Saako sokea ajaa

selvinpäin?

8

1377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä sokea saa selvin päin ajaa muulta liikenteeltä suljetulla yksityisalueella niin paljon kuin huvittaa.

      Kännissähän ei saa ajaa edes omassa olohuoneessaan mopolla.

    • mikhaildenisov

      joku syy pitää löytää hulluuteen ja viinaa syytetään aina!

    • JosifHGitler

      Itse olen sokea ja ajan yhdistelmä kuorma-autoa päivittäin. Lisäksi olen puollustusvoimien kuski. Sokeuteni lisäksi olen myös puolikuuro. Nämä vammat eivät ole vaikuttaneet minun elämääni. Saan myös 500000 euroa kuussa vammaistukia.

    • läpäisin_testit_taaskin

      jos on läpäissyt näkötestin niin ilman muuta sokeakin saa ajaa autoa ja mopoa.

    • simo_lentäjä

      Läpäisin helikopterilentäjän tutkinnon hyvillä arvosanoilla vaikka olen syntymästäni ollut täysin sokea.
      Sisäinen tutkani on niin kehittynyt, että erotan sillä helposti mittaritaulukon sata nippeliä.
      Puolustusvoimissa kapiaisetkin ihmettelivät, miten tuo sokee-simo naputtelee ammunnoissa pelkkiä kymppejä.

      • peni.kulma

        Taidat Simo ehkä muistaa hiukan väärin. Voisin olettaa että juksaat. Mut meidän iskä ajoi texasissa ranskassa niin lujaa kanelilla, ettei kupavolkkari pysynyt sen perässä aavikkoajossa.


    • Saa saa jos osaa. itse likinäköisenä..ajaessa iskee vauhtisokeus. ja siinä sitä sit mennään..tuhatta ja sataa..ojaan.

    • Totuttelu_kysymys

      Joskus nuoruudessa v-74 ajelin valtatietä yöllä umpipimeässä sateella. Sata lasissa. Ihmettelin kun ei vaan tahdo oikein nähdä ajorataa. Piti tsempata oikein. Jossain vaiheessa tajusin ettei mulla ole ajovalot ollenkas päällä. Napsautin kojelautaa ja maailma valkeni. Se on joskus pienestä kiinni. Kyllä sitä sokea pystyy ajamaan oikestansa aika hyvin. Melkein kuin näkeväkin automies. Sehän on vaan pimeässä ajamista. Totuttelu homma. Pitäisikö järjestää pimeänajokursseja sokeille? Minusta se olisi hyvä parannus liikenneturvallisuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      63
      2584
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1660
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1545
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1218
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1061
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1022
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      974
    Aihe