Ateisimi on mielen valinta kieltää yliluonnollinen Jumala. Ja ateisti tekee sen pimeyden vaiktuksesta ja luulee sitä omaksi mielipiteekseen ja halukseen.
ateismi on pimeyden kautta ohjattu uskonto
23
946
Vastaukset
- valo pimeydessä
Ei ateismi kiellä jumalaa. Ateismi ei usko jumalaan.
- eyeel
http://www.religionisbullshit.net/atheism.php
koska monilla tuntuu olevan ihme käsitys siitä mitä se meinaa, ihan mielenkiintonen sivu muutenkin... - ei uskoa
...on sama asia!
- puute.
ei uskoa kirjoitti:
...on sama asia!
Vaan kun ei ole. Jumaluskon puuttuminen ei ole sama asia kuin jumaluskon kieltäminen.
- Akno
ei uskoa kirjoitti:
...on sama asia!
..mutta pidän toki mahdollisena.
En pidä todennäköisenä mutta en kiellä.
Jos nyt sattuisi kuitenkin käymään niin että kuoltuani huomaisinkin olevani väärässä ja huomaisin joutuneeni taivaan porteilla vastatusten portinvartijan kanssa tai peräti helvetin eteiseen tuumaisin vain: "Sori vaan Isukki ja Jesse että olin väärässä. Sattuuhan sitä. Kertokaa sille kolmannellekin, sille Pyhikselle terveiset. Taidankin tästä suunnistaa tuonne alaspäin, paikkaan josta nuo liekit loimottavat."
Entäpä uskikset sitten. Jos sattuisi käymään niin ettei kuoltuanne tai tuonpuoleiseen siirryttyänne siellä olisikaan mitään. Vain pelkkä pimeys ja tyhjyys. Onko se valtava pettymys kun kaikki vaivannäkö täällä maan päällä näyttää valuneen hukkaaan. Vai sittenkin ehkä helpotus. Helpotus siinä mielessä, että jos sittenkin.. sittenkin on pienikin epävarmuus siitä pelastuksesta ja taivasten valtakuntaan pääsystä. Jotain on ehkä jäänyt huomaamatta tai kaikki ei ole mennyt ihan paragrafien mukaan täällä maan päällä.
Onhan tietysti hyvä olla varuiltaan uskis. Eihän siinä mitään häviäkään. Vaan tuskin se aitoa on.
- agnostikko___
Ei sitten ole valinta uskoa yliluonnolliseen jumalaan?
Yhtälailla se valinta on. Tai ei välttämättä, jos on niin tottunut siihen lapsesta lähtien eikä mitenkään voi kuvitella maailmaa ilman jumalaa.. (Eikö ole valinta kääntyä islamista kristityksi? Hindusta buddhalaiseksi? Mitä ihmettä oikein ajattelet?)
Jos kerran on hyvä jumala, hän varmaan haluaisi vapauttaa meidät pimeän vaikutuksesta; jos hän ei tee sitä, hän on aika kakkatyyppi. (Itse sanoit että me ei itse valita ateismia; "pimeys" pakottaa)- vapauttaa..
..jos annat siihen luvan! Kaikki on vapaaehtoista Taivasten valtakunnassa, sinne pääsy, esim.
- Hänen läsnäolossaan
Jumala lähetti poikansa vapauttamaan meidtä perkeleen vaasta ja se tapahtui noin 2000v sitten.
Jumala ei kumarra saatanaa ja näe meitä pimeyden kautta, vaan voiton kautta. Nyt on kysymys sinun valinnastasi uskotko Jeesukseen ja olet vapaa perkeleen vallasta.
Työ on tehty - konna
Hänen läsnäolossaan kirjoitti:
Jumala lähetti poikansa vapauttamaan meidtä perkeleen vaasta ja se tapahtui noin 2000v sitten.
Jumala ei kumarra saatanaa ja näe meitä pimeyden kautta, vaan voiton kautta. Nyt on kysymys sinun valinnastasi uskotko Jeesukseen ja olet vapaa perkeleen vallasta.
Työ on tehtysinun luuloasi. Yhtä hyvin sinä voit olla Perkeleen vallassa, et vain itse sitä huomaa.
