maata on PAKKO puolustaa!"

      Ei ole.

      "Sen vuoksi PITÄÄ olla valmis vaarantamaan henkensä, niin vitun pahalta kuin se kuulostaakin."

      VITUT pitää!

      "Talvi- ja jatkosodan aikaan rintamakarkurit telotettiin"

      ""Yes, 'n' how many deaths will it take till he knows
      That too many people have died?"" - Bob Dylan

      "Ymmärrän toki fyysisesti/henkisesti vajaat ihmiset, mutta sitten terveet nuoret miehet oikein anomalla anovat hullun yms. papereita.... :????!!"

      Hmm.Ehkä he alkavat viisastua?

      "En voi sanoa että tuntisin kuitenkaan vihaa teitä kohtaan. Olen ennemminkin ihmeissäni... ja surullinen että on olemmassa tällaisia ihmisiä, jotka eivät välitä isänmaastaan. ...ja tällä tarkoitan juuri periaatteellisia armeijasta kieltäytyjiä."

      ""Love is here and then it's gone""
      -Freddie Mercury

      Peace,
      Phil Ochsss

      http://www.youtube.com/watch?v=L5pgrKSwFJE

      • Hana

        "Talvi- ja jatkosodan aikaan rintamakarkurit telotettiin"

        Ai vain rintamakarkurit teloitettiin noissa sodissa...hmm..muistaisin, että Suomi kumminkin hävisi kummatkin sodat, joten enemmän teloitettiin niitä suomalaisia, jotka aseen oli kohdistanut vihollista päin. Se, miksi ollaan itsenäinen Suomi jatkosodankin jälkeen johtuu vain siitä, että Saksa oli Suomen liittolainen ja tuli apuun. Sitäkään sinun ei pidä tässä "isänmaa"- vouhottamiseltasi unohtaa. Ketä tulisi Suomen hätiin seuraavaksi, kun sitä kumminkin jouduttaisi pyytämään? Ei kukaan, ellei me liitytä mihinkään kuten nykyaikaiseen Natoon!

        Seuraavaksi sanon tämän, että mikäli Suomi ei liity kohta puolin mihinkään vaan yrittää pitää tätä asevelvollisuusjärjestelmäänsä yllä, niin seuraavassa erässä teloitetaan vähän muutakin kuin pelkät rintamakarkurit...ehkäpä rintamamiehetkin. :)


      • ...............
        Hana kirjoitti:

        "Talvi- ja jatkosodan aikaan rintamakarkurit telotettiin"

        Ai vain rintamakarkurit teloitettiin noissa sodissa...hmm..muistaisin, että Suomi kumminkin hävisi kummatkin sodat, joten enemmän teloitettiin niitä suomalaisia, jotka aseen oli kohdistanut vihollista päin. Se, miksi ollaan itsenäinen Suomi jatkosodankin jälkeen johtuu vain siitä, että Saksa oli Suomen liittolainen ja tuli apuun. Sitäkään sinun ei pidä tässä "isänmaa"- vouhottamiseltasi unohtaa. Ketä tulisi Suomen hätiin seuraavaksi, kun sitä kumminkin jouduttaisi pyytämään? Ei kukaan, ellei me liitytä mihinkään kuten nykyaikaiseen Natoon!

        Seuraavaksi sanon tämän, että mikäli Suomi ei liity kohta puolin mihinkään vaan yrittää pitää tätä asevelvollisuusjärjestelmäänsä yllä, niin seuraavassa erässä teloitetaan vähän muutakin kuin pelkät rintamakarkurit...ehkäpä rintamamiehetkin. :)

        kylläpäs sitä ollaaan niiiiin toisinajattelijaa että

        jää sinä leikkimään rintamalle pääkoppasi kanssa


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4225
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3455
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1803
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1673
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1433
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      933
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      861
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      842
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      809
    Aihe