Hei!
Olen syönyt nyt 5 kuukautta yasminelle merkkisiä pillereitä. Olen kuitenkin pannut merkille, että e-pillerit ovat tuoneet tullessaan haluttomuutta sekä hiivasienitulehdus on esiintynyt useammankin kerran. Olemme miettineet poikaystäväni kanssa, että noiden oireiden takia voisin luopua kokonaan pillereistä ja voisimme siirtyä takaisin kondomeihin. Kysyisinkin teiltä ketkä olette lopettaneet pillerit, että esiityikö teillä mitään oireita sen jälkeen? oliko kierto normaali vai eikö kuukautisia kuulunut aikoihin? ilmoititteko lääkärillenne/terveydenhoitajallenne lopettavanne pillerit?
e-pilereiden lopettaminen
4
420
Vastaukset
- ennustaa
Lääkärille tai terkalle ei tarvitse ilmoittaa pillereiden lopettamisesta. Tietysti jos haluat edelleen jatkaa pillereiden syöntiä, voit kokeilla jotain muuta pillerimerkkiä ja tällöin on tietenkin oltava lääkäriin yhteyksissä.
Hyvin vaikea ennustaa, mitä tapahtuu jos/kun lopetat pillerit. Joillakin menkat jäävät kokonaan pois ja tulee muitakin oireita (ihon rasvoittumista, hiustenlähtöä, kuukautiskipuja). Tai sitten kaikki menee ihan hyvin, niinkuin esim. mulla. Söin yli 5 vuotta pillereitä, ja lopettamisen jälkeen menkat ovat alusta asti tulleet normaalisti, ei kipuja, vuoto niukkaa. Iho on ollut rasvaisempi, mutta oikestaan se on vain hyvä, sillä pillerit kuivattivat ihoa liikaa. - lilia3
olen syönyt melianea 7 vuotta ja päätin kokeilla olla ilman (inhottaa ajatus pumpata keinotekoista hormonia kroppaan). nyt ollut kohta 2 kk ilman. seksihalut on palautuneet aivan tajuttomalla voimalla, en muuta ajattelekaan. tuntuu, että kroppa ei ole samalla tavalla "turvonneen" oloinen koko ajan, mieliala on jotenkin parempi. ihossa en ole huomannut vielä mitään muutoksia. luin jostakin, että hiuksia saattaa lähteä enemmän, en ole vielä huomannut. aika jännä, että pillerit oikeesti voi muuttaa huomaamattomasti kaikkea niin paljon.
- 4 kk:n jälkeen
Ei tullut mitään muuta kuin positiivisia oireita. Kuukautiskierto palautui normaaliksi, halut palasivat, limakalvot eivät enää kuivuneet. Näin yli kolmekymppisenä ei asiasta tullut ilmoitettua sen enempää lääkärille kuin terveydenhoitajallekaan. :) Lääkärille kyllä kerron, kun menen seuraavan kerran gynekologiseen tarkistukseen.
- lopettanut
Itse olen viimeisen puolen vuoden ajan miettinyt lopettamista myös ja hieman vajaa kuukausi sitten jätinkin pillerit pois. Itsellä merkkinä oli Diane Nova ja hieman huolestutti että räjähtääkö naama täyteen finnejä vai ei. Toistaiseksi tilanne näyttää hyvältä mutta toki tässä saadaan vielä hetken aikaa katsella tapahtuuko mitään merkittävää, palautuuko kierto ja halut sekä väheneekö mielialan heittelyt. Mutta joka tapauksessa kannustan lopettamaan, ei siinä ainakaan mitään voi hävitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855