penkkiote

pete penkkaaja

mikä on oteleveys suurinpiirtein jos pitää kiinni tangosta niin että molemmat kädet on juuri ja juuri niiden merkkien sisäpuolella? miksi ohjeessa (salin seinällä) sanotaan että oikea oteleveys on pitää etusormea niiden kohdalla, tämähän on aivan törkeän leveä ote ja tuntuu hirveältä!

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ote on

      voimantuoton kannalta käytä oteleveyttä, jossa käsivarsi pysyy suorassa linjassa koko nostomatkan, kapeassa otteessa käsivarret kääntyy sisään ja rasitus on enemmän ojentajilla kun otat ylileveän otteen käsivarret kääntyvät ulospäin ja rasitus siirtyy enemmän rintaan.

      voimantuoton kannalta hyvä oteleveys on juuri ote jossa käsivarret pysyvät suorassa linjassa, vaikka jotkut käyttävät törkeän ylileveää otetta jotta nostomatka olisi lyhyempi, tässä versiossa olkapäät ja ranteet ovat todella kovilla.

      oteleveyttä kannattaa kuitenkin vaihdella säännöllisesti treeneissä, joka kehittää parhaiten.

      • olet mielestäni

        täysin oikeassa!!

        Silloin kun hankin elämäni ekat lihasmassat rintoihini, niin tein tällaisen treenin:

        Penkki kapeahkolla otteella 2 x 8-10
        --"-- "normaali ote" 2 x 8-10
        --"-- yli leveä ote 2 x 8-10
        Vinopenkkiä pari sarjaa, niin ettei enää jaksanut tehdä mitään muuta.
        Kehitys oli aivan täydellistä. Suosittelen itsekin, että kandee vaihdella oteleveyttä kun tekee penkkipunnerrusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5906
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe