Voimakysymys: kuorma,sarjat,hermosto,lihas.

Columbo

Lueskelin tätä:

"Muscular strength is primarily developed when an 8-repetition maximum (8RM, the maximum amount of weight that can be lifted eight times ) or less is used in a set. When the aim of training is to increase the neuro- muscular component of maximum strength, at least 95% of the athlete's 1RM and 1 to 3 repetitions should be used. When the aim is to increase maximum strength by stimulating muscle hypertrophy, at least 80% of 1RM should be lifted 5 to 8 times or until failure (Zatsiorsky, 1995)."
http://www.coachr.org/fiber.htm

tuli mieleeni kysyä maksimivoimakehityksestä. Olen aiemmin saanut sellaisen käsityksen että maksimivoimaa ja nopeutta varten viiden toiston sarjat olisivat parasta,ja enemmät toistot turhia tai haitallisia. Olen kyllä kuullut puhuttavan myös kuudesta toistosta.

Mutta tässähän kyllä sanotaan että maksimivoimaa voi lisätä kahdeksalla toistolla tai jopa useammalla,aina voimien loppumiseen saakka.Luulisi kyllä että kahdeksan jälkeen raja saisi tulla vastaan todella nopeasti tai menee aivan bodailuksi?
-
Jos nämä (5-? toistoa ja 80% maksimikuormasta ja 1-3 toistoa 95% kuormalla) ovat molemmat hyödyllisiä maksimivoiman kehittämiseen, mitä eroa niissä on? Kuinka ne vaikuttavat eri tavoin kehoon (siis tiedän että suuremmat sarjat kasvattavat sarkoplasmaa jne. ja siksi mietinkin mikä järki pitemmissä sarjoissa on maksimivoiman kannalta ja mitä tämä "muscular strength" ja neuro- muscular strength" erotus on tarkoittavinaan) ja olisiko hyödyllistä vaihdella näitä kahta eri menetelmää treenissä tai treenien välillä maksimivoimaa kehitettäessä?

0

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        5
        3737
      2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
        Maailman menoa
        193
        3629
      3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

        Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
        Maailman menoa
        129
        3375
      4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        71
        3342
      5. Korpelanvaara

        Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
        Suomussalmi
        20
        2196
      6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

        Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
        Maailman menoa
        25
        1778
      7. Osaatko arvata

        Mitä ajattelin?
        Ikävä
        34
        1545
      8. Heippa nainen

        Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
        Ikävä
        32
        1471
      9. Meidän täytyy tavata

        Siis se on välttämättömyys.
        Ikävä
        92
        1423
      10. Haluaisin et

        Pussaisit läpi ja nuolisit
        Ikävä
        15
        1333
      Aihe