Rooman klubin julkaisuissa tuntuu olevan paljolti perää etenkin globalisaatioprosessin etenemisen suhteen. Vuonna 1973, Mihajlo Mesarovic ja Eduard Pestel julkaisivat raportin Rooman klubille liittyen maailman "selviytymisstrategian projektiin", jossa esiteltiin uusi tuleva yhdistetty maailma, joka on jaettu 10 provinssiin/lääniin. Raportti oli nimeltään "Regionalized and Adaptive Model of the Global World System".
Heidän mukaansa maailma tulisi tulevaisuudessa näyttämään tältä kymmenen kuningaskuntansa tms. kera:
http://www.markswatson.com/acwho_files/image002.gif
Huomatkaa yhdistetty pohjois-amerikka: USA ja Kanada, (ehkä myös Meksiko) jota itse asiassa ollaan kovaa vauhtia sulauttamassa mm. NAFTA:n voimin.
http://dissidentnews.wordpress.com/2007/01/05/remeditated-merger-how-our-leaders-are-stealthily-transforming-the-usa-into-the-north-american-union-a-worldnetdaily-exclusive/
Myös EU-kehitystä on helpompi ymmärtää tästä näkökulmasta siinä mielessä, että tähän saakka mysteerin verhoon kätkeytynyt EU:n olemassaolo ja sen kehityspäämäärät loppujen lopuksi noudattavat pitkälti tuota linjaa, jonka Rooman Klubi aikanaan muiden imperialististen toimijoiden kanssa loi.
Tässä on nähtävissä yksinkertainen kaava, jossa pikaisella katsannolla tavallinen kansalainen helposti harhautuu nähdessään ainoastaan paikallisen kehityksen suuren kokonaisuuden sijaan, vaikkakin olemassaoleva päämäärä on varsin ilmeinen: sirpaloitumisesta suurempiin kokonaisuuksiin ja kokonaisuuksista universaaliin sulautumiseen.
EU ei juuri puhu siitä, mitä se haluaisi olla tai miksi se haluaisi tulla. Tämä siitä syystä, ettei kansalainen ole valmis ottamaan vastaan sitä tavoitekokonaisuutta, jonne tämän näennäisen ajelehtimisen myötä olemme matkalla: yhdeksi kymmenestä.
Globalisaatio ei tarkoita kansainvälistymistä tai vapautumista rajojen ulkopuolelle muuta kuin yksittäisen kansalaisen unelmissa. Se tarkoittaa perimmäisesti vanhan lakkauttamista ja uuden järjestelmän luomista, jota ei milloinkaan ole ollut olemassa: valtioton maailma yhden hallituksen alaisuudessa.
Katsokaa vain, niin tämä Rooman Klubin suunnitelma tulee toteutumaan ja toteutuu tällä hetkellä. Kysymyksessä ei ole mikä tahansa shakkikerho, vaan maailman tiedemiesten, poliitikkojen ja visionäärien hermokeskus, joka aikanaan sai ympäristökatastrofiennusteineen mm. Suomen ympäristöministeriön aloittamaan toimintansa.
"Uusi maailmanjärjestys" ei ole millään muotoa salaliittohörhöjen keksintöä, vaan sen ovat tuoneet julkisuuteen mm. George Bush Sr. ja Prinssi El Hassan bin Talal, Rooman Klubin presidentti.
On ihan mielenkiintoista luettavaa tuo bin Talal:in "Uusi maailmanjärjestys ilman ideologioita", jossa todetaan mm. maailmanhallituksen olevan ainoa vaihtoehto rauhan saavuttamiseksi maailmaan. Lisäksi, hänen mukaansa "kapinalliset" ovat ainoita, jotka estävät maailmanhallitukseen johtavien olemassaolevien suunnitelmien täytäntöönpanoa. Näitä voivat olla mm. kristityt, muslimit, toisinajattelijat, antiglobalistit, salaliittoteoreetikot ja muut kyselijät.
Nyt tiedätte, mitä globalisaatio pintaa raapaisemalla tarkoittaa ja miksi mm. EU on olemassa ja mihin meitä ollaan kuskaamassa. Kiitos 9/11 iskujen, saatiin oiva katalysaattori suunnitelmien toimeenpanijana.
Kuten G.W.Bush sanoi 2001:"Maailma ei tule koskaan palaamaan ennalleen 9/11 jälkeen.". Uskokaa tai älkää, hän tiesi mistä puhui.
Tulevaisuus, tänään.
2
241
Vastaukset
- tuomas_the_first
EU ei ole syy, tarkoitus tai päämäärä.
Se on ainoastaan yksi kattila muiden joukossa, johon iso käsi sekoittaa tarvittavat mausteet, jotta sen sisältö riittävästi kypsentyneenä voidaan sekoittaa siihen yhteen isoon sankoon, joka lähitulevaisuudessa muodostuu globaalin kommunismin kokkikirjasta.
Suurempia kokonaisuuksia on helpompi hallita kuin sirpaloitunutta monimuotoisuutta. Tästä syystä jostain on vain lähdettävä, jotta maailmanhallitus voisi muotoutua.
Tätä alueellista yhdentymistä harjoitetaan samanaikaisesti kaikkialla maailmassa yhtä tarkoitusta varten: globaali kommunismi ja maailman totalitaarinen hallitus.
Ihmisille tosin on syötetty pajunköyttä vapaudesta, rajattomuudesta, turvallisuudesta, vauraudesta jne. Samat keinot tulivat esiin myös Karl Marxin kynästä. Kumma ettei tätä nyt millään tahdota nähdä.
Kohta ollaan kuitenkin valmiita:
laajentumisen rajat alkavat tulla vastaan, kuten oli tarkoituskin. Sitten tarvitaan hurja maailmanlaajuinen kriisi, joka pistää kansalaiset polvilleen joka puolella. Sen jälkeen pelastajaksi tilanteeseen kerrotaan yksi maailma, yksi kuningas ja yksi maailmanhallitus.
Yhden asian ihminen on sodistaan ja historiastaan oppinut, todella:
maailmaa ei valloiteta sotimalla, vaan diplomatian keinoin ja suljetuin ovin. Tässä onnistunut lopputulos häämöttää aivan edessämme.
Hitler ei tätä ymmärtänyt, vaikka polttikin oman parlamenttitalonsa, Reichstadtin ja syytti siitä kommunistiterroristeja. Historia toistaa itseään, ikävä kyllä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809