Moi,
Mistä tietää mikä on hyvä proteinivalmiste? onko valmistajassa paljonkin eroa ja "tehoavatko" eri tuotteet erilaill? sopiiko joilleikkin vain jotkut tietyt merkkiset, esim soijaproteinit tai heraproteini?
Noita kun tahtoo olla niin mahottoman paljon niin ajattelin kysyä jos joku voisi hieman valaista asiassa.
Proteini valmisteet?
9
1700
Vastaukset
- perttim2
Mikäli laktoosi-intoleranssi tms. sairaus tai vaiva ei aseta rajoitteita ruokavalioon, niin niillä ei ole mitään käytännön eroa.
- -Weider-
Samaa mieltä. Jos pyritään parhaaseen mahdolliseen tulokseen tärkeintä on hyvä ja monipuolinen ruokavalio joka myös sisältää erilaisia proteiinityyppejä.
- m.pieni
pelkästään elämään pelkillä jauhoilla ihminen
tarvii lihaa , rasvaa. proteiineja ym mitä saa
ihan oikeasta ruoasta. ja minusta noi lisäravinteet ovat normaalin ravinnon lisäksi
käytettynä ihan ok.
minusta ei noilla jauhoilla kantsi pelkästään
ruveta itseään ruokkimaan... - pppppppppppppppppp
Keskity ennemmin siihen treenaamiseen kuin jauhoihin, sillä treenaamalla ja vain treenaamalla ne lihakset kasvavat.
Säästät pitkän pennin kun jätät jauhot väliin.- laatu ja imeytyvyys
nimenomaan takaa tulokset. Tästä omakohtaista kokemusta. Ja siitä laadustahan ei pieruheran vetäjät tajua mitään.
- m.pieni
laatu ja imeytyvyys kirjoitti:
nimenomaan takaa tulokset. Tästä omakohtaista kokemusta. Ja siitä laadustahan ei pieruheran vetäjät tajua mitään.
jos itse uskoo niin hyvä niin.
mut kaiken kaikkiaan se itse treenaus on tärkein
pointti.
jotkut ovat laiskempia treenaajia kuin toiset
tarkotan sitä että jotkut treenaavat hampaat
irvessä vuosikausia ja toiset taas puoliteholla.
elikkä loppupeleissä tärkein pointti kuinka
tehokkaasti treenaa ja suht oikein.
päätön punttien kolistelu siinäkään ei oo mitään
järkee.
minusta mennyt vaan liikaa hifistelyksi noilla
lisäravinteilla.
loppupeleissä se on vaan yksi osa treenausta
mutta tärkein on se itse tekeminen.
siihen vaikuttaa lahjakkuus ,luonne,motivaatio,
päämäärä(tulostavoite)
minusta on turhaa lähtä kuvittelemaan että
saa jonkun esim 200% hyödyn verrattuna siihen
mainitsemaasi pieruheraan.
se on paska puhetta.
eiks siitä oo iät ja ajat puhuttu että lihakset
tarvitsevat proteiinia éttä ne kasvavat
nyt tuli mieleen että mitä ne pieruherat ovat
ovatko ne kenties vaikka pottu jauhoja, mä
luulen ihan oikeasti että se on paskapuhetta
että joku ns huippu tuote ois sen tehokkaampi.......... - perttim2
laatu ja imeytyvyys kirjoitti:
nimenomaan takaa tulokset. Tästä omakohtaista kokemusta. Ja siitä laadustahan ei pieruheran vetäjät tajua mitään.
Laatu ja imeytyvyys on vain mainosmiesten kikkoja. Niillä ei ole oikeasti mitään merkitystä. Kaikki proteiini imeytyy ja keho käyttää kaiken proteiinin hyväkseen. Tämä johtuu jo esi-isiemme ajoista, kun ruokaa oli niukasti ja se piti metsästää, eikä hakea K-marketista. Ihmisen elimistö ei ole tyhmä, eikä se haaskaa energiaa.
Proteiini on proteiini. Paras tulos saavutetaan syömällä proteiinia monipuolisesti eri lähteistä, eikä tuijottamalla yhden proteiinilähteen täysin merkityksettömiä koostumuksia.
Loppujen lopuksi lihasten kehitystä hyvin harvoin rajoittaa proteiinin saanti. Enemmän sitä rajoittaa muut tekijät, joihin on hankalampi vaikuttaa. Syödystä proteiinista erittäin pieni osa menee loppujen lopuksi lihasten kasvuun. Suurin osa menee elintoimintojen ylläpitoon. - m.pieni
perttim2 kirjoitti:
Laatu ja imeytyvyys on vain mainosmiesten kikkoja. Niillä ei ole oikeasti mitään merkitystä. Kaikki proteiini imeytyy ja keho käyttää kaiken proteiinin hyväkseen. Tämä johtuu jo esi-isiemme ajoista, kun ruokaa oli niukasti ja se piti metsästää, eikä hakea K-marketista. Ihmisen elimistö ei ole tyhmä, eikä se haaskaa energiaa.
Proteiini on proteiini. Paras tulos saavutetaan syömällä proteiinia monipuolisesti eri lähteistä, eikä tuijottamalla yhden proteiinilähteen täysin merkityksettömiä koostumuksia.
Loppujen lopuksi lihasten kehitystä hyvin harvoin rajoittaa proteiinin saanti. Enemmän sitä rajoittaa muut tekijät, joihin on hankalampi vaikuttaa. Syödystä proteiinista erittäin pieni osa menee loppujen lopuksi lihasten kasvuun. Suurin osa menee elintoimintojen ylläpitoon.perttim kanssa aivan samaa mieltä..
- on eroja
ainakin ufs hera panee vatsan ihan turvoksiin.
"TÄRKEÄÄ: Proteiinissamme on suomalainen hera/maitobakteerikanta . Emme suosittele ulkomaalaisia lisäravinteita pohjoismaisille ihmisille koska proteiini ei imeydy ja tästä syystä vatsa tuntuu täydeltä pitkään. "
näin eräs suomalainen valmistaja toteaa,ja täytyy sanoa että meikäläisen kohdalla pitää ainakin paikkansa..
--------------------------------------------------------------------------------
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h583611- 413486
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062801Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv462536Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151629- 321493
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211409Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061307- 1801251