Kuka tai mikä on työtä tehnyt? Maailma on yhtä paha paikka ennen ja jälkeen Jeesuksen. Itseasiassa mistään ei edes huomaa koko vierailua. Paitsi kivikirkoista ja totisista torvensoittajista. - aina vaan
Hänen läsnäolossaan kirjoitti:
Jumala lähetti poikansa vapauttamaan meidtä perkeleen vaasta ja se tapahtui noin 2000v sitten.
Jumala ei kumarra saatanaa ja näe meitä pimeyden kautta, vaan voiton kautta. Nyt on kysymys sinun valinnastasi uskotko Jeesukseen ja olet vapaa perkeleen vallasta.
Työ on tehtyJa sitten ne vielä kirkkain silmin kehtaa väittää, että uskonto mukamas ei olisi mielisairautta. Eihän nyt kukaan normaalijärkinen terve ihminen suolla tuollaista sairasta aivotonta taikauskoista sontaa.
Kamalaa mutta säälittävää.
- Pesko
jos olisi luonnollinen Jumala sitten voisin uskoa.
- jaina
luonnollista jumalaa, joka yhdistää/läpäisee kaikki olevaiset asiat, nimitetään energiaksi, Jouleksi, Newtonmetriksi tai kilowattitunniksikin. Ja kyllä siihen voi uskoa.
- jaina
jaina kirjoitti:
luonnollista jumalaa, joka yhdistää/läpäisee kaikki olevaiset asiat, nimitetään energiaksi, Jouleksi, Newtonmetriksi tai kilowattitunniksikin. Ja kyllä siihen voi uskoa.
krisujen iloksi:
piti olla kaiken läpäisevää pälä pälä, jota vois sitten nimittää luonnolliseksi jumalaksi
- -ei uskossa-
pimeys tuskin vaikuttaa,oma mielipide kyllä...
- konna
jumalien pelinappuloita, niin mistä sinä voisit tietää, kumpi jumala voittaa?
Raamattu ei tietenkään kelpaa vastaukseksi. Sehän voi olla vaikka Saatanan tuotosta. Kuten Koraani, jne. - Agneisti
Uskonto on tehokkain tapa tehdä ihmisestä itserakas kusipää. Kaunis kiitos demonstraatiostasi.
- Atte Ateisti
Jumala ja Saatana ovat samasta kirjasta, johon ateisti ei siis usko.
- Kari Grandi
"Ateisimi on mielen valinta kieltää yliluonnollinen Jumala."
Ylläoleva lause ja seuraava lause ovat keskenään ristiriidassa:
.".ateisti tekee sen pimeyden vaiktuksesta ja luulee sitä omaksi mielipiteekseen ja halukseen."
Päätä siis ihmeessä onko ateismi ihmisen valinta kieltää Jumala vai onko se pimeyden vaikutusta.
Lässynlää ja häläpätihämmää häpäti hää. - dgjdfhjkfk
että aika rankka ja ylimielinen väite...näyttöä?
Eihän tässä kielletä mitään mistä on vähäistäkään havaintoa. - Marko0li0
Ei mitään pimeyttä. Vain harhaanjohdettu käsitys universumista... Ateistit, miettikää mikä teidän elämällenne on TODELLA tärkeää. Onko se olla ateisti?
- strjudyiy
tärkeää on nähdä asiat sellaisina kuin ne ovat. mieluummin uskoisin jumalaan, mutta kun ei ole mitään muita kuin ihmisen luomia merkkejä hänestä niin mihin pohjaisin uskoni, osaatko kertoa kun sulla on selvästi jotain painavaa tietoa aiheesta???
...tuhansien erilaisten ihmisten luomien uskomusten keskellä. - Marko0li0
strjudyiy kirjoitti:
tärkeää on nähdä asiat sellaisina kuin ne ovat. mieluummin uskoisin jumalaan, mutta kun ei ole mitään muita kuin ihmisen luomia merkkejä hänestä niin mihin pohjaisin uskoni, osaatko kertoa kun sulla on selvästi jotain painavaa tietoa aiheesta???
...tuhansien erilaisten ihmisten luomien uskomusten keskellä.Mutta ei enää tässä alas painuvassa keskustelussa.
- panteisti
Nauttia parhaillaan kuluvasta hetkestä ja toimia siten, että muillakin olisi mahdollisuus siitä nauttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802898Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka482284Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051654Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161