Minusta: En ole vakuuttunut siitä, että kristinuskon Jumalaa,
tai ylipäätään mitään Jumalaa olisi olemassa. En myöskään voi todistaa,
ettei olisi. Olen siis enemmänkin agnostikko, kuin uskovainen
tai ateisti. Täytyy silti myöntää, että jollain tavalla uskon
asiat minua kiinnostavat, koska muuten minua ei voisi vähempää
kiinnostaa mitä täällä kirjoitellaan.
Asiaan: Olen huomannut, että uskovaisilla on tapana vastata
useimpiin kysymyksiin ja keskusteluihin siteeraamalla jotain
raamatun kohtaa. Samoja raamatun kohtia siteerataan eri
tyyppisissä tilanteissa ja niitä tulkitaan usein tilanteesta
riippuen eri tavalla.
Kuitenkin jos joku tulkitsee jotain kohtaa siten, että se saa
kohdan näyttämään epäedulliselta uskovaisia kohtaan, hänelle
sanotaankin että hän tulkitsee väärin.
Kysymys siis kuuluukin: Miksi uskovaisilla on oikeus tulkita
raamattua eri tavoilla tilanteesta riippuen, mutta muiden
tulkinnat ovatkin automaattisesti vääriä?
Raamatun tulkitsemisesta
9
280
Vastaukset
- simeon
tulkinta ja tulkinta! Ei tuo pyhäkirja missään vaiheessa käänny tosi uskovaista vastaan. Nämä vänkääjät ovat fariseuksia ja yrittävät petkuttaa muita ihmisiä. Tietysti tuota kirjaa lukiessa pitää käyttää ymmärrystään ja on aivan oikein kyseenalaistaa omasta mielestä jokin Raamatunkohta.
- Crypticall
Tulkintaan on kyllä joitain perussääntöjäkin olemassa. Onhan aina hyvä tietää kuka kirjoittaa ja kenelle, lainataanko kirjoituksessa jotain henkilöä, vai onko se vain kerrontaa, käytetäänkö jotain sanontaa, vai mistä tulkinnan vaikeus voisi aiheutua. Myös sisällöllisesti Raamatussa on eri kertojia, jotka lähestyvät samaa aihetta hieman eri näkökulmista ja sekin voi aiheuttaa hämmennystä varsinkin jos odotetaan kaikkien kuvausten olevan täsmälleen samanlaisia.
Raamattu ei kiertele kuvatessaan ihmisten, ”sankarienkin”, puutteellisuutta ja elämän rosoisuutta. Eipä toisaalta kiertele kertoessaan Jumalan ihmeistä, joita ihmiset ovat kokeneet. Ehkä tämä olisi konkreettisempaa, jos sinulla olisi jokin Raamatun kohta, joka on monitulkintainen. Eihän sille välttämättä löydetä ainoaa oikeaa tulkintaa täällä keskusteluissa, mutta olisi haasteellista tarkastella jotain vaikealta tuntuvaa kohtaa. Uskoisin monien keskustelijoiden mielellään jakavan tietouttaan sellaiseen pohdintaan. Kun luet Raamattua, huomaat, että se on kirjoitettu tavalla, jota jokainen voi lukea.
Ihmiset kyllä omivat itselleen tai antavat toisilleen erilaisia oikeutuksia tulkita Raamattua joko oppineisuuden tai uskovaisuuden perusteella.
Itse olen sitä ajan mittaan lukenut ja tullut sellaiseen johtopäätökseen, että Raamatun Jumala antaa jokaisen itse lukea ja tulkita sanaansa. Hän lähestyy sen kautta jokaista, joka vilpittömin ja kyselevin mielin etsii oikeaa tietä.
On siis selvää, että tulkintaerimielisyyksiä syntyy, sillä eiväthän kaikki tutki Raamattua tällä mielellä. Kun siis Raamattua tulkitaan ja siitä keskustellaan, on syytä panna merkille, mihin kukin tulkitsija tulkinnallaan pyrkii. Silloin voi erottaa heidän erilaiset tulkintatapansa.
Tämä oli itselläni tärkein lähtökohta kun aikanaan rupesin lukemaan Raamattua. Löysin tämän tulkintaohjeen Jeesuksen puheista:
"Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammasten vaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia. Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita? Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä. Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä." Matt 7:15-18
Vähän ensin ihmettelin, mitä tuo hyvä hedelmä on, mutta sitten löysin sen:
"Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen." Gal 5:22- on oikeus
Kristinuskolla on herransa, herra saatanan oikeus tulkita väärennettyä raamattua miten se haluaa.
Kun raamatussa lukee että älä tapa niin se ei koske kristinuskoa ollenkaan koska sillä on herra saatana jumalana.
Ja jos ovat unohtaneet väärentää raamattuun pakkolapsikaste käskyn niin luemme sen rivien välistä.
Seuraavasta raamatun väärennöksestä otetaan pois älä tapa käsky tai ehkä muutetaan se älä ole tappamatta käskyksi niinkuin herramme sen haluaa.
Kristinuskon toimesta Paavalin avulla murhattiin Jeesuksen seuraajat ettei heillä muisti tietoina ollut Jumalan ja Jeesuksen sanan raamattua kukaa pääsit lukemaan. Ja näin saatana sai vallan maailmassa.- se oikea Raamattu
Kun esität tuollaisen väitteen, täytyy sinulla olla tukenasi ja perusteluna se oikea Raamattu. Mistä löytyy ja minkä vuoden painos? Jos et pysty vastaamaan suoraan ja ihan tarkasti, silloin olet valehdellut. Olet silloin itse sen vihtahousun palvelija.
- Jumalan pieni köyhä
"Miksi uskovaisilla on oikeus tulkita
raamattua eri tavoilla tilanteesta riippuen, mutta muiden tulkinnat ovatkin automaattisesti vääriä?"
- En kutsuisi ko. ilmiötä oikeudeksi, ennemminkin ihmisen kyvyksi epäjohdonmukaisuuteen sekä jossain määrin myös itsepetokseen. Uskovaisetkin ovat ihmisiä ja sellaisina epäjohdonmukaisia.
Mielestäni koko "Raamattu on ehdotonta Jumalan sanaa" - oppi on harhaanjohtava. Näen kristinuskon suhteena persoonaan, Jumalaan/Jeesukseen/Pyhään henkeen, en suhteena kirjaan. Kirja voi todistaa personaasta ja johdattaa hänen luokseen, mutta Raamattu ei ole Jumala. - Trubaduuri
Ihmisillä nyt vaan sattuu olemaan täällä maan
päällä joitakin perusoikeusia vielä jäljellä. ;) Yksi niistä on, oikeus tulkita kaikkea lukemaansa omien kykyjensä rajoissa!
Eikä tietenkään joidenkin tekemät tulkinnat jostakin ole automaattisesti vääriä, ovat ehkäpä sittenkin vaan pikemminkin jonkun jo tekemien tulkintojen vastaisia. Ja siksi joku, kuten sinä, tulkitset asian ja tulkitsijan aivan väärin. :) - Matti E Simonaho
" Kysymys siis kuuluukin: Miksi uskovaisilla on oikeus tulkita raamattua eri tavoilla tilanteesta riippuen, mutta muiden tulkinnat ovatkin automaattisesti vääriä? "
Siksi se on uskonto - että omaksuu toisen mielen(vikaisuuden). Jokainen kristinuskon lahko joita on tuhansia, perustuu lahkon aloittajan mielen laatuun joka ei välttämättä ole terve. Useinmiten lahkon aloittaja on asettunut Luojan paikalle esittäen esimerkiksi että hänen kaste on ainut oikea ja tie pelastukseen; Harhaanjohtamista.
Kun hullu sanoo visaalle; "Olet hullu", viisaasta tulee hullu jos uskoo ja sen jälkeen hän puhuu kuin hullu ja tekee hulluja tekoja. Tai jos joku sanoo; "Pöydällä on ruokaa ja olet syönyt" vaikka pöydällä ei ole ruokaa ja et ole syönyt, sinä kuolet nälkään jos uskot. Nouse ylös, laita ruokaa pöydälle ja syö niin tiedät syöneesi ja olet pelastettu.
1500 -luvulla kirjoitettu Raamattu josta lähemmäs IOOO vuota on opetettu mielenvikaisuuteen, on osittain väärennetty: " Jos Raamattu on Jumalan sana kuten väitetään, niin sen on oltava sama kaikilla kielillä - näin ei kuitenkaan ole. Yllä oleva on todistus siitä että Raamattu väärennettiin 1500 -luvulla. Kun suomenkielinen Raamattu on uusittu 1992, sitä ei uusittu alkuperäisten kirjoitusten mukaan, vaan sen pohjana on käytetty aikaisempaa väärennöstä. Lutherin Raamattu on 1500 -luvulta ja uskonpuhdistajan kirjoittama. Uskonpuhdistaja puhdisti tiedot kansansa alkuperästä Raamatusta. Peto on korvattu villieläimillä ja metsäneläimillä ja reptiilit, joihin kuuluu dinosaurukset, on muutettu matelijoiksi. "
http://kivi.suomalaiset.org/kivi.pl?nayta=vaarennettyraamattu
Alkuperäinen Raamattu on kirjoitettu huomattavasti viisaammalle IMMIselle kuin se joka levitti "kristinuskoa ja sivistystä". Kieltämällä sen kaikki harhaanjohtavat opit, se on osa valaistusta ja puhdistautumista.
http://kivi.suomalaiset.org/kivi.pl?nayta=sukupuut
Laita profeetat koetukselle:
http://kivi.suomalaiset.org/kivi.pl?nayta=profeetat- ja,
tassa jalleen yksi,joka sanoo ..vain taalla on pelastus---mutta Jeesus sanoo:
Joh. 14:6
Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324611Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene152588Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252425Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su552317- 321787
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321611Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731496Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?501295- 661294
- 821